KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi (TEFBİS) Toplantısı Yapıldı

Türkiye´de Eğitimin Finansmanı ve Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi (TEFBİS) tanıtım toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Onikişubat Toplantı Salonunda yapıldı.
Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi (TEFBİS) Toplantısı Yapıldı

İl Millî Eğitim Şube Müdürü Önder Erdem Gökşen, Koordinatör MEBBİS İl Yöneticisi Yakup Kaman ve Tefbis İl Koordinatörü Hakan İğci İlçe Tefbis koordinatörlerine seminer verdi.

 

Türkiye’de Eğitim Finansmanı Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi (TEFBİS) ilimizde bulunan tüm okullarda uygulamaya geçti.

 

Tefbis sistemi sayesinde okul aile birliklerine bağışta bulunmak isteyen vatandaşların, bankalara kadar yorulmalarına gerek kalmayacak. Sadece bağışta bulunacağı okula giderek, internet ortamında görülebilecek şekilde bağışını gönül rahatlığıyla yapabilecek.

 

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim MEBBİS Ağ Yöneticisi Yakup Kaman, okul müdürlerine TEFBİS hakkında geniş bilgi verdi. Yakup Kaman, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim-öğretim kurumlarının genel bütçe gelirleri dışındaki vatandaş katkıları ile okul kullanım alanlarından elde edilen gelir ve giderlerinin kayıtlandırılması amacıyla, bilişim teknolojileri destekli ve ağ tabanlı gelir ve gider yönetim bilgi sistemi ve süreci geliştirilmesi ve proje kapsamında tüm okulların kullanımına açılması ve yaygınlaştırılması amacıyla TEFBİS programı geliştirilmiştir.

 

Türkiye genelinde bölge, il, ilçe ve eğitim-öğretim kurumu bazında tüm kaynaklardan sağlanan gelirler, yapılan harcamalar ve eğitime gönüllü olarak yapılan yardımların ayrıntılı bir şekilde kayıt altına alınması, izlenmesi ve raporlanması, okul bazında harcamaların belirlenmesi ve etkin olarak izlenmesi, bağış-katkı yapanların yaptıkları bağış ve katkıların kullanımını izleme imkanlarına kavuşturulması ve harcamalarda şeffaflığın sağlanması; araştırmacılar için güncel ve analiz edilebilir eğitim harcamalarına ilişkin verilerin üretilmesi, uluslararası kurum ve kuruluşlara anlaşmalar gereği sağlanması gerekli olan verilerin zamanında, güncel ve hızlı bir şekilde sağlanması bu programla amaçlanmıştır.” dedi.

 

Toplantı iyi temenni dilekleriyle sona erdi.

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.