KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” Ödül Töreni Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve İşler Kitapevleri işbirliğinde yürütülen “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi”  ödül töreni gerçekleştirildi.
“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” Ödül Töreni Yapıldı

Açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Düşünen, ufku geniş bireylerin yetişmesinde kitap okumanın önemi yadsınamaz. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin kitap okumaya olan ilgisini artırmak, anlama yeteneklerini geliştirerek akademik başarısına katkı sunmak amacıyla kitap okuma odaklı “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projemizi” Büyükşehir Belediyesi ve İşler Kitapevleri ile protokol imzalayarak hayata geçirdik. Projemiz üç aşamalı olarak gerçekleştirdik. 

 

Projenin birinci aşamasında, sponsor ortağımız işler kitapevlerinin katkılarıyla 66 okulda gerçekleştirdiğimiz Okur-Yazar buluşmalarıyla öğrencilerimizin okudukları kitapları yazan yazarlarla yüz yüze söyleşiler gerçekleştirmelerini, onlarla tanışmalarını sağladık. Ahmet Günbay Yıldız, Ali Erkan Kavaklı, Vehbi Vakkasoğlu, Bestami Yazgan, Cihan Aktaş gibi tanınmış yazarlarımız öğrencilerimizle sohbetler gerçekleştirdi, kitaplarını imzaladı ve onların meraklı sorularına cevap verdiler. Katılmış olduğum programlarda öğrencilerimizin okumaya ve yazarlarımıza karşı ilgili bizleri memnun etti.

 

Projemizin ikinci aşamasında öğrencilerimize kendi birikimleriyle kitap alma zevkini yaşatmak amacıyla okullarımızda kumbaralar dağıttık. Kitap Şenliklerinde öğrencilerimizin birikimleriyle kendi seçtikleri kitapları almaları, kitap alma heyecanı yaşamaları bizlerde geleceğe dair umut ışığı oldu. Tüm ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz 10 farklı Kitap Şenliği etkinliğiyle öğrencilerimiz farklı kitaplarla karşılaşma imkânı buldu. Yazar-Okur buluşmalarına Kitap Şenliklerinde de devam ettik ve yazarlarımızı ilçelerimizdeki öğrencilerle buluşturma imkânı bulduk. Sibel Eraslan, Bahadır Yenişehirlioğlu, İbarahim Ünsal gibi yazarlarımız minik okurlarıyla buluştu. 

 

Projemizin son aşamasında, daha önceden belirlemiş olduğumuz kitaplarla 4 farklı kategoride kitap okuma yarışması düzenlendi. Okuma heyecanını üst düzeye çıkarmayı amaçladığımız yarışmamıza yaklaşık 24000 öğrencimiz katıldı. İki aşamalı gerçekleştirdiğimiz yarışmanın finalinde kendi okullarında birinci olan 653 öğrencimiz okudukları kitaplardan yarışmaya katıldı. Final yarışmasında özellikle dikkatimizi çeken ve bizi memnun eden ilk kategorimiz olan 3 ve 4. sınıflarda 11000 öğrencimizin yarışmaya katılması ve bu öğrencilerimizden 34’ünün tüm soruları doğru cevaplamasıydı. Özellikle bu kategoride yarışamaya katılan öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi ilgilerinden dolayı tebrik ediyorum. Ödül törenine geçmeden önce projede emeği geçen mesai arkadaşlarıma, projeye katkı sunan proje ortağımız Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İşler Kitapevlerine ve teşvik ödüllerine destek veren Semerkant Vakfına teşekkür ederim.”dedi. 

 

Kitap Okuma Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ve öğrencileri çalıştıran öğretmenlere ödül törenine geçildi.

 

Ödüller, Vali Mustafa Hakan Güvençer, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Coşkun, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Gültekin ve İl Müftüsü Muhammet Gevher, Semerkand Vakfı Başkanı Hikmet Baba tarafından verildi.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.