KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu yıl 95. Yıl dönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta olduğu gibi İlimiz İlk ve Ortaokullarında düzenlenen etkinliklerle coşku içerisinde kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk Anıtına çelenk koyma ile başladı.

 

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu yıl 95. Yıl dönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta olduğu gibi Atatürk İlkokulu’nda İl protokolü, Okul Müdürleri, Öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımıyla okul bahçesinde coşku içerisinde gerçekleşti ve renkli görüntülere sahne oldu.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programında günün önemini belirten Okul Müdürü Ramazan Gezer açılış konuşmasında, 

 

“Bugün yirmi üç nisan.

 

Zaferlerle dolu olan şanlı tarihimizin, altın sayfalarından biri bugün.

 

Egemenliğin kayıtsız şartsız millet iradesine geçmesinin 95. Yıldönümü.

 

Millet olarak bugünün haklı gururu ve coşkusunu yaşıyoruz.

 

Bu güzel gün hepimize kutlu olsun.

 

Kahraman Türk Milleti Atamızın önderliğinde, bugüne dek insanlığın geliştirdiği en iyi yönetim şekli olan demokrasinin, temelini oluşturan millet meclisini daha Kurtuluş Savaşı sona ermeden; 23 Nisan 1920’de açmıştır.

 

Sevgili öğrenciler bugün sizin gününüz, bu bayram sizin bayramınız.

 

Bayram coşkusunu yaşamak sizlerin en tabi hakkıdır. Büyük Atamız bu bayramı bugünün küçüğü, yarının büyüğü olan sizlere armağan etti. Ancak bu bayramı sizlere armağan eden Büyük Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün, sizlere vermiş olduğu şerefli ve kutsal vazifeyi asla unutmayın.

 

Bu şerefli ve kutsal vazife, aziz şehitlerimizin hatırası olan, bu cennet vatanı, hür ve bağımsız olarak sonsuza dek yaşatmaktır. Bu vazifeyi yerine getirmek için, ihtiyaç duyduğunuz kudret, Büyük Atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.

 

Değerli konuklar, bayramınızı bir kez daha tebrik ediyor, cennet vatanımızın her köşesinde sevgi, barış, kardeşlik ve bayram coşkusunun daim olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Dulkadiroğlu İlçe  Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı, “Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, millet egemenliğinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 9. Yıl dönümünde geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. yılı münasebetiyle Ulu Önderimizin adını taşıyan okulumuz tarafından hazırlanan programa hoş geldiniz.

 

Büyük Önder Atatürk bu önemli tarihi, en değerli varlığımız, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ederek anlamına anlam katmıştır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir

 

Bu bayram, Atamızın, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza verdiği önemin de bir tezahürüdür.

 

Bu anlamlı günde hem atamızın emanetlerine sahip olduğumuzu göstermek, onun aziz hatırasını en güzel biçimde yad etmek; hem de yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın bayram coşkusuna ortak olmak için  buradayız. Bu vesileyle Ulu Önderimizi ve onun silah arkadaşlarını saygıyla ve rahmetle anıyorum.

 

 

Değerli Öğretmenlerim, Bizlere emanet edilen büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.

 

 Sevgili Öğrenciler, Büyük Önder Atatürk’ün bu bayramı sizlere armağan etmesi, sizlere ne kadar çok değer verdiğinin ve güvendiğinin en güzel işaretidir. Sizlerin de bu güvene layık olmak için var gücünüzle çalışacağınızdan şüphemiz yoktur.

 

Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

 

Az sonra gösteri yapacak olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyor bu güzel etkinlikleri hazırlayan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

 

Bu duygularla, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

 

Konuşmalardan sonra öğrencilerin etkinlik çalışması başladı. Küçük öğrenciler oynadıkları “Halk Oyunları” gösterisiyle yeteneklerini sergilediler. Peşinden “Dilek Balonları, Barış ve Sevgi Güvercinleri Uçuruldu.

 

Atatürk İlkokulu 3/F sınıfı öğrencisi Beyza Cirit “Atatürk Çocuk Olmuş”,  2/A sınıfı öğrencilerinden Anıl Ramazan Pamuk “Bizim Bayramımız”, 2/E Sınıfı öğrencilerinden Zeynep Toptaş  “Çocukların Dileği”, 4/F sınıfı öğrencisi Zeynep Özge Kıllı “23 Nisan” adlı şiirleri okudular.

 

Ana Sınıfı Öğrencilerinin Ront Gösterisinden sonra, öğrenciler çeşitli alanlarda kendi aralarında kıyasıya yarıştılar. Vali Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Kur. Alb. Kerim Acar, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, çocukların eğlence ve mutluluklarına ortak olarak çocuklarla birlikte havaya balon bıraktı.

 

Törene Vali Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Kur. Alb. Kerim Acar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yabanoğlu, Onikişubat İlçe Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkan V.  Dr. Ali Ünsal, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü H.İbrahim Çolakkadı, okul yöneticileri öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

 

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.