KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Basın Toplantısı Yaptı

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Kahramanmaraş’ta Eğitim-Öğretim ve Projeleri Değerlendirme Konusunda Basın Toplantısı Gerçekleştirdi.
İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Basın Toplantısı Yaptı

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Bugün burada İlimiz eğitiminin son durumu, Şehit İdari Ateşi Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin “Kızlar Okula, Kadınlar işe”, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin “Baba-Oğul, Anne-Kız: Hepimiz Okuldayız”, BİLSEK derneğimizin “Okumaya Evet, Cehalete Hayır” isimli projelerinin tanıtımı amacıyla birlikteyiz.

Davetimize katılan çok değerli basın mensuplarımız, bizlere Eğitim-Öğretimde daima destek veren, güç katan İl ve İlçe çalışma arkadaşlarıma, okul yöneticilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Millî Eğitim Bakanlığımız ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz dinamik ve hızlı bir çalışma gerçekleştirdiği için şu an verebileceğim bilgiler birkaç gün sonra değişebilir ve yenilenebilir diyerek, Kahramanmaraş’ın Eğitimi-Öğretimini değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi;

 

EĞİTİM-ÖĞRETİM

•İlimizde 1.034 resmi + 54 özel okul olmak üzere toplam 1.088 okulda 262.994 öğrenci Eğitim-Öğretim görmektedir. (Resmi: 1.034 okulda – 253.663 öğrenci) (Özel: 54 Okulda – 9.331 öğrenci)

•İlimizde Resmi okullarda 13.173 öğretmen, 1.885 personel görev yapmaktadır.

•İlimizde Özel okullarda 769 öğretmen, 301 personel görev yapmaktadır.

 

HAYAT BOYU ÖĞRENME HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

•2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında 1354 kurs açılmış olup, 24473 kursiyer kurslara katılmıştır.

•824 adet mesleki ve teknik kurslar açılmış, bu kurslardan 1902 kişiye belge verilmiştir.

•422 tane Genel ( Sosyal Kültürel) kurslar açılmış, 672 kişiye belge verilmiştir.

•61 tane okuma yazma kursları açılmış 127 kişiye belge verilmiştir.

•47 tane Okullar Hayat Olsun kursu açılmış, 24 tane belge verilmiştir.

 

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

•Özel dershanelerin dönüşümü kapsamında 10 özel dershane, özel temel liseye, iki özel dershane ise özel ortaokula dönüşmüştür. Dönüşümü tamamlanan 10 özel temel lisede 1.419 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

•Dönüşüm kapsamında 8 dershane özel kursa dönüşmüştür. 


YABANCILAR ŞUBESİ

•İlimiz genelinde yaklaşık 22.000 Suriyeli öğrenci bulunmakta olup, 29 adet geçici eğitim merkezinde 12.742 Suriyeli öğrenci Eğitim-Öğretim görmektedir. Suriyeli öğrencilerin İl geneli okullaşma oranı %59 olarak gerçekleşmiştir.


DESTEK HİZMETLERİ

•İlimizde 2015 yılı Ocak ayından itibaren 31 okulda 420 derslik donatım malzemesi ile donatılmıştır.

 

TAŞIMA HİZMETLERİ

•2015-2016 İlk–Ortaokul ve Ortaöğretim kapsamında 5755 ilkokul, 10032 ortaokul,10220 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere il geneli 25.997 öğrenci 1713 merkezden 223 taşıma merkezine taşınmaktadır.

 

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARI

•İlimizde Merkezi Ortak Sınavı (TEOG) 302 okulumuzda 20.647 öğrenci sınava girmiştir.

•Destekleme Yetiştirme Kursu: 382 kurs merkezinde 79.588 öğrenci Yetiştirme ve Destekleme Kursuna katılmaktadır.

•Fatih Projesi kapsamında 154 okulumuza 3.471 Etkileşimli tahta, 49 okulumuzda 21.184 öğrenciye ve 5.264 öğretmene tablet dağıtılmıştır. 

 

İNŞAAT EMLAK HİZMETLERİ

•İlimizde 2015 yılında 38 proje bitirilerek eğitim öğretim hizmetlerine sunulmuştur. Bu kapsamda 475 derslik, 200 ‘er kişilik 3 pansiyon ve 2 spor salonu yapılmıştır. 

 

PROJELER:

KAHRAMANMARAŞ BİLGİYLE BULUŞUYOR

Bu projedeki temel amacımız; öğrencilerimize kitap okumayı sevdirmek, okumanın kalıcı davranış haline gelmesine katkı yapmak, ilimizde kitap okuma oranının yükselmesini sağlamaktır.

Kitap okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirmek için proje kapsamında il geneli ilkokul 3. ve 4.sınıflar, ortaokul ve ortaöğretim kurumları seviyesi tüm öğrencilerin katılabileceği ödüllü kitap okuma yarışması düzenlenmiştir. 

Proje kapsamında yazar-okul buluşmaları aylık faaliyet olarak gerçekleştirilmektedir. Şu ana kadar 49 yazar okul buluşması gerçekleştirilmiştir.

BAŞARIYI OKULLA YAKALA PROJESİ (BOYAP)

Proje kapsamında ilimizin tüm ilçelerindeki ortaokullarda Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG), liselerde ise YGS ve LYS’ye yönelik açılacak olan yetiştirme kurslarının aylık değerlendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Proje kapsamında planlanan öğrenci, veli, öğretmen ve idarecilere yönelik rehberlik etkinliklerini gerçekleştirerek akademik başarının yükseltilmesine katlı sağlanması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri yöneticileri tarafından tüm okullar ziyaret edilerek idareci, öğretmen ve öğrencilerin motivasyonlarının ve açılacak kursların verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir.

 

KAHRAMANMARAŞ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ

Niçin KADEP ?

Her şeyin alınıp satılma ölçüsünde kıymet gördüğü günümüz dünyasında ahlakî değerlerin arka planda kalması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün üstlendiği misyon gereği; 

“1 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir tohum ekin, 

10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir fidan dikiniz,

100 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir insan yetiştiriniz.” , anlayışı ile yarınlarımızı kucaklayan, teknolojiyi kullanan, kendi medeniyetindeki rol modelleri bilen, millî ve manevî değerlerine sahip çıkan bir nesil vizyonunu belirledik. Bunun için de değerlerimizin temsilcilerinden gûzide örnekleri bulup, onların değer güzelliklerini öğrencilerimize hatırlatmayı hedefliyoruz.

 

EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER

Eğitim-Öğretim faaliyetleri kapsamında,  iyi örnek olarak kabul edilen çalışmaların ortaya çıkarılması, yaygınlaştırılması ve diğer okul/kurumlar tarafından model alınması amaçlanmaktadır.

 

TÜBİTAK BİLİM FUARI

Bu çağrı, 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan “Bilim Fuarları”na destek verilmesini amaçlamaktadır. 2014-2015 yılı itibariyle ilimizde 64 bilim fuarı düzenlenmiştir.” dedi.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, daha sonra projelerin tanıtımını yaptı.

Projeler Tanıtım Formu İçin Tıklayınız...


İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt konuşmasını tamamladıktan sonra bazı basın mensuplarının gündem ile ilgili özel sorularını cevaplandırdıktan sonra basın toplantısı sona erdi. 

Kahramanmaraş Medya Mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un basın toplantısına, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ( KMTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Bayazıt, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Ülker, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Sarıtürk, Ahmet Akküncü, Mustafa Yılmaz, Zekeriya Kahveci, Sıddık Şirikçi, Duran Doğan, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcıları Orhan Yıldırım, Cengiz Doğan, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri Ramazan Balkis, Ramazan Paksoy, Mustafa Bardak, Ali Tiyek, Önder Erdem Gökşen, Ali Karaköse, Mecit Topal, Mehmet Çelik, Mustafa Duran, İl Millî Eğitim MEBBİS yöneticisi Yakup Kaman, Proje sahibi okulların yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

 

09-12-201509-12-201509-12-201509-12-201509-12-201509-12-201509-12-2015

   

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.