KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Hijyen Eğitimi Kursu” Belge Dağıtım Töreni Yapıldı

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Çocuk Gelişimi ve Eğitim Alanı, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı ve Yiyecek Hizmetleri Alanı öğretmenleri ve öğrencilerine verilen “Hijyen Eğitimi Kursu” belge dağıtım töreni yapıldı.
“Hijyen Eğitimi Kursu” Belge Dağıtım Töreni Yapıldı

Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü salonunda yapılan programda İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, konuşmasında “Bu gün buraya, Mesleki Eğitimde Hijyen kursunun belge dağıtım töreni için bir araya geldik. Öncelikli olarak emek veren, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu hijyen bilgisi eğitimini göreve başladığım ilk günden beri çok önemsediğimi ifade edeyim. Neden? Derseniz daha dün bir televizyon kanalından gıda sektöründe çok uygunsuz ortamlarda üretim yapan bir fırının görüntülerini izlemiştim. Açıktan gıda satan, ne olduğunu bilmediğimiz, kendi ürettiklerini yemeyen insanların sayılarının fazla olduğu bir alada yaşıyoruz hep birlikte. Onun içinde hastalıklarla, sıkıntılarla, problemlerle hep birlikte mücadele ediyoruz.” 

 

Şunu ifade etmem gerekir ki belki kalite unsurunun en önemli şartlarından bir tanesi şu olmalı. Kendisinin yemediğini müşteriye vermeme anlayışını hâkim kılmamız gerekiyor. Bunu yaparken de mutlaka bu gıda zincirinin başından sonuna kadar bilgi sahibi olmamamız gerekiyor. Türkiye bulunduğu konum itibariyle hakikaten geçiş bölgesi olan bir Ülke sınırdan kaçak etlerin iç kesimlere kadar gittiği, komşularda kesilen etlerin kasaplarda, marketlerde ve lokantalarda ikram edildiği bir alanda bu işe önem vererek, dikkat çekerek bir hijyen eğitimi yapıyor arkadaşlarımız. Özellikle  bunu önemsediğimizi ifade ediyorum.

 

Kahramanmaraş ili için de şunu söylemem gerekir 2.614 kursiyerimizin, vatandaşımızın bu kurs sürecinde hijyen eğitimine devam ettiğini arkadaşlarımız belirtiyor. Bu sayının artarak devam etmesi gerekiyor. Kahramanmaraş’ta üretilmeyen, dışarıdan gelen ekmekleri alan çok sayıda insana şahit oluyoruz. Bunun bizim için, sizin için bu ilin sınırları içerisinde yaşayanlar için çok hoş olmadığını düşünüyorum. İlimiz dışından gelen ekmek veya diğer gıda maddelerini tercih edenlerin sayılarının aza indirilmesi, aşağılara çekilmesi gerekiyor. İşte bu anlamda hijyen eğitiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum, bu kursların bundan sonrada artarak devam etmesini diliyorum. Ben katkı sunanlara teşekkür ediyorum, belge alan arkadaşlara da hayırlı olsun diyorum” dedi.

 

Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cemal Küçük’te yaptığı konuşmada Hijyen eğitiminin sağlık açısından önemine dikkat çekerek, kursa verilen eğitim konuları ve kursiyerlerin sayıları hakkında bilgi aktardı.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Taşran ise, hijyen eğitimi kursları hakkında genel bilgiler verdi.  Hijyen Eğitimi hakkında hazırlanan slâyt sunusundan sonra belge törenine geçildi.


Törene, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri Ali Tiyek, Ali Karaköse, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Yunus Haskılıç, Sevim Şirikçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Cemal Küçük, Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Başyardımcısı Mehmet Akgül, Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Taşkıran, İl Millî Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Şefi Bayram Metin katıldı.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.