KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı Yapıldı

Suriyeli çocukların eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi çalıştayı açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük tarafından yapıldı.
Suriyeli Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı Yapıldı

UNİCEF ile Milli Eğitim Bakanlığının birlikte düzenlediği ve ülkemizde bulunan Suriyeli Çocukların Eğitim hizmetlerinde görev alan eğiticilerin eğitimi ile ilgili olarak gerçekleştirilen çalışma programının birincisi 19-20 Ocak 2015 tarihlerinde Dulkadiroğlu İlçesi Doğukent TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesinde yapıldı.

 

 

Çalışma Programına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, ilimizde görev yapan ve Suriyeli Çocukların Eğitim hizmetlerinde görev alan Suriyeli gönüllü eğitimciler katıldı.

 

 

Toplantının açılış konuşması İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından yapıldı. Açılış konuşmasına Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’e Kahramanmaraş’a hoş geldiniz diyerek başlayan Akkurt, ildeki Suriyeli öğrencilerin eğitim durumları ile ilgili bilgiler verdi.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, ülke genelinde 150 bine yakın eğitime ulaşamamış Suriyeli çocuk olduğunu söyledi. İç karışıklık nedeniyle 2011 yılında Türkiye’ye gelmeye başlayan Suriyeli çocukların eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı’nın üstlendiğini anımsatan Büyük, “Kamplarda AFAD sorumluluğunda MEB yetkisinde eğitim, öğretim faaliyetlerimiz devam ediyor. Biz büyük bir kültürün, medeniyetin ve geçmişin temsilcileriyiz. Bu açıdan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize giriş yapan Suriyeli kardeşlerimize o günden itibaren bir Ensar ve muhacir düşüncesinde elimizden gelen bütün gayreti gösterdik” dedi.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar Suriyeli mültecilere kamu kaynağı olarak 5 milyar dolar harcadığını ifade eden Büyük, şöyle devam etti, “Bütün AB ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne yardımı 200 milyon dolar. Biz ülke olarak bu yapılanları ne ülke içindeki insanlara ne de ülke dışındakilere anlatabildik. Şu anda 2 milyona yaklaşan geçici koruma altında olan Suriye vatandaşı var.

 

 

Hiçbir problem olmadan ülkemizde 4 yıldır yaşıyorlar. Biz 2 milyon insanı bağrımıza basmışız ama bütün AB ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısı 130 bin. Kalifiye, alanında yetişmiş insanları seçip alıyorlar. 130 binin reklamını yapıyorlar. Kabul edilen insanlar için yaptıklarını anlatıyorlar. Türkiye’de 11 ilde 23 kamp merkezinde 220 bin geçici koruma altındaki Suriye vatandaşlarının bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kamplarda 70 bin çocuk eğitim öğretime devam ediyor. Bu kamplarda anaokulundaki 12. sınıfa kadar Suriye çocukları Arapça ve Suriye müfredatında Suriyeli öğretmenlerle eğitim öğretime devam ediyor” dedi.

İncelemeler kapsamında birkaç okulu ziyaret eden Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, okullardaki öğretmenler ile sohbet etti.

 

 

Ziyaret ve incelemelerden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan toplantıya katılan Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük,  İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinden ilin eğitimi hakkında bilgi aldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından uğurlanan ve akşam saatlerinde ilimizden ayrılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Kahramanmaraş’taki eğitimle ilgili çalışmalardan dolayı başta Vali Mustafa Hakan Güvençer olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’a İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine, öğretmenlere teşekkür etti.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.