KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Öğrencilerin Türkçe Yaz Kursu Etkinliği Muhteşemdi

Kahramanmaraş’ta 13 Geçici Eğitim merkezinde PİCTES Projesi “Suriyeli Öğrencilerin Entegrasyonu kapsamında açılan Türkçe Yaz Kursu ”sona ermesi nedeniyle Dumlupınar Şehit Haşim Yenigül ve Dumlupınar ortaokulu  müdürlüğünce yılsonu etkinliği yapıldı ve katılımcılar hayranlıkla izledi.
Suriyeli Öğrencilerin Türkçe Yaz Kursu Etkinliği Muhteşemdi

Etkinliğe Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Kaymakamı Mustafa Çek, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Sıddık Şirikçi, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Duran, Kenan Abacı, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.

İstiklal marşı ve saygı duruşuna müteakiben okul müdürü Murat Demirci bir açılış konuşması yaparak şu ifadelere yer verdi:

“18 Haziranda başlayan, Suriyeli öğrencilerimizin Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesi kapsamında Türkçe öğreticilerimizin büyük özveri ve çabaları ile türce eğitimi verilmiştir. İlk ve ortaokul olarak toplam 120 öğrencimiz bu kurslardan faydalanmıştır.

Bugünde iki ay boyunca devam eden türce eğitimi sonucunda bu öğrencililerimizin kat ettikleri aşamaya hep birlikte şahit olacağız.

Değerli hazirun Türk milleti tarih boyunca hakkı üstün tutarak hak yolunda yürüyerek tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir millettir. hele Türk milleti 1071 den günümüze kadar Anadolu’yu  yurt edindikten sonra tüm İslam aleminin hamisi ve koruyucusu rolünü üstlenmiş ..hak ve adalet üzerine bu topraklarda kurdukları medeniyetle ..her zaman hakkı savunmuş ve tüm zulme uğramış Milletlerin koruyucusu olmuştur….ve bugünde komşu ülke Suriye de yaşanan zalimce iç savaşın olumsuz etkilerine hep birlikte şahit olmaktayız. Devletimiz tüm dünyaya bu acımasız vicdansızca kendi halkını  katleden bir yönetimin bu  zulmüne karşı gösterdiği karşı  duruşla tarih boyanca oluğu gibi bugünde  insanlık dersi vermiştir. Türkiye cumhuriyeti büyük bir devlettir.

Savaşların en acı bilançosunu hepimizin malumu üzere çocuklar ve kadınlar yaşamaktadır… Binlerce insanın canına mal olan bu savaşın bir an önce sona ermesi tek dileğimizdir… Bugün insanlık dışı bu acımasız savaşın neticesinde milletimiz yine tüm dünyaya nasıl büyük bir millet olduğunu 4 milyona yakın Suriyeli kardeşlerimizi bağrına basarak göstermiştir ve tabi ki bu vatandaşların eğitiminde büyük bir sorun teşkil etmektedir

Sayın kaymakamım değerli misafirler

Dumlupınar Şehit Haşim Yeni gül ve Dumlupınar ortaokulu hinterlant alanımızın içerisinde Suriyeli vatandaşlarımızın yoğun yaşamaları nedeniyle bugün ortaokul da toplam 613 öğrencimizin 170 tanesi Suriyeli öğrencilerimizden ve ilkokul kısmında da toplam 788 öğrencimizin 440 tanesi yine Suriyeli öğrencilerimizden oluşmaktadır.

Sanıyorum ilimiz merkezindeki yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olduğu tek okuluz.

Tabi ki bu yoğunluk birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. çok şükür değerli öğretmenlerimin öz verili çalışmaları sonucunda bu çocuklarımızın eğitimi entegrasyonu Türk öğrencilerimizle kaynaşmaları kaliteli bir eğitim almaları üst seviyede sağlanmıştır. bu noktada tüm öğretmen arkadaşlarıma huzurlarınız da bir kez daha takdirlerimi sunmak istiyorum

Bu dileklerle hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” dedi.

Açılış konuşmasından sonra Suriyeli öğrencilerin yılsonu etkinlikleri başladı. Türkçe şiirlerin, şarkıların ve değişik etkinliklerin yapıldığı programı katılımcılar hayranlıkla izledi. Etkinlik topluca çekilen fotoğraf karesi ile son buldu.

 31-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-201831-08-2018

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.