KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TUBİTAK Bilim Fuarında Okullarımızın Projelerinde Büyük Artış

İlimizde 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında 8 okulda Bilim Fuarı gerçekleşmiş iken, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 70 Okulda Bilim Fuarı gerçekleştirilecek. Bilim Fuarının ilk açılışı Sütçü İmam Anadolu İmam Hatip Lisesinde bir törenle gerçekleştirildi.
TUBİTAK Bilim Fuarında Okullarımızın Projelerinde Büyük Artış

TUBİTAK Bilim Fuarına İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Akküncü, Mustafa Yılmaz, Sıddık Şirikçi, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı,  Milli Eğitim Şube Müdürleri, Mustafa Bardak, Ali Tiyek, Ali Karaköse, Ramazan Paksoy, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yunus Haskılıç, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve veliler katıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “TÜBİTAK Bilim Fuarları, Temel ve Ortaöğretimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak MEB’e bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir. Okullarımızın bilim fuarı müracaatlarında büyük bir gelişme yaşadıklarına dikkat çekti. Ülkemizde düzenlenen bilim fuarlarının temel amacı, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Birçok ülkede bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta düzenlenen bilim fuarları, katılımcılara problem çözme becerilerini geliştirme, yaratıcılıklarının farkına varma ve kendini ifade etme olanağı sağlaması nedeniyle önemlidir.

 

Bu fuarlarla, 5-12. sınıf öğrencilerinin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu fuarların amacı, öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkalarıyla paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır. Ayrıca bu Bilim Fuarlarını yapacak okullara teşvik amaçlı TÜBİTAK tarafından 5000 TL destek verilmektedir” dedi.

 

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI YAPACAK OKULLARIN  LİSTESİ İçin Tıklayınız.


Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.