KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği “Ortak Sınav” Uygulaması

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre yeni uygulamaya girecek olan bir nevi “Kurtarma Sınavı” olan “Ortak Sınav” hakkında bilgi verdi.
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği “Ortak Sınav” Uygulaması

Bu yıl Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bütün notlar verildikten sonra herhangi bir dersten puanı 50’nin altında olan öğrencilere “Kurtarma Sınavı” uygulanacak. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, yapılacak olan sınavla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Kurtarma Sınavı”

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapmış olduğu değişikle, liselerde ‘zayıf notu’ olan öğrenciler için bir nevi “Kurtarma Sınavı” yerine geçecek “Ortak Sınav” zorunluluğu getirdiğini ifade eden Akkurt, “Bu sınav sadece başarısız öğrencilere yönelik değil, iyi not alıp notunu daha da yükseltmek isteyen öğrenciler de sınava girebilir” ifadesini kullandı.

Akkurt, “Herhangi bir dersten ortalaması 50’nin altında olan bütün öğrenciler bu sınava girmek zorunda. Sınava girmeyenler sıfır alacak ve not hesaplamasında bir yazılı daha ekleneceği için ortalamaları daha da düşecek. Bu sınavlarda kopya çekenler ve sınava giremeyenlerin de aynı şekilde notları hesaplanıp karnesine yansıyacak. Girmesi gereken sınava girmeyenlere ‘girmedi’ ibaresi konularak puanları ona göre hesaplanacak. Yüksek not alanlarda böyle bir zorunluluk yok, sınava girmese de olur” dedi.

Akkurt, E-okul programı sayesinde tüm öğrencilerin notlarının görüldüğünü belirten Akkurt, “Şunu peşinen kabul etmek lazım, bazı öğrencilerin notları düşük bazılarının ise yüksek olacaktır. Okul bazında dönem sonu raporlarında öğrencilerin hangi derslerde başarısız, puan aralıklarına varana kadar hepsini en ince ayrıntısına kadar görüyoruz. Başarısız öğrenciler için yetiştirme kursları dediğimiz kurslarımız var. Bu kurslarda öğrencilerin zayıf olan dersi hangisiyse; Türkçeden tut Müzik dersine varana kadar her branştan eğitimler veriyoruz. İkinci dönem bu kursların daha da artacağını umut ediyorum” açıklamasını yaptı.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.