KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Osmangazi Ortaokulunda “Birlikte Okuyoruz” Etkinliği

Kahramanmaraş – Onikişubat İlçesi Osmangazi Ortaokulunda İl Millî Eğitim Müdürlüğünün “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” projesi doğrultusunda “Birlikte Okuyoruz” etkinliği gerçekleştirildi.    
Osmangazi Ortaokulunda “Birlikte Okuyoruz” Etkinliği

Etkinlik öncesi Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt açılış konuşması yaparak şu ifadeleri kullandı:

 

“Okumanın ayrı bir lezzeti ve ayrı bir tadı var. Bu lezzeti bu tadı aldıktan sonra öğrencilerimiz, çocuklarımız, onu artık arayıp bulacaklardır. Bu okumanın, onlara gelecekte ki hayatlarında olumlu büyük katkıları olacaktır. Biz Kahramanmaraş’tan bahsettiğimizde şairler kenti, yazarlar kenti, kültür ve edebiyat dünyamızın zirvesi olarak görüyorlar. Ve biz köylerimizden, kasabalarımızdan ve ilimizden gelen bu kaynağın daha da güçlenerek çıkmasını istiyoruz ve daha bilimsel bir alt yapıya ulaşmasını arzu ediyoruz. O nedenle hem sizlerin, hem de çocuklarınızın okuması çok önemli. Yani şairlik yazarlık bir ilham kaynağı değil, bir çalışma, bir üretim sonucudur, hem bedenin hem de zihnin üretimidir. Zihninizde belirlemediğiniz, kodlamadığınız hiçbir şeyi yazıya dökemezsiniz. Zihnin gıdası da okumaktır, biz burada okumaya dikkat çekmek amacıyla burada okuma sürecini başlatacağız. Bu bir sembolik süreçtir, burada sizlerle öğrencilerimizin de okumasını sağlayacağız.

 

Geçen yıl bu proje ile 125 bin öğrencimizi kitapla buluşturup, okumasını sağlamıştık, bu sene bu rakamı 200 bine çıkarmayı düşünüyoruz. İnşallah sizlerin sayesinde bu rakam 300-400 binleri bulur.

 

Ben Onikişubat Belediye Başkan yardımcımızın şahsında emek ve katkılarından dolayı Onikişubat belediyemize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi

 

Bu konuşmadan sonra öğrenci velileriyle birlikte kitap okundu. Daha sonra sınıflara geçildi ve öğrencilerle de birlikte kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.

 

Bu projedeki temel amaç, öğrencilerimize kitap okumayı sevdirmek, okumanın kalıcı davranış haline gelmesine katkı yapmak, ilimizde kitap okuma oranının yükselmesini sağlamaktır.

 

Kitap okuma heyecanın tüm ilimize ve öğrencilerimize yayılması amacıyla proje kapsamında il geneli ilkokul 3. ve 4. sınıflar, ortaokul ve ortaöğretim kurumları seviyesi tüm öğrencilerin katılabileceği ödüllü kitap okuma yarışması düzenlenecektir.

 

Proje kapsamında Ekim 2015 tarihinden itibaren okullarımız her hafta farklı günde bir ders saati olacak şekilde dönerli olarak kitap okuma saatleri planlayacaklardır. Planlanan okuma saatlerinde yarışma kitaplarının okunması teşvik edilecektir.

 

Proje kapsamında yazar-okul buluşmaları aylık faaliyet olarak gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında düzenlenen ödüllü kitap okuma yarışması okul seviyesinde 03 Mayıs 2016 tarihinde, il finali ise 24 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 

Proje kapsamında ilimizde 3. sınıf seviyesinden itibaren tüm okul sınıf şubelerimizde Onikişubat Belediyesinin katkılarıyla 35.000 adet kitap dağıtımı gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 

Programa İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Havva Saygaz, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Şube Müdürü Süleyman Dal, Millî Eğitim ARGE Koordinatörü Harun Kadıoğlu, AR-GE Proje Koordinatörleri : Ali Çolak, Ramazan Şişman, Muhammet Astekin, Okul Müdürü Süleyman Ersoy, müdür yardımcıları: Ali Reyhanlıoğlu, Ümmet Soydemir, sadi Fırat ve öğrenci velileri katıldı.

 

 

21-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-201621-01-2016

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.