KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Kahramanmaraş’ta İstiklal Marşımızın kabulünün 98. ve milletimizin sesi Mehmet Akif ERSOY’un vefatının 83. yıl dönümü münasebetiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Kahramanmaraş Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma ” programı gerçekleştirildi.
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Mehmet Akif ERSOY Kültür Merkezindeki program Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ve bütün şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu, akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Müdürü Hüsne Mehtap SÜT yaptı.

Açılış konuşmasının ardından Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal YILMAZ konuşmasını gerçekleştirdi. Cemal YILMAZ; “Değerli gençler İstiklal Marşımızın ilk kelimesi bize ne yapmamız gerektiğini ifade ediyor, marşımız  “Korkma” diye başlıyor! Sizler ve bizler vatanımızı, milletimizi ve mukaddesatımızı hangi şartlar altında, nerede, ne zaman ve ne şekilde savunmak durumunda kalırsak kalalım asla korkmadık, asla korkmayacağız. Korkmak bizim için zillettir, bizim için izzet olan ise cesarettir.Yine İstiklal şairimiz Mehmet Akif ERSOY İstiklal Marşımızda, istiklal ve istikbalimizle ilgili bir durum söz konusu olduğunda, “Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım” ifadelerinde olduğu gibi istiklal ve istikbalimiz tehlikeye düştüğünde adeta kükremiş bir sel gibi, olmamız gereken yerde olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın şairini bir kez daha rahmetle anıyor, İstiklal Marşımızın şiirden öte bir şey olduğunu gençlere bir kez daha hatırlatıyor, hepinize saygılar sunuyorum. “ dedi.

Okul öğrencilerinden Mustafa BOZDAĞ sinevizyon eşliğinde ‘’Mehmet Akif ERSOY’un Hayatı ve Fikirleri” adlı konuşmayı yaptı,  Mert ÇAPKAN isimli öğrenci Mehmet Akif ERSOY’un “UYAN” adlı şiirini okudu.

Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Pınar Aliye ZENGİN ise “İstiklal Marşının Doğuşu” konulu konuşmasını yaptı. Peşinden, müzik öğretmeni Sevgi YİĞİT ve Kahramanmaraş Anadolu Lisesi öğrencileri "Ezgilerle İstiklal Marşı" adlı oratoryoyu sundular.

Programa Kahramanmaraş Ak Parti Milletvekilleri Celalettin GÜVENÇ ve Habibe ÖÇAL, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı  Albay Adnan KÖŞKER, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi CAN, Onikişubat Kaymakamı A. Serdar POLAT, Dulkadioğlu Kaymakamı Kadir OKATAN, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi MAHÇİÇEK, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati OKAY, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

13-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-2019

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.