KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Projesi Kapsamında Yapılan Çalışmaların Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Birinci Faz kurulum çalışmaları tamamlanan İkinci Faz kurulum çalışmaları devam eden Milli Eğitim Bakanlığımızca yürütülen Fatih Projesi kapsamında yapılan çalışmalar düzenlenen bir programla tanıtılarak değerlendirmesi yapıldı
Fatih Projesi Kapsamında Yapılan Çalışmaların Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen program Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Okul Müdürü Cemal Küçük’ün açılış konuşmasına müteakiben Fatih projesi Koordinatörü Bülent Eshabil Bilir, ilimizde başlangıcından günümüze Fatih Projesi ile ilgili yapılan çalışmaları sunum eşliğinde anlattı. Katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

 

Protokol sunum sonrasında Fatih Projesi uygulanan Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bölümlerini gezerek yerinde sağlıklı bilgi sahibi oldu. Sınıfları gezerek öğrencilerle birlikte akıllı tahta ile ders anlatan öğretmeni dinlediler. Öğretmenler odasında bulunan İlimizde dağıtımına başlanan (100 adet) Çok Fonksiyonlu Yazıcının çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi oldular.

 

Fatih Projesi İle Yapılan çalışmaların değerlendirildiği tanıtım programına Dulkadiroğlu ilçe Kaymakamı  Mehmet Türköz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Sıddık Şirikci, Ahmet Akküncü, Ertan Göl, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı, Şube Müdürleri; Mehmet İspir, Yahya Dertli, Yunus Haskılıç, İl Bilgisayar Koordinatörü Bülent Esabil Bilir, Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cemal Küçük, Fatih Projesi Ekibi ve servis Şefi Yunus Tıraş katıldı.

 

Dulkadiroğlu ilçe Kaymakamı  Mehmet Türköz, proje ile ilgili şu açıklamayı yaptı, “Bir çağ kapatıp, bir çağ açan II. Sultan Mehmet’in adını taşıyan Fatih Projemiz var. Bu projemiz doğrultusunda yapılan çalışmaları gördük. Ben 1988 yılında liseden mezun olduğumda kara tahta ve tebeşir vardı, sonra tahtaları yeşile çevirdik, videolar, televizyonlar, projeksiyon derken onlar da yetmedi bilgisayar ve son olarak ta akıllı tahtayı getirdik. Bundan böyle öğretmen ve öğrencilerimiz karşılıklı olarak dersleri daha aktif, daha sağlıklı anlatacaklar, aktarabilecekler. Ben, eğitim ve öğretimin kalitesinin bu proje sayesinde daha da artacağına eminim, bu vesileyle öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum, projeyi gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanlığımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Etkileşimli Tahtaların montajı, hızlı internet erişimini sağlayacak yerel alan ağı (alt yapı) kurulum çalışmaları, A3-A4 yazıcı ve tablet bilgisayar dağıtımı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt proje ile ilgili şu bilgileri verdi, “1.Faz kapsamında 49 okulumuza 1158 adet etkileşimli tahta kurulumunun yapıldı. 47 okulumuzun yerel alan ağı alt yapısının tamamlandı. 2086 öğretmenimize ve 11096 öğrencimize Tablet Bilgisayar dağıtımı yapıldı. 61 okulumuza A3 yazıcı, 237 okulumuza A4 yazıcı verildi. 2015 yılında yapılacak 2.Faz kapsamında ise 90 okulumuza 1639 adet etkileşimli tahtakurulumu gerçekleştirilecek  ve 611 okulumuza A3-A4 çok fonksiyonlu yazıcı dağıtımı yapılacak.

FATİH Projesinin 2. faz çalışmaları da tamamlandıktan sonra proje ile amaçlanan hedeflere bir adım daha yaklaşılmış olacak. Bugüne kadar etkileşimli tahtaların kullanımıyla ilgili çok sayıda kurs verildi, kurslar aynı hızla devam edecek. 2. faz eğitim kapsamında tabletlerin etkileşimli tahtalarla bir arada kullanılması sürecine geçilecek. Böylece öğretmen ve öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz eğitimde teknolojiyi hem daha yakından tanımış olacaklar hem de kullanmış olacak.

 

Etkileşimli tahta ve tablet kullanımında temel amacın eğitimimizde yapılandırmacı anlayışı yerleştirilerek araştıran, konuşan, soran ve sorgulayan bir gençlik yetiştirmek istediklerini belirten İl Milli eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Eğitim, eskiden bireyde istendik davranışlar kazandırma süreci olarak tanımlanırdı. Şimdilerdeyse eğitim kişideki potansiyeli ortaya çıkararak, daha kimlikli bir birey yetiştirme olarak değerlendiriliyor. Bu düşüncelerle, FATİH Projesiyle hem Kahramanmaraş’a hem de ülkemize değerler katacak bir gençlik yetiştireceğimize inanıyorum. Etkileşimli tahtalarımızın, tabletlerin ve yazıcıların okullarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Program günün anısına çekilen fotoğraf  ile toplantı sona erdi.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.