KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"SEVGİLİ GÜNLÜĞÜM" PROJESİNİN TANITIMI YAPILDI

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Helal Finans Araştırmaları Derneği (HEFİAD) iş birliği ile başlatılan ve 179 öğrencimizin katılacağı 'Sevgili Günlüğüm' adlı projemizin tanıtım programı gerçekleştirildi.


            Müdürlüğümüz Sait Kırmacı Toplantı Salonu'nda yapılan tanıtım programına İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, dijital olarak hızlı dönüşüm yaşadığımız bir dönem içerisinde birçok şeyin unutulacağını belirterek, "Çünkü zihnimizi meşgul eden çok fazla obje var. Geçmişte yaşamış insanlar, en ince detay ve hususları bile anlatabiliyor. Çünkü anıları kâğıda döküyorlardı. Olaylar o anın hissiyatı, düşüncesi ve duygusuyla satırlara dökülürse ilerleyen zamanlarda göreceksiniz ki 'ne güzel şeyler yazmışım, ne güzel hususları dile getirmişim' diyeceksiniz." diye konuştu.

30 yıl önce öğrenci iken 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle yazmış olduğu ve kendisine il birinciliği getiren kompozisyonun tesadüfen eline geçtiğini kaydeden İl Müdürümüz Yusuf Kahraman, "Hani kaybettiğiniz çok önemli bir şeyi bulunca çok sevinirsiniz ya, ben de öylesine çok sevindim. Sizler de yaşadığınız nefret, öfke, sevgi ve heyecan gibi duyguları ve hissiyatları bu günlüklere döktüğünüzde aradan uzun zaman geçtikten sonra bazen özlemle, bazen hasretle, bazen hüzünlü okuyacaksınız. Çok uzun zaman sonra evlendiğinizde çocuklarınız ve diğer aile üyelerinizin de bu günlükleri zevkle okuyacağına eminim." ifadelerini kullandı.

İl Müdürümüz Yusuf Kahraman, öğrencilerimize hitaben son olarak şunları söyledi: "Sizlerin daha kaliteli, daha nitelikli, ahlaklı, erdemli ve karakterli birer öğrenci olarak yetişmeniz için gayret gösteriyoruz. Bizim uzattığımız ele siz de karşılık verirseniz gerçekten memnun oluruz, mutlu oluruz. Dolayısıyla böyle güzel bir projeye imza atan, vesile olan ve gündemimize taşıyan HEFİAD'a, Başkan Mehmet Bey'e, projeye destek veren Arge ekibimize, okullarımıza ve siz kıymetli öğrencilerimize gönülden teşekkür ediyorum."

Ardından konuşan HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş ise iletişimin, içinde yaşadığımız çağa ismini verecek kadar büyük bir önem kazandığını belirterek, "İletişimin temel malzemesi ise dildir. Dili kalıcı kılansa yazılı anlatımdır. 'İnsanın kendisiyle iletişim kurmasının en güzel yolu nedir?' diye sorulsa elbette cevabı 'günlük' olurdu. Günlük tutmak muhakemeyi, dil becerisini, hafızayı, hayal gücünü güçlendirmesi bakımından zekâyı geliştirmenin en tesirli yollarından birisidir. Düzenli günlük yazmak ise mesuliyet bilincini geliştirmesi bakımından çok kayda değerdir, çok ehemmiyetlidir. Bu itibarla gençlerimizin kaleme ve kâğıda dokunmalarına vesile olmak, yazma kültürü hasletimizi tekrar yeşertmek maksadıyla HEMFİAD olarak yola revan olduk. Hususî olarak bu projenin hayata geçmesine vesile olan bir önceki müdürümüz Cemal Yılmaz'a ve yeni müdürümüz Yusuf Kahraman ve ekibine sonsuz teşekkür ederiz. Bu teşekkürü bir borç biliriz." şeklinde konuştu.

Öğrencilere hitaben konuşmasını sürdüren HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş, son olarak şunları ifade etti: "Ali Fuat Başgil, 'Kişinin kıymeti dilinin altında ve kaleminin ucunda gizlidir. Onu söz ve yazı ile açığa vurur' der. Kelama dokunan kalem, dünyanızı ve dünyayı yönetir. Kalemden hiç vazgeçmeyin çünkü kalem mukaddestir. Bilgi, hikmet ve irfan yolunda olabilme temennisi ile sizlere hürmetlerimi sunuyorum."

            Konuşmaların ardından proje başlatılarak günün anısında hatıra fotoğrafı çekildi.

"Sevgili Günlüğüm" adlı projede temel hedef, ortaokul ve lise öğrencilerinin okuma yazma alışkanlıklarını artırmak ve kaybolmaya yüz tutmuş mektup, günlük yazma gibi alışkanlıkları geri kazandırmaktır. Bu kapsamda ilimizde 4 lise ve 2 ortaokuldan toplam 179 öğrencimiz projede katılımcı olarak yer almaktadır.

08-12-202108-12-202108-12-202108-12-202108-12-202108-12-202108-12-2021

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.