KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları

Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi  toplantı salonunda Cengiz  Dağcı’nın konu edildiği “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları, Cengiz Dağcı’nın Hayatı, Sanatı, Şahsiyeti” hakkında öğrencilerce panel gerçekleştirildi.
Anadolu Mektebi Yazar Okumaları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’ projesi doğrultusunda  lise öğrencilerinin Türk edebiyatı eserlerini okumaya teşvik edildiği Kahramanmaraş Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesi’nde ki Anadolu Mektebi Paneli programa, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, İl Millî Eğitim Şube müdürü Cuma Doğan, İbrahim Çalık Anadolu Lisesi Müdürü Hulusi Karaya, Okul müdür yardımcıları ve farklı okullardan öğretmenler, Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Personeli ve öğrenciler katıldı.

“Kahramanmaraş kitap fuarından sonra çok ciddi anlamda bir okuma etkinlikleri ile ilgili olarak faaliyet yürütüyoruz bu faaliyetlerimizin bir tanesi Anadolu mektebi okumaları, Biz bu Anadolu mektebi okumaları  sürecine 2016 yılanda 10 okuldan 33 öğrenci ile dahil olduk,bugün memnuniyetle ifade etmem gerekir ki 100 öğrenciyi geçmiş durumdayız ve Kahramanmaraş’ta şairlerin, şiirlerin, ediplerin ve yazarların kenti olarak bu sürece olabildiğince katkı sunuyor diye düşünüyorum” diyerek açılış konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt daha sonra şu ifadelere yer verdi:

“ programa iştirak ettiğimiz andan itibaren hem Türkiye’nin değişik yerlerinde yapılan faaliyetlerle, hem de okullarımızda yapmış olduğumuz etkinlik ve faaliyetlerle memnuniyetle gördük ki öğrenciler bu işi sahiplenmişler ve sonucunda Türkiye de değişik alanlarda olumlu sesler ve yankılar getirdiler.Ben bunun için katkı sunan değerli danışman öğretmenlerimize, öğrencilerimize, bu programı organize eden il müdürlüğündeki değişik çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Değerli arkadaşlar, şimdi bu faaliyetle ilgili olarak birkaç şey ifade etmek istiyorum, bu faaliyetler başladığı andan itibaren huzurlarınıza çıkarken hakikaten birkaç cümle söyleme zorunluluğu hissediyorsam, öğrencilerimiz kadar okumayı beceremiyorum,  ama en azından bu kitapları okumaya gayret ediyorum bu aynı zamanda bize de etki ediyor hani sinerji dediğimiz el ele kol kola omuz omuza girip zihninizi o işe yormanızın da çok farklı bir anlamını ifade ediyor.

 Mustafa kutlu okumaları ile başlayan ve Cengiz Aytmatov  ile devam eden Tarık buğra ile yine aynı şekilde aynı yıl içerisinde devam eden bu süreç bu yılda inşallah Necip Fazıl okumaları ile devam edecektir. Ben Kahramanmaraş’ın öğrencilerinin bu işe son derece uygun olduğunu düşünüyorum.

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız okuyacaksınız, sosyal statü alanında başarılı olmak istiyorsanız, bir yer edinmek, kendinize güven sağlamak istiyorsanız okuyacaksınız. Üniversite sınavların da başarılı olacaksanız mutlaka okuyacaksınız,  ben okuyan bir toplumun okuyan bir okulla başlayacağını düşünüyorum çünkü okulları çevreye yayılan alışkanlıklarını, duygularını, düşüncelerini yayan kurumlardır. Dolayısıyla bu sürecin sizlerle çevreye de yayılacağını,  ailelerimizin  de okuyacağını okuyan bir topluma dönüşeceğini düşünüyorum, tekrar sizlere başarılar diliyorum”

Sabah ve öğle olmak üzere 2 oturumda gerçekleşen panelin Sabah bölümünü Panel Başkanı olarak Rabia Eravşar isimli öğrenci yönetirken Panalist öğrenciler ise Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ahsen Revza Şen, Erdem Bayazıt Anadolu Lisesinden Sinem Narlı, Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinden Kübra Aksoy,  Atatürk Anadolu Lisesinden Esra Şahin, TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesinden Orhan Gazi Tut. Oldu.

Öğle bölümünde ise Panel Başkanı Fahrettin Benli başkanlığında, Aksu Anadolu Lisesi İlknur Kaya, Mehmet gümüşer Anadolu lisesi Ertuğrul Karaküçük, Kadriye Çalık Anadolu Lisesi Zin Narin Nas, Gülizar şamil Aktaş Anadolu Lisesi Aslı Gül, Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Ertokuş katıldı.

31-10-2018

31-10-2018

31-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-2018

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.