KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GENEL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET NEZİR GÜL, İLİMİZDE KÜTÜPHANE AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesi kapsamında 41 tane kütüphanenin açılışına ve bir dizi etkinliklere katılmak üzere Kahramanmaraş'ta ziyaretler gerçekleştirdi. Genel Müdürümüz Gül, edebiyat şehri Kahramanmaraş'ta bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, 'Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi sayesinde şair ve yazarların artmasını ümit ediyoruz.' diye konuştu.
GENEL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET NEZİR GÜL, İLİMİZDE KÜTÜPHANE AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

İlk ziyaretini İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze gerçekleştiren Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman'ı makamında ziyaret etti. Ardından Sait Kırmacı Toplantı Salonu'nda İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız, İl Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Enver Gökşen, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Harun Kurt ve Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz ile toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'e ziyareti dolayısıyla teşekkür ederek, "Bakanlığımızın 81 ilde Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi kapsamında Ekim ayından itibaren kütüphanelerimizi kurma çalışmalarını başlattık. Bu kapsamda sayın genel müdürümüz ilimize teşrif buyurdular. Bugün de şu ana kadar hazır hale getirilen 41 tane kütüphanemizi hizmete alacağız." dedi.

EDEBİYAT ŞEHRİ KAHRAMANMARAŞ'IN KÜLTÜR DÜNYASINDAKİ YERİ AYRIDIR

Ardından konuşan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül ise edebiyat şehri Kahramanmaraş'ta bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, "Kahramanmaraş'ın bizim için hakikaten hem kültür dünyamız hem de eğitim dünyamız açısından apayrı bir yerinin olduğunu ifade etmek lazım. Kültür insanları ile ön planda olmanın apayrı bir güzelliği var. Bu benim gıpta ettiğim bir husustur. Kahramanmaraş'ın bu zenginliğinin Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi ile artacağını düşünüyor, şair ve yazarların artmasını ümit ediyoruz." diye konuştu.

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi ile gençlerimizi kültür ve kitapla buluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, "Bu projenin önemini bir kere daha vurgulamak istiyorum. Bizler genel müdürler olarak 81 ile dağıldık. Projenin gerçekleştirilme düzeylerini inceleyeceğiz." dedi.

20.EĞİTİM ŞÛRASI'NDA ALINAN KARARLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Eğitimde fırsat eşitliği adı altında gerçekleştirilen 20.Eğitim Şûrası'nda öğretmen yetiştirme, meslekî eğitim, temel eğitim ve özel eğitimle ilgili alt komisyonlarda çalışmalar yapıldığını belirten Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in şûrada alınan tavsiye kararlar ile ilgili sürecin takipçisi olma noktasında ifadelerde bulunduğunu da kaydetti.

ÖZEL EĞİTİMİ İKİ AÇIDAN ELE ALMALIYIZ

Özel eğitim kapsamında iki zıt kutbun olduğunu ifade eden Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, konu ile ilgili şunları söyledi: "Özel eğitime gereksinimi olan çocuklar dediğimiz zaman bizim aklımıza ilk anda engeller gelse bile özel yetenekli çocuklar da en az onlar kadar desteğe, yardıma, ilgiye ve rehberliğe ihtiyaç duyan insanlardır. Bu bakımdan Bilim ve Sanat Merkezlerimizi (BİLSEM) devreye soktuk. Türkiye genelinde 1523 tane özel eğitim okulumuz var; burada eğitime devam eden 60 bini aşkın, özel eğitim sınıflarında eğitime devam eden 70 bin civarında çocuğumuz var. 318 bin civarında kaynaştırma öğrencisi var. Özel eğitim bağlamında hedefimiz şu; 1523 tane özel eğitim okulumuzu ne kadar azaltabilirsek o kadar iyi olacak. Yani amacımız okul açmak değil, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitim ortamından yeri ve zamanınca yeteri kadar faydalanmasıdır."

BİLSEM'LERİ MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE AÇMALIYIZ

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, son olarak şunları ifade etti: "Kahramanmaraş'ta okul öncesi düzeyde bağımsız bir adet özel eğitim anaokulumuz var. Hâlbuki özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için de okul öncesi eğitim çok önemlidir. Bu nedenle buradaki okul sayısını artırmamız gerekli. BİLSEM'ler genel olarak günün çoğu vakti boş kalıyor; öğleden sonra bu okullarımız daha çok hizmet veriyor. Bu okullarımızı günün her vaktinde işler duruma getirmek için meslek liselerimiz ile koordineli bir planlama ve projelemele çalışmaları yapılması faydalı olur. Meslek lisesi öğrencilerimiz üzerinde akademik anlamda oluşan umutsuzluk sorunlarını aşmak için, eğitimin sadece akademik çalışmalardan ibaret olmadığını göstermemiz lazım. Bu anlamda BİLSEM'lerin kapılarını meslek liseli öğrencilerimize açmamız gerekli. BİLSEM'ler, Bakanlığımızca kendilerine 2021 yılında hedef olarak konulan 750 tescil sayısını aşarak 1200'den daha fazla tescil sayısına ulaşmıştır. Bu sayıyı meslek liseleri ile koordineli yürütülen çalışmalar ile daha fazla artıracağımıza inanıyorum."

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ndeki toplantının ardından Mimar Sinan İlkokulu'na geçti. "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında Mimar Sinan İlkokulu kütüphanesi temsilinde il genelindeki tüm ilçelerle birlikte eş zamanlı olarak 41 kütüphanenin açılışını gerçekleştiren Gül,  burada öğrenciler ile birlikte kitap okudu.

31 ARALIK'A KADAR KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK

Kütüphane açılışının ardından verdiği röportajda Bakan Mahmut Özer'in  "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesine çok önem verdiğini belirten Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, şunları ifade etti: "Bakanlığımıza bağlı bütün okullarımızda biz istiyoruz ki kütüphanesiz bir okul kalmasın. Aslında okullarımızın büyük bir kısmında kütüphane mevcut ama eksik olan okullarımızı belirleyerek 31 Aralık'a kadar bu çalışmalarımızı tamamlayacağız. Sayın bakanımız da bunu kamuoyuna zaten açıklamıştı. Çocuklarımızın kitapla büyümelerini sağlamak, hayal dünyalarını genişletmek istiyoruz. Hele de dijital çağın çocuklarımızı böyle sarıp sarmaladığı başka deyimle adeta esir aldığı bir ortamda onların kitaplar ile büyümelerini sağlamak, bizler için de çok anlamlı olacak. Bu açıdan Türkiye genelinde kütüphanesi olmayan bütün okullarımızda bu çalışmalarımız başladı. Bugün de Kahramanmaraşımız için an itibariyle 41 tane okulumuzda kütüphane açılışını gerçekleştirmiş olduk. Tabiki Kahramanmaraşımız bir kültür şehri, bir medeniyet şehri ve şairlerin, yazarların, edebiyatçıların bol, yoğun ve güçlü olduğu, sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hitap eden çok güçlü yazarlarımız ve şairlerimizin var olduğu bir şehir. Kahramanmaraşlı, bu anlamda kitabın kıymetini biliyordur diye düşünüyorum. Gördük ki çocuklarımız okumaya karşı çok ilgili ve meraklı. Zaten ilk sordukları, 'kütüphane açık olacak mı, teneffüslerde gelip kitap alabilirler mi' bunlar oldu. Bu sorular çocuklarımızın kitaba karşı olan ilgisini gösteriyor. Hakikaten bu anlamda yani Maraş'a yakışan bir tavır sergilemiş oldular. O yüzden kütüphanelerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Burada ailelere de tabi ki büyük bir sorumluluk düşüyor."

426 OKULUMUZDA KÜTÜPHANE OLUŞTURUYORUZ

Son olarak konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman ise Kahramanmaraş'ta 426 okulda kütüphane çalışmalarını başlattıklarını belirterek, "Bugün burada Genel Müdürümüzün katılımı ile 41 okulumuzun kütüphanesini hizmete başlattık. Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi kapsamında tüm kütüphanelerimizi 31 Aralık tarihi itibariyle tamamlamış olacağız ve öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Bu kütüphanelerimizin tüm araç gereçleri ve masrafları, tamamen bakanlığımızın gönderdiği ödenekler ile yapılmaktadır. Yine kendi öz kaynaklarımızla meslek liselerimizdeki öğrencilerimizin çabalarıyla yapılmış hizmetler de var. Yani kendi içimizde kendi öz kaynaklarımızla birçok güzellik ortaya koyuyoruz. Tabi bunların tamamı öğrencilerimizin iyi, güzel insan olarak yetişmeleri için yapılan çabalardır." ifadelerini kullandı.

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül'ün belirttiği şekliyle dijital dünyanın tamamen öğrencileri etkisi altına aldığını kaydeden Kahraman, sözlerine şöyle son verdi: "Özellikle salgın süreci de bunun belki zirveye çıkmasına sebep oldu. Ama yeniden yüz yüze eğitime başladığımız bu günlerde kitaplarla, kitap kokularıyla birlikte olmak çok önemli. Bundan dolayı da emek veren herkese, katılımlarıyla ilimize teşrif buyuran sayın genel müdürümüze gönülden teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize, okullarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum."

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, kütüphane açılışının ardından okul öğretmenleri ile bir araya gelerek şûra ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

İlimizi ziyareti kapsamında 125.Yıl Özel Eğitim Meslek Okulu'nda öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile bir araya gelerek okul bölümlerinde incelemelerde bulunan Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, ardından Dulkadiroğlu, Onikişubat, Afşin ve Elbistan ilçelerinde Özel Eğitim Okulu, Rehberlik Araştırma Merkezi ve BİLSEM'lerde görev yapan okul müdürlerimiz ile Dulkadiroğlu Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrasında Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci ve öğretmenleri ile bir araya gelerek BİLSEM atölyelerinde incelemelerde bulunan Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, ardından İklime Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyarette bulundu.

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, ziyaretlerinin sonunda Eğitime Destek Platformu yöneticileri ile Şehit Hanifi Çakallıoğlu Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü'nde bir araya geldi.

06-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-2021

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.