KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Müdürlerine Protokol Kuralları Anlatıldı

Okul Müdürlerine yönelik “Yöneticilik Formasyon Kursu” kapsamında Okul Müdürlerine Bilim ve Sanat Merkezi Müdür V. Ramazan Avcı tarafından “Protokol Kuralları” anlatıldı.
Okul Müdürlerine Protokol Kuralları Anlatıldı

Protokol kuralları seminerine Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Ahmet Sarıtürk, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri Duran Doğan, Ramazan Balkis, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Ömer Güner ve Okul Müdürleri katıldı.

 

Ramazan Avcı, sunumunun başında kural kavramı üzerinde durdu ve kural kavramını sevmeyen insanlarla sıkça karşılaşmanın mümkün olduğunu, kişileri kuralcılıkla suçlayan bu tip insanların gerçekte çıkarına dokunan ve mevzuata aykırı bir talebine cevap bulamadıkları zaman bu yola başvurduklarını belirtti. Kuralların, gerçekte iş ve işleyişi kolaylaştırıcı, hızlandırıcı,  kanalları açıcı, uygulamada birliği sağlayıcı rolünün olduğunu ifade ederek protokol kurallarının da bu amaçla doğduğunu söyledi. 

 

Avcı, “Protokol resmi ilişkilerde izlenecek yol, yöntem ve görgü kuralları anlamına gelir ve söz konusu kurallara uyulması nezaket açısından gereklilik, protokol açısından ise zorunluluktur.” dedi. Protokolün terbiye, nezaket ve zarafetin evrensel terkibinden oluştuğunu ve temelinde saygının bulunduğunu ifade etti.

 

Protokolün tek taraflı bilinmesinin yeterli olmayacağını belirten Avcı, protokol kurallarının kurum çalışanlarının tamamının bilmesi hâlinde uygulanabileceğini söyledi. “Protokolde kişi kendini temsil etmez. Unvanını ve kurumunu temsil eder.” diyen Avcı, yöneticinin başarısını  %33 oranında kişiliğinin,  %33 oranında bilgisinin, %34 oranında da temsil niteliğinin (protokol) oluşturduğunu ifade etti.  

 

Anlatımını yaşadığı tecrübelerden de örnekler vererek daha zevkli hâle getiren Avcı, protokolde önde gelme, protokol sırası, törenler, davetler, taşıt protokolü, görgü kuralları, yemek adabı, telefonla konuşma, tanışma, tanıştırma, selamlaşma, bayrak protokolü konusundaki sunumu ile seminerini tamamladı.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.