KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart “Şehitler Günü” Kutlamaları Yapıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı.
18 Mart “Şehitler Günü” Kutlamaları Yapıldı

İlk tören Şeyhadil Mezarlığındaki şehitlikte, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kerim Açar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un çelenk koymasıyla başladı. Ardından Vali Mustafa Hakan Güvençer Şehitlik özel defterini imzaladı.

 

Vali Güvençer, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100 yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını belirterek Şehitlik defterine, “Uğruna can verdiğiniz bu topraklar hala mazlumların sığınağı, kanlarınızla derinliğine nüfuz ettiğiniz şanlı bayrak hakkın mutlak galibiyeti ve muzafferiyetinin ufuklardaki nişanesi diriliğinizle refakat ettiğiniz büyük millet, emanet söz konusu olduğunda her türlü terettüt endişeden azede ve müstavnidir” yazdı.

 

Şehit mezarlarına karanfil bırakılmasının ardından şehitler için dua okundu.

 

“18 Mart Şehit Günü” isimli, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen ikinci anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

 

Protokol konuşması yapan Piyade üsteğmen Fatih Yürek,  yaptığı konuşmada Çanakkale Zaferi ile dünya tarih ve edebiyatına destanlar yazıldığını belirterek “Vatanın her karış toprağını kanlarıyla sulayan varlığımızı özgürlük ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Milletimizin güçü bağımsızlığı şehit kelimesinde gizlidir. 18 Mart Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının tüm dünya haykırıldığı gündür” dedi.

 

Protokol konuşmaların ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Çanakkale” oratoryosu sahnelendi.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle öğrenciler arasında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.