KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Programı

12 Mart İstiklal Marşı’ mızın kabulünün 94. Yıl dönümü ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 79.yıl dönümü münasebetiyle “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma Programı” düzenlendi.
İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Programı

Programa, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kerim Acar, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kemal Yalçın, Onikişubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Vali Yardımcıları, Kurum Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve izleyiciler katıldı.

 

İMKB Süleyman Demirel Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program Okul Müdürü Eyüp Kurt’ un açılış konuşmasıyla başladı. Kurt konuşmasında, ”İstiklal Marşı’nın milletçe bir ağızdan haykırdıkça, birlik ve beraberliğin pekişmekte olduğunu vurgulayarak, Milli marşa duyulan saygı, millete ve devlete duyulan saygıdır. Onun hep bir ağızdan söylenişi, egemenliğimizin birlikte haykırılmasıdır. Yüreğimizde uyandırdığı heyecan, milli şuurumuzun ve inancımızın ta kendisidir. ‘Değerler Eğitimi’ adıyla okullarımızda uygulanan projede, model ve kaynak olarak Akif’in Safahatı’ndan ve Safahat’ın erdemlerle donanmış kahramanı, ideal Türk genci Asım’ın karakterinden istifade edilmelidir” dedi.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yusuf Kenan Erdoğan ise Mehmet Akif Ersoy’u modern zamanların Ahmet Yesevi’ sine benzetti. Akif’in Türk gençlerinin örnek alması gereken model bir insan olduğuna dikkati çeken Erdoğan, onun millet ve İslam mücadeleleri Türk gençlerine örnek olması gerektiğini belirterek, “Türk-İslam sentezinde ifadesini bulan, millet ve İslam ülküsünü şahsında bütünleştiren Akif, yüce bir ahlak kahramanı, soylu bir karakter anıtıdır” dedi.

 

Mehmet Akif Ersoy’la ilgili belgesel sunumu ve konuşmalardan sonra okul öğrencilerinden, Ayşenur Gözel “Müslümanlık Nerede” adlı şiirini seslendirdi. “Akif, İstiklal Marşı’nı Yazıyor” adlı piyesi oynayan öğrenciler katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

 

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.