KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Genç İmam Hatipler Minberde” Konulu Hutbe Okuma Yarışması Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen ´Genç İmam Hatipler Minberde´ konulu hutbe okuma yarışmasına katıldı.
“Genç İmam Hatipler Minberde” Konulu Hutbe Okuma Yarışması Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen ´Genç İmam Hatipler Minberde´ konulu hutbe okuma yarışması Kahramanmaraş il elemeleri, Afşin Anadolu İmam İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde Afşin Eshabı Kehf Külliyesinde yapıldı.

 

Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Prof. Dr. Abdulkadir Ergin, Kahramanmaraş İl Müftü Yardımcısı Beyazıt Kanat, Afşin Müftüsü Yakup Yıldırım, Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahir Turan, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Tiyek, Ali Karaköse, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yarışma hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimleri Şube Müdürü Ali Karaköse, " Her yıl, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Türkiye çapında hutbe yarışması düzenlemekte. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş hutbe yarışmasının finalini Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesinde düzenledik. Kahramanmaraş merkez ve ilçelerde düzenlenen İmam Hatip Anadolu Liselerinde birinci olan öğrencilerimiz Eshab-ı Kehf´te düzenlenen hutbe yarışmasına katılmaya hak kazandılar. Bu kapsamda Kahramanmaraş genelinde 8 okulumuz kendi aralarında mücadele ediyor. Yarışma sonucunda birinci olan öğrencimiz Kahramanmaraş´ımızı temsilen bölge birinciliği için mücadele edecek. İnşallah birinci olan okulumuz Kahramanmaraş´ı en güzel şekilde temsil edeceğine inanıyorum" dedi.

İl Müftü Yardımcısı Kanat, halka doğru yolu göstermenin vaaz, konferans, panel, sempozyum ve hutbe yollarıyla yapıldığını ancak, en önemli irşat etmenin hutbe ile yapıldığını söyledi. 

 

Yarışmaya 8 İmam Hatip Lisesinden birer öğrenci katıldı ve sırayla minbere çıkarak hutbe okudular. Yarışmaya katılan öğrenciler, hutbe dualarını doğru ve güzel okuma, Türkçe´yi doğru, düzgün ve etkili kullanabilme, beden dilini etkili ve doğru kullanabilme gibi önceden belirlenmiş kriterlere göre değerlendirildi. 

 

Yapılan elemelerde Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Akif Sevgili birinci, Türkoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Erdem Akbaba ikinci, Afşin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Musa Kalaycı üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilerin hediyeleri İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından verildi. Yarışmada il birincisi olan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Akif Sevgili, Adana’da Mayıs ayında düzenlenecek olan bölge yarışmalarında Kahramanmaraş’ı temsil edecek.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.