KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ'NDEN TABLET BAĞIŞI

Dulkadiroğlu Belediyesi, uzaktan eğitimde ihtiyacı olan öğrencilerimize ulaştırılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze 200 adet tablet bilgisayar bağışı yaptı.
DULKADİROĞLU BELEDİYESİ'NDEN TABLET BAĞIŞI

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde yapılan teslim törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Cemal Yılmaz ile birlikte Dulkadiroğlu Belediyesi Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş Milletvekilleri Mehmet Cihat Sezal ve Celalettin Güvenç katıldı.

            Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Cemal Yılmaz, eskiden eğitimin temel materyallerinin bir tebeşir, bir kara tahta olduğunu, zamanla akıllı tahtaların okullarda yer almaya başladıktan sonra teknolojinin en zirve noktasındaki bilgilere ulaşabilme fırsatının yakalandığını belirterek, "Bundan yaklaşık bir sene önce dünya, hiç de alışık olmadığı bir şeyle karşı karşıya kaldı. Tahtalarımız, sınıflarımız mükemmel bir şekilde hazır olduğu halde öğrencilerimizi sınıflara alamaz hale geldik. Öğrencilerimizin evlerinde,  öğretmenlerimizin ise evlerinde ya da okulda eğitime erişimleri mümkün olmadı. Eğitime erişimi sağlamanın yegane çözümü için öğrencilerimizin elinde bilgisayara, tablete ya da en kötü ihtimalle telefona ihtiyaç vardı. 'Bugün için en önemli ders araç gereci nedir?' diye soracak olsanız kesinlikle tablettir. Dolayısıyla da bugün Dulkadiroğlu Belediyemiz, sayın vekillerimizin, sayın il başkanımızın riyasetinde destek ve teşvikleri ile imkânlarını zorlayarak şimdilik 200 tane tablet bağışı yapıyor. Bu tabletler 200 eve girecek ve belki de 500-600 tane öğrencimizin yararlanmasına vesile olacak. Belki de onlar içerisinden çıkacak olan bir genç, bu tabletler vasıtasıyla şehrimizi dünyaya tanıtacak ya da insanlığın başına bela olan şu virüs ve benzeri bir sıkıntıyı ortadan kaldıracak. İnşallah Dulkadiroğlu Belediyemizin bu bağışının devamı gelir." dedi.

             Bizim İçin Bir Kişi, Bir Tane Tablet Dahi Çok Önemli

Müdürümüz Cemal Yılmaz, hayırseverler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler tarafından şu ana kadar kendilerine 1005 tane tablet bağışlandığını kaydederek, "Sağolsun vekillerimiz, valiliğimiz canla başla bağışı teşvik ediyorlar. Hakikaten bugün yapılacak en hayırlı yardım, çocuklarımız için bu tabletin ulaştırılmasıdır. Yapılacak bağışları heyecanla bekliyoruz." diye konuştu. Bakanlığımızın ilimiz için ayırdığı 14 bin civarında tabletten 6 bin 330 tanesinin ellerine ulaştığını ve bunları öğrencilerimize ulaştırdıklarını belirten Müdürümüz Cemal Yılmaz, "Önümüzdeki günlerde kalanları da gelecek. Tabi ilimizde 285 bini örgün eğitimde olmak üzere 300 bin öğrencimiz var. Bizim tespitlerimize göre 40 binin üzerinde öğrencimizin tablete ihtiyacı var. Bunların tamamını tedarik etmemiz çok kolay olmayacak. Ama bizim için bir kişi de çok önemlidir. Hani meczup birisi, karaya vuran deniz yıldızlarını denize atıyormuş da başka biri, 'Bu kadar deniz yıldızını tek tek atmakla başa çıkamazsın' demiş. O da tekrar bir tanesini alıp denize atmış ve 'Senin için önemli değil ama onun hayatı kurtuldu.' demiş. Bunun gibi bizim için bir kişi, bir tane tablet dahi çok önemli, çok kıymetli. Ben öğrencilerimiz, velilerimiz ve eğitimcilerimiz adına bu projeye teşviklerinden dolayı sayın vekillerimize, il başkanımıza, bağışlar için ise belediye başkanımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

              Okay: İmkânlarımız El Verdikçe Bağış Yapacağız

Dulkadiroğlu Belediyesi Başkanı Necati Okay ise salgın sürecinden dolayı bütün dünyanın, dolayısıyla da Kahramanmaraş'ın da etkilendiğini kaydederek, "Öğrencilerimizin faydalanması için evde eğitim unsurlarının en önemli gereci bu tabletlerdir. Bu tabletlerle öğrencilerimiz, eğitim ihtiyaçlarını evlerinden gidermiş olacak. Dulkadiroğlu Belediyesi olarak elimizdeki imkânlar ölçüsünde mütalaa yapıyoruz. Elimizdeki imkânlar ölçüsünde bağış yapmaya çalıştık. İnşallah daha fazla imkânımız olur, daha fazla katkı sunarız. İnşallah bu tabletlerle öğrencilerin eğitimine katkı sunmuş, onların geleceğe hazırlanmasının biraz daha önünü açmış oluruz." dedi.

Bağış konusunda Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal'e teşekkür eden Dulkadiroğlu Belediyesi Başkanı Necati Okay, "Aslında bu konu bizim gündemimizde yoktu. Fakat yaklaşık bir hafta önce vekilimiz bize telefon açtığında vekilimizin tavsiyesi ile böyle bir organizasyon yapmamızın iyi olacağını düşündük. Dolayısıyla bu organizasyona fikir babalığı yapmış olması nedeniyle vekilimize teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimize de hayırlı olmasını diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sezal: Büyükşehir Belediyemiz de Tablet Bağışına Destek Verecektir

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, Dulkadiroğlu Belediyesi Başkanına bu konuda hassasiyet gösterdiği için teşekkür ederek, "Geçen süreçte Onikişubat Belediyemiz böyle bir kampanya başlatmış ve 400 adet tablet bağışlamıştı. Ardından Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız da bu konuda hassasiyet göstererek tablet dağıtımına destek oldu. Biliyorum ki Büyükşehir Belediyemiz de öğrencilerimiz için bir kampanya başlatacak." dedi. Mümkün olduğu kadar Kahramanmaraş'ta ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin elinden tutmaya çalışacaklarını kaydeden Mehmet Cihat Sezal, "Tabi zor bir süreçten geçiyoruz. Milli Eğitim Müdürümüz ile geçen hafta yaptığımız konuşmada sanayicilerimizin de bu konuda hassasiyet göstermesi adına bir istişaremiz olmuştu. Şu anda işadamlarımıza tablet bağış kampanyasına katılmaları için mail vasıtasıyla ulaşmaya çalışıyoruz. Biz Kahramanmaraşlı siyasetçiler, sanayiciler, vatandaşlar olarak hep beraber öğrencilerimizin daha iyi yetişmesi, bu zorlu süreçte ihtiyaçlarının giderilmesi adına hep beraber çalışacağız, çalışmakla da yükümlüyüz." ifadelerini kullandı.

 Kahramanmaraşlı İşadamlarımız, Sanayicilerimiz, Sendikalarımız ve Diğer Kuruluşlar Tablet Bağışına Destek Olmalıdır

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazen kendi içimizde şikâyet ediyoruz. Diyoruz ki: 'Adalet sisteminde problem var. Eğitim sisteminde problem var.' Bazen öğretmenlerimizden şikâyet ediyoruz ama bir şeyin farkında değiliz gibi geliyor bana. O da şu. Kendimiz başta olmak üzere herkes kendisini düzleyecek, kendisini geliştirecek. Eğitim sistemi de hukuk sistemi de insanın kendisini yetiştirmesi ile düzelir. Eğer siyasetten şikâyetimiz varsa siyaset düzeni de siyaset kurumu da insanların, toplumun, bireylerin kendini iyi yetiştirmesi ile düzelir. Yani hiçbir şeyin yukarıdan bir sihirli değnek ile düzelmesini kimse beklememeli. Hepimiz elimizden geldiği kadar biraz eksik biraz fazla bu sorumlulukları yerine getirirsek, 50 yıl sonrası için hedef koymuş Cumhurbaşkanımıza yakışır bir nesil yetiştirme şansımız var. O yüzden mümkün olduğu kadar elimizi taşın altına koyalım. Sadece tablet meselesi değil, evlatlarımızı geleceğe hazırlama meselesidir. Eğitim konusunda çocuklarımızı yetiştirmek, onlara yön vermek, onları geleceğe hazırlamak adına mücadele etmek zorundayız. Bazen önümüzdeki bu 40-50 yılı konuşuyoruz ama daha önce de söyledim, yine söylüyorum. Cumhurbaşkanımız 2071'i hedef koyarken bu topraklarda bin yıldır yaşadığımızı tüm dünyaya mesaj olarak göndermek istiyor. 2053'ten bahsederken bizden önceki neslin çocukları bir çağ açıp çağ kapatacak kadar güçlü bir iradeye sahip olduğunu anlatmaya çalışıyor. 2023'ten bahsederken hangi yönetim sistemi olursa olsun, Türk milletinin dünyada söz sahibi olabilecek kadar dirayetli ve iradeli olduğunu anlatmaya çalışıyor. Bunların sonucunda bize düşen ise iyi evlatlar, iyi nesiller yetiştirmektir. O yüzden katkı sağlayan herkese tek tek teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de belediyelerimizin, yerel yöneticilerimizin, ticaret odamızın başlattığı kampanyayla gençlerimize, çocuklarımıza destek vermeye devam edeceğiz."

Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise belediyelerin mahalli müşterek ihtiyaçları yerine getirmek üzere kurulmuş anayasal kuruluşlar olduğunu belirterek, "Özellikle iktidarlarımız döneminde yaptığımız reform ve devrim hareketi ile hayatın her alanına müdahale etmesini, bulundukları beldenin ayağa kaldırılmasını, o bölgede yaşayan insanların refah ve yaşam seviyelerini yükseltmeleri bakımından belediyelere çok geniş imkânlar, yetkiler ve görevler verdik. Bu konuda en önemli adımımız bildiğiniz üzere Büyükşehir Belediyesidir. Büyükşehir belediyeleri ile şehirlerimizin yönetimi şehrin halkına bırakıldı. İki meclis uygulamasından dolayısıyla israftan vazgeçildi. Belediyelerimiz gerçekten bugün de gördüğünüz gibi sadece çöple, temizlikle, su ve kanalizasyon ile uğraşmıyorlar; sporla, kültürle, sanatla, çevreyle uğraşıyorlar. Çocuklarımızın eğitimiyle uğraşıyorlar. Ve bugün bir belediye başkanımızın eğitim ile ilgili attığı mütevazi ama önemli bir adımla burada bulunuyoruz. Toplam 200 adet tabletimizi ihtiyacı olan çocuklarımıza bağışlıyoruz. Milli Eğitim Müdürümüzün de bunları hakkıyla layık olanlara dağıtacağından eminiz." diye konuştu.

Yeni normalin, yeni düzenin salgından sonra en çok eğitimi etkileyeceğini, normalleşsek bile artık hayatımızda eğitimin önemli bir araç olarak kalacağını ifade eden Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, "Çünkü insanlar kendi bulunduğu beldeden, köyünden sadece kendi öğretmeniyle yetişmeyecek; internet üzerinden girecek ve o bilginin kaynağına ulaşacak. Çeşitli ve bol bilgiye ulaşmak zorundasın, yetişmek zorundasın. Propaganda olsun diye söylemiyorum. Allah'a hamd ediyorum. 10-12 sene önce ülkemizdeki birkaç özel üniversitede mesela Bilkent Üniversitesi'nde bu tür uzaktan eğitimlerin yapıldığını gördüğümde çok hayret etmiştim. İnsanlar, kütüphaneden Amerika'ya bağlanıyordu. 'Allah Allah, bu ne büyük nimet!' diyorduk. 'Böyle bir altyapıyı biz kurabilir miyiz?' diye düşünmüştüm. Doğrusu çok ümidimiz yoktu. Ama hamdolsun ülkem adına gurur duyuyorum. Bunu heyecanlanarak söylüyorum. Bugün köylerde tablet üzerinden önemli bir kısım çocuğumuz bilgiye ulaşabiliyor. Öğretmenlerimiz evlerinden büyük gayretler gösteriyorlar, bizzat şahit oluyorum.  Biz sahip çıkarsak, bir olursak, beraber olursak daha büyük başarılara imza atacağımıza benim inancım tam." diye konuştu. Çok genç bir nüfusumuz olduğunu belirten Celalettin Güvenç, "İnsan kaynağımız, sermaye birikimimiz çok iyi gidiyor. Görüyorsunuz dünyadaki ekonomiler zorda. Bizim büyümemiz ise devam etti, işsizlikte zorlansak da birçok alanda yıkılmadık. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dar gelirlilere ulaştık. Gerekli yardımları yaptık büyük ölçüde. İnşallah aşı sürecinden sonra da normalleşiriz". dedi.

Tablet bağışlarına bu bağlamda çok özel önem verdiklerini ifade eden Celalettin Güvenç, "Valiliğimiz, Ticaret Odamız, Büyükşehir Başkanımız ve diğer sektörler bu işi sahiplenecek, sahipleniyorlar. Ben de buradan herkese çağrı yapıyorum. Gücü yeten herkesin çorbada bir tuzu olmalı ve katkı sağlamalı. Ticaret Odası'nın, sanayicilerin, borsanın, esnaf odamızın, sendikaların, bu şehirde yaşayan, bu şehirde ekmek sahibi olan tüm iş adamlarımızın bu tablet bağışına destek vermesini istiyoruz. Hiçbir çocuğumuz tablete uzaktan bakmasın, tabletle çalışsın. Bunu yapabilecek gücümüz var." diye konuştu.

 Güvenç: Ticaret Odamızı, Esnaf Odamızı, Sendikaları, Sivil Toplum Örgütlerini, İşadamlarını, Kuruluşları, Borsayı Bu Kampanyaya Destek Vermeye Davet Ediyorum

Bir adet tabletin 800 lira gibi bir bedelle temin edilebilir olduğunu belirten Celalettin Güvenç, son olarak şunları söyledi: "Her evde iki üç çocuk vardır. Yani bir iş adamımız 800 lira gibi bir destekle bir haneye mutluluk getirebilir. O çocukların önünü açabilir. O çocukların duasını alabilir. Tekrar ediyorum. Ticaret odamızı, esnaf odamızı, sendikaları, sivil toplum örgütlerini, işadamlarını, kuruluşları, borsayı bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Milli Eğitim Müdürümüzden bu kuruluşları süratle gezerek onlara projeyi anlatmasını, desteklerini istemesini istirham ediyorum. Maraşlı işadamı ve Maraşlı hayırseverler! Bana göre en öncelikli hayır budur. 'Çocuklarımızı mutlu etmek, en öncelikli işimizdir' diye düşünüyorum. Milli Eğitim Müdürümüz ile irtibata geçelim ve çocuklarımız tabletle tanışsın, evlerimize tablet, bilim girsin ve umudumuz olan çocuklarımız öksüz, mutsuz olmasınlar diyorum. İnanıyorum ki il başkanımızın da gayretleriyle bu konuda yeni bir sinerji, yeni bir heyecan oluşacaktır. Belediyelerimizin tekrar harekete geçmesi için biz üzerimize düşeni yapacağız. Bu düşüncelerle tablet bağışlarının hayırlı uğurlu olmasını içtenlikle temenni ediyorum."

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Dulkadiroğlu Belediyesi arasında tablet bağışı ile ilgili evrakların imzalanma töreni gerçekleştirildi.

 18-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-202118-01-2021

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.