KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yemekte Denge Eğitim Projesi” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Yemekte Denge Eğitimi Projesi” bilgilendirme toplantısı yapıldı.
“Yemekte Denge Eğitim Projesi” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Yemekte Denge Eğitimi Projesi” bilgilendirme toplantısı, Merkez Dulkadiroğlu, Onikişubat, Türkoğlu, Pazarcık, Andırın ve Göksun İlçelerinden 50 okuldan gelen yönetici ve rehber öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Aksu TV Genel Müdürü Cüneyt Beyt ve Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE İl koordinatörü Harun Kadıoğlu ve Ali Çolak katıldı.

Tanıtımı ve uygulamalara yönelik çalışmaları Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) görevlilerinden Uzman Diyetisyen Ayşegül Uğural ve Özlem Uliç Çatar tarafından anlatıldı. Kahramanmaraş Saffron Otel de yapılan ”Yemekte Denge Eğitim Projesi” bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Kahramanmaraş il Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt yaptı.

Akkurt, “Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak hayati önem taşıyor. Aksi halde sağlıksız beslenme ve sağlıksız gıdalar ileride pek çok hastalığa zemin hazırlıyor. Çocuklarımızı sağlıksız beslenmeye yol açan Cola- Cips gibi benzeri yiyeceklerden uzak tutmalıyız. Zira okul çağında ki çocuklarımız bu tür yiyecekler sonucunda çağın salgın hastalığı obeziteden diyabete, yüksek kolesterolden sindirim sistemi hastalıklarına kadar yakalanmaktan kurtulamıyorlar. Doğal beslenme, sağlıklı beslenme ve örnekleri, beslenme kültürünü yaşam tarzı haline getirmek ve proje ile ilgili yapılan yarışmalar hakkında bilgiler verdi.

“Yemekte Denge Eğitim Projesi doğrultusunda öğretmenlere yönelik “İyi uygulamalar” yarışmasının ödül töreni Ankara’da yapıldı. Ödül almayı hak eden Göksun Yunus Emre İlkokulu sınıf öğretmeni Mevlüt Güngör ödülünü Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Funda Kocabıyık verdi.

Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkı sağlayacak projenin gelişmesinde emeği geçen başta emeği geçen tüm yetkili kurum ve kuruluşlara ve sizlere teşekkür ederim” dedi.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfının (SÜGAV) tanıtım videosu ve “Yemekte Denge Eğitim Projesi” ile ilgili çalışmaların sunumları yapıldı. Uzman Diyetisyen Ayşegül Uğural ve Özlem Uliç Çatar tarafından, Beslenme biliminde temel bilgilerin paylaşımı, yemekte denge web site tanıtımı, yemekte denge iyi uygulamalar, Yemekte Denge Eğitim Projesi materyallerinin tanıtımı yapıldı.

Toplantının son bölümü ise soru-cevap şeklinde geçti.

 

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.