KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimizin TUBİTAK Başarısı

Ortaöğretim öğrencileri arasında yapılmakta olan, Öğrencileri Temel ve Sosyal Bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK’ın bu yıl 46’ncısını düzenlediği Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda öğrencilerimiz büyük başarı elde ettiler.
Öğrencilerimizin TUBİTAK Başarısı

Mersin Yenişehir Kültür Merkezinde yapılan TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ödül törenine K.K.T.C ve 8 ayrı ilden 10 dalda toplamda 1544 proje başvuru yapılmış.  Başvurular akademisyenlerden oluşan Bilim Kurulları tarafından değerlendirilmiş ve 100 proje bölge sergisine davet edilmiştir. 

 

İlimiz okullarından 13 proje bölge sergisine katılmış, bu projelerden 5 tanesi ödül almıştır.  İlimizden Sosyoloji dalında iki projemiz finalist(birinci) olarak 25-29 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da yapılacak olan final sergisine katılmaya hak kazanarak Türkiye birinciliği için yarışacaktır.

   

Kahramanmaraş –  Pazarcık Atatürk Anadolu Lisesinden Tülay Hilal Aslan’ın hazırladığı,  öğretmen Zeynel Abidin Delice’ nin danışmanlığındaki  “Törenin Lal Hali: Gelinlik Yapmak,  Kahramanmaraş İli Pazarcık İlçesinde Yaşayan 40 Yaş ve Üzeri Gelinlik Yapan ve Yapmış Kadınların Gelinlik Kavramına Bakış Açıları” isimli proje ile Kahramanmaraş Merkez Atatürk Anadolu Lisesinden Hatice Ertürk ve Esra Daloğlu’ nun hazırladığı, danışman öğretmenliğini Oğuzhan Çağlar’ ın yaptığı  “İç Güveyisinden Hallice! Kahramanmaraş Aile Yapısında İç Güveyisi Evlilik Olgusuna Sosyolojik Bir Bakış“ isimli proje sosyoloji alanında Türkiye finallerine çağrılmaya hak kazanmıştır.

 

Coğrafya dalında ise Pazarcık Narlı Kipaş Çok Programlı Anadolu Lisesinden Bilal Mazlum ve Ali Topyürek’ in hazırladığı, danışman öğretmenliğini Ahmet Üzrek" in yaptığı “Gün Kardeşliği” isimli proje ikinci olmuştur.

 

Fizik dalında yine Pazacık Narlı Kipaş Çok Programlı Anadolu Lisesinden Gül Belli ve Seda Demircan’ın hazırladığı, danışman öğretmenliğini Ahmet Üzrek’in yaptığı ”Minimax” isimli proje ve Türk Dili ve Edebiyatı dalında ise Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinden Mehlika Sevde Yeter’in hazırladığı, danışman öğretmenliğini İlbey Dölek’in yaptığı “Yedi Güzel Adam Dizisinin Lise Öğrencilerinin Edebiyat Dersi Üzerine Etkisi” isimli projeler üçüncü olmuştur.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, 46.TÜBİTAK Ortaöğretim öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında ilimizi başarıyla temsil eden tüm danışman öğretmenlerimizi, zamanlarından fedakârlıkta bulunup proje çalışmaları yaparak, yeni buluşlar ortaya koyarak gelecekte insanlığa faydalı olacak tüm öğrencilerimizi ve öğrencilerimize çalışmalarında desteklerini esirgemeyen velilerimizi kutlayarak, İlimizi 25-29 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da yapılacak olan final sergisinde temsil edecek okullarımıza başarılar diledi.

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.