KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Müdürlerine “Toplantı ve Zaman Yönetimi” Anlatıldı

Millî Eğitim Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü organizesinde Okul Yöneticilerine Formasyon Kazandırma Semineri kapsamında “Toplantı ve Zaman Yönetimi” konularını Uluslararası Anlaşmalar ve Burslar Daire Başkanı Sayın Zuhal Karakoç Dora anlattı.
Okul Müdürlerine “Toplantı ve Zaman Yönetimi” Anlatıldı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Okul Müdürlerine yönelik 2. Kademe  “Formasyon Kazandırma” Semineri konuları arasında bulunan “Toplantı ve Zaman Yönetimi” konusu Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Uluslararası Anlaşmalar ve Burslar Daire Başkanı Sayın Zuhal Karakoç Dora tarafından sunu eşliğinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Sitesinde anlatıldı.

 

Daire Başkanı Sayın Zuhal Karakoç Dora, Toplantıya İhtiyaç duyulan durumları şu ana başlıklarla ifade etti: Pek çok kişiye kısa zamanda bilgi aktarmak gerekiyorsa, Bir karar almak için “organizasyonu çalıştırmaya zaman” yoksa, herkesi aynı anda bilgilendirip koordinasyon içinde çalışmaları isteniyorsa, aynı konuyla ilgili farklı konulara geresimim varsa, sinerjiye ihtiyaç duyulursa, hata yapma maliyeti ve riski yüksekse, belirsizlik riski varsa, çok sayıda seçenek olup çok azı tespit edilebiliyorsa, motivasyon azalmıştır.

 

Toplantının amacı hakkında ise şu bilgileri aktardı: Toplantı organizasyonu aşamasında bilinmesi gereken cevaplardan birisi de niçin bu toplantının yapılacağıdır. Uygulamanın başarısındaki en önemli faktör açık olarak belirmektedir, hedef gerçekçi, ulaşabilir, teşvik edici ve ulaşmaya değer olmalıdır. Toplantının Gündemi ise: Amacı ve belli hedefleri gösterir, başlama ve bitiş saatini belirtir, kimin hangi konuyla ilgilendiğini gösterir, hazırlanma imkanı sağlar, toplantı sonuç odaklı olur.  

 

Daire Başkanı Sayın Zuhal Karakoç Dora, seminerin ilerleyen bölümünde; Gündem, katılımcılar, katılımcılar sayısını azaltmak, zamanı verimli kullanmak, yerleşim düzeni, başarılı bir yönetici, önce dinlemek-sonra konuşmak, toplantıda söz almak, toplantıda söz aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken kurallar, toplantının kapanışı, tutanak, toplantıda yönetim yetersizliği, toplantıda yapısal yönden eksiklik, an-zaman-vakit, zamanın önemi vb konuları örnekler vererek anlatıp seminerini tamamladı.

 

Seminere, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Ahmet Sarıtürk, Millî Eğitim Şube Müdürleri; Duran Doğan, Ramazan Balkis, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Şube Müdürü Ömer Güner, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet İspir, Türkoğlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yakup Saltal, Okul ve Kurumların Müdürleri katıldı.

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.