KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EKİNÖZÜ YUNUS EMRE ORTAOKULU'NDAN "KENDİNİ KORUYAN KÖPRÜ" PROJESİ

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında Ekinözü Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanarak beğeniye sunulan 'Kendini Koruyan Köprü' projesi, sel felaketinde muhtemel can ve mal kayıplarının önüne geçmeyi amaçlıyor.
EKİNÖZÜ YUNUS EMRE ORTAOKULU'NDAN

Ekinözü Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları çerçevesinde açılan Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım Sergisi'nde projelerini sergiledi. Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış tarafından açılan sergide, elektronik, robotik ve kodlama projelerine yoğun ilgi gösterildi.

Serginin en ilgi çeken projelerinden biri ise sel afetine karşı kendisini koruyan köprü oldu. Geçtiğimiz yıl Karadeniz'de yaşanan sel felaketinden etkilenen öğrenciler, danışman öğretmenleri İbrahim Öztürk'ün gözetiminde "Kendini Koruyan Köprü" yaptı. Sensörler aracılığı ile akarsudaki debi yüksekliğini algılayan köprü, otomatik olarak yukarı doğru kalkarak suyun akışını kolaylaştırıyor ve taşkının getirdiği rüsubatın da akıp gitmesini sağlıyor.

Köprü projesiyle ilgili bilgi veren Danışman Öğretmen Öztürk, sistemin su seviyesini algılayan sensörle çalıştığını söyleyerek, "Projemiz, akarsu üzerine yapılmış olan köprülerin sel afetinden etkilenmemesi için tasarlanmıştır. Akarsuyun su seviyesi yükseldiği anda sıvı seviye sensörleri yardımıyla harekete geçen motorlar köprüyü yol seviyesinin üzerine kaldırarak, köprüyü trafiğe kapatıp uyarı levhasında köprünün trafiğe kapalı olduğunu bildiriyor. Bu sayede köprü su ile temas etmediğinden zarar görmüyor. Suyun seviyesi azaldığında köprünün konumu yol seviyesine gelerek köprü tekrar trafiğe açılıyor. Bu şekilde sel taşkınlarında gerek can kayıplarının gerekse maddi hasarların önüne geçiliyor." dedi.

Öte yandan serginin en ilgi çeken projelerinden bir diğeri ise misafirleri karşılamak ve onlara ikramda bulunmak maksadıyla yapılan "RYE028" adlı robot oldu. "RYE028", gelen ziyaretçilere baş selamı verip, kolonya tutarak çikolata ikramında bulundu. Bilim robotu "RYE028", ziyaretçilerden tam not aldı.

Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, bilim fuarındaki projelerin hepsinin de özel çalışma sonucu ortaya çıktığını belirterek öğrencileri ve danışman öğretmenleri tebrik etti.

08-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-2022

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.