KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hoca Ahmet Yesevi Proje İmam Hatip Lisesi Açıldı

Seçilmiş yönetici, seçilmiş öğretmen ve seçilmiş öğrencilerden oluşacak “ Hoca Ahmet Yesevi Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Lisesi” İlimizde tek, Türkiye’de ise 34 tane olmak üzere açılarak ülkenin kaderini tayin edecek insanlar yetiştirecek.
Hoca Ahmet Yesevi  Proje İmam Hatip Lisesi Açıldı

Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Lisesinde dini, millî değerler ile akademik başarı alanında önemli sonuçlar alınacak bu amaç içinde özel mevzuat uygulanarak öğretmen ve idareci kadrosu Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uzman eğitimciler arasından seçilerek atanacak, bu okulun öğrencileri de TEOG sınavı puanlarına göre seçilecek başarılı öğrencilerin kayıtları yapılacak.

“ Hoca Ahmet Yesevi Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam Hatip Lisesi” 20 derslik, Etkileşimli Tahtalar, Fen Laboratuvarı, Konferans Salonu, Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Kütüphane, Kapalı Spor salonu, Kantin ve Yemekhane, Rehberlik Servisi, Uygulama Mescidi, Masa Tenisi, Pansiyon ve Halı Sahaya sahip.

Yeni eğitim sistemiyle birlikte değişime giden okullarda dönüşümler tamamlanıyor. Bu kapsamda değişime giden Hoca Ahmet Yesevi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi değişim programını öğrenci ve velilere tanıttı.

Hoca Ahmet Yesevi Lisesinde düzenlenen programda hedeflenen proje kapsamında öğrencilere ve velilere tanıtım yapıldı. Düzenlenen programda açılış konuşmalarının ardından slayt gösteri halinde proje hakkında bilgi verildi. İlk olarak açılış konuşmasında bilgilendirmelerde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Müdürü Hulusi Karakaya şunları kaydetti:“İlimizde tek, ülkemizde de 34 tane olan Proje İmam Hatip Lisemizin, tanıtımını yapıyoruz. Hoca Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler ve Fen İmam Hatip Lisemizin, proje imam hatip olması yönünde bize katkı sunan sivil toplum kuruluşlarımıza, siyasetçilerimize, il milli eğitim müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Onların üstün gayretleri olmasaydı, ilimiz şuanda imam hatip lisesine kavuşamayacaktı. Onikişubat İlçemizde 2 fen, bir sosyal bilimler lisemiz bulunmaktaydı. Dulkadiroğlu İlçemizde ise bir tane bir fen lisemizin olmaması, bizim yanımızı eksik bırakıyordu. Lisemizin aynı zamanda hem fen, hem sosyal bilimler lisesine kavuşmuş oldu. Bundan dolayı mutluyuz. Bu mutluluğumuza da sizlerin ortak olması bizleri mutlu etti. Ben şahsen en sizler adına sevindim. Bölgemizde böyle güzel bir okul yoktu. Yüksek başarılı öğrencilerimiz Onikişubat İlçemize servisler ile taşınıyorlardı. Kıt imkânlar ile okula gidiyorlardı ama 450 ve üzeri öğrencilerimiz yürüme mesafesinde okula gelecekler. Bu rahatlığı ve konforu yaşayacaklar. Hem de çok özel bir eğitim alacaklar. Okulumuz 15 Haziran itibariyle Proje İmam Hatip Lisesi oldu. 15 Haziran itibariyle bu tür okulların sayısı 20’ye, diğer geçen zamanlarda da sayımız 34’te yükseldi. “

 

‘BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURDUK’

Dulkadiroğlu ilçesi olarak Proje İmam Hatip Lisesinin oluşmasından memnun olduğunun altını çizen Dulkadiroğlu İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, şunları kaydetti: “Dulkadiroğlu ilçesi olarak nihayet biz de bir fen lisesine kavuşuyoruz. Ben 2014’te göreve geldiğim de daha bir yıllık bir ilçeydik. Israrla fen bilimler ve sosyal bilimler lisesi istedik. 2015 yatırım programında sosyal bilimler lisesine Milli Eğitim Bakanlığımız bizlere vermişti. İhalesi yapıldı. İnşaatı devam ediyor. Şimdi bir taşla iki kuş vurmuş olduk.  İmam Hatip Lisesi istiyorduk. Proje imam hatip lisesinde emeği gecen başta Valimiz milletvekillerimiz, milli eğitim teşkilatımız, iki yıldan fazla bir sürede amiyane tabirle milli eğitim bakanlığımız bürokratlarının başının etini yediler. Nihayet biz bunu aldık kazandık. Türkiye çapında okulun sayısı 34. Nicelik olarak çok az ama nitelik olarak çok yüksek kalitede eğitim verecek bir okul. Başta okul müdürümüz bu konuda istekli gayretli davrandı. Ben de takdire şayan görüyorum bu davranışı. Bu okullarımızın baştan aşağı idarecisi öğretmenleri yenilenecek. Yeni bir ruh yeni bir heyecan eskilerden de devam edecek. Arkadaşlarımız da var ama bakanlığın özellikle üzerine durduğu uygulamalarından bir tanesi. Baştan aşağı okulumuz yenilenecek. Eski bina ama fiziki olarak oldukça yeterli bir bina. Biz bu okulun daha öncede fen lisesi olması için uğraştık, ama kaybettik. Proje İmam Hatip Lisesi olarak Dulkadiroğlu ilçemizde hizmet verecek. “

 

‘ÖĞRENCİLER BU OKULLARDA OKUMALI’

Okulları tanımaya gelen öğrencilerin olduğunu söyleyen Türköz, öğrencilerin kesinlike bu okullarda okuması gerektiklerini söyledi. Türköz, “Okul müdürümüz biraz mütevazı davrandı. 450 üzeri puan alanları bekliyoruz diye ben 470 üzeri öğrenci bekliyorum. Çünkü bu okullarda lider öğrenci yetiştireceğiz Türkiye Cumhuriyeti istikbalinde imza atacak öğrenciler yetişecek buralarda. O bakımdan ilk olan öğrenciler cendereden geçecekler. Onları eğitimden geçireceğiz. O yüzden öğrencilerimize gelmeleri konusunda ısrarcıyız. Okul müdürümüz de gerekli yardımları bulunacak.  Bizim için sürpriz oldu. Biz burayı erkek imam hatip düşünmüştük ama bu gün itibari ile karmaya çıkarıldı. 102 olan kontenjan 136 ya çıktı.  Biz karma da olsa erkekte olsa kız da olsa bu proje imam hatipler konusunda ısrarcıyız, kararlıyız. Bundan sonra çıta daha da yükseldi. Başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere bütün eğitim kadrosuna büyük iş düşüyor. İlçemizde eğitim çıtasını artırdık daha da yükselteceğiz inşallah” dedi.

 

‘İLÇEMİZ ADINA ÖNEMLİ BİR KAZANIM’

Kahramanmaraş adına Dulkadiroğlu’nun ilçe standartlarının yükseltmek için önemli bir kazanım olduğundan bahseden Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkanı Necati Okay, şunları kaydetti: “İlçemizin eğitim standartlarını yükseltmek adına önemli bir kazanım olarak görüyorum. İlçemizde bir Fen ve Sosyal bilimler alanlarını kapsayan proje İmam Hatip Lisesinin özlemi içerisindeydik. Kahramanmaraş Merkezde böyle bir okulun bizim ilçemiz sınırları içerisinde olması bizleri de ziyadesiyle memnun etmiştir. Okulumuz Dulkadiroğlu ilçemizdeki eğitim standartlarının biran önce yükselmesi ve Kahramanmaraş’taki eğitim standartları yüksek ilçe olması bizi yakınlaştıracaktır. Böyle bir okulun varlığından birçok kişi haberdar değil. İnşallah iyi bir tanıtımla olacaktır. Herkesin tercih etmesi konuları kapsadığı için okulumuzun kontenjanının dolmasını biran önce temelli ediyoruz. Bizde Dulkadiroğlu Belediyesi olarak bu okulun tanıtımıyla ilgili üstümüze düşen ne varsa gerek reklamlarla gerek bilboartlarımız da gerekse basına yaptığımız açıklamalarla bu konuyu da dahil ederek herkesin Dulkadiroğlu ilçemizde böyle bir okulun varlığından haberdar olması gerekir. Önümüzdeki haftalarda başlayacak olan tercihlerde birçok insanın dikkatini çekmek için gayret göstereceğiz. Bu okulumuzun vereceği eğitim ilçemize hayırlara vesil olur. “

 

 

‘ARZU ETTİĞİMİZ NOKTA BU DEĞİLDİ’

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emir Akkurt, proje için yapılan çalışmalardan bahsetti. Akkurt, “Şehrimize proje İmam Hatip Lisesi olması için yaptığımız çalışmaların gayretini almış durumdayız. Biraz önce okul müdürümüz okulla ilgili bilgileri verdi. Ülkemizde sayısı pek fazla arttırılmayacak olan bu okullar ilimizde 1 okul ve 3 şube olarak eğitim-öğretime başladı. Genel Müdürümüz ile yapmış olduğumuz görüşme de aslında Kahramanmaraş’ın ihtiyacı olan ve hararet ile arzu ettiği, proje imam hatip lisesinin kurulması hususunda mutabakat sağladık. Bugün itibariyle 3 sınıf, diğer yıl itibariyle de 4 sınıf açacağız. Arzu ettiğimiz son nokta bu değildi, her ilde sadece bir tane açıyorlar ve ikincisine asla müsaade edilmiyor. Bu okulu başarılı hale getirmek için çalışırsak bu okul önümüzdeki dönemin en önemli okulu haline gelir. Bizim amacımız sadece burayı açmakla yetmeyeceğini, hepimizin bu okula sahip çıkmamız ve bu okulla ilgili faaliyet yürütmemiz gerekiyor. Bu okul kendi içinde şahsına münhasır bir yapı oluşturacaktır. Dışarıdan atamaya açık olmayacak, bakanlığımızın seçeceği öğretmenler ile bakanlığımızın atayacağı iradeciler ile bu süreç devam edecek. Başladığımız bu nokta itibariyle kendi içinde yapacağı katkılara, çabalara gerek olduğunu düşünüyoruz. Asıl çabanın bundan sonra olacağını belirtmek istiyorum. Umarım okul memleketimize ve ülkemize hayırlı olur” şeklinde konuştu.

Programa, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı, İl ve İlçe Şube Müdürleri Okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları veliler ve öğrenciler  katıldı.

 15-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-201615-07-2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.