KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ziya Gökalp İlkokuldan Vefa Konferansı

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Ziya Gökalp İlkokulu öğrencilerine  “Kahramanmaraş Değerler Eğitimi” Projesi’nin Mart ayı değeri Vefa kapsamında KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Zekeriya Pak tarafından “Vefa” Konferansı verildi.
Ziya Gökalp İlkokuldan Vefa Konferansı

Ziya Gökalp İlkokulu konferans salonunda gerçekleşen Konferans’ta vefa konusu dini açıdan ele alan KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Zekeriya Pak, “Vefa, sevgide devamlılık demektir. Vefa demek, ihtiyaç hâlinde ona yardım etmektir. Arkadaş, öldükten sonra, onun çoluk çocuğunu, yakınlarını sevmek, onlarla ilgiyi kesmemek de vefadandır. Müslüman vefakâr olur. Vefakâr olmanın, yani sırf Allah rızası için sevmenin mükafatı büyüktür.

Vefa demek, gerek hayatta iken ve gerekse öldükten sonra sevgi ve ilgiyi devam ettirmek demektir. Ölen bir kimseye az bir vefa göstermek, hayatta yapılan çok iyiliklerden daha makbuldür. Çünkü insan, hayattaki arkadaşına bir iyilik edince, belki bir karşılık bekleyebilir. Öldükten sonra yapılacak iyiliğe riya karışması zor olur. Ölüler için dua ve istiğfar edilir. Yapılan iyiliklerin sevabı bağışlanır. Hayattaki akrabalarına, dostlarına iyilik edilir. Peygamber efendimiz, ihtiyar bir kadına ikramda bulundu. Sebebini soranlara, (Bu kadın, Hatice hayatta iken bize gelir giderdi. Ahde vefa, dindendir) buyurdu.” dedi.

Hadis-i şeriflerle vefa konusunu anlatan pak, öğrencilerin sorularını cevaplandırarak onları vefa konusunda bilinçlendirdi.

Konferansa İl Millî Eğitim Müdürü yardımcısı Ahmet Akküncü, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Yahya Dertli,  Millî Eğitim Müdürlüğü  Ar-Ge Koordinatörü Harun Kadıoğlu, Değerler Eğitimi Proje Koordinatörü Ahmet Bağcı, Başarıyı Okulla Yakala Proje Koordinatörü Ramazan Şişman ,Okulun “Vefa” değerinde görevli öğretmenler: Rehbet Öğretmen Fadime Erdoğan, barış Arık, Zeki Öztürk, Şerife Akbaş ve öğrenciler katıldılar.                          

 

 04-04-201604-04-201604-04-201604-04-201604-04-201604-04-2016

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.