KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ekinözü İlçesi’nde Kitap Şenliği Yapıldı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün “Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi” kapsamında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İşler Kırtasiye’nin katkılarıyla Ekinözü İlçesinde “Kitap Şenliği Fuarı” açıldı.
Ekinözü İlçesi’nde Kitap Şenliği Yapıldı

Kitap Şenliğine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Serdar Yakar, Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, İlçe Garnizon Komutanı Adem Demir, İlçe Emniyet Müdürü Bestami Kurnaz, Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürü Daniye İlik, Şube Müdürleri Davut Atılgan, Ali Bodavoğlu, İl Millî Eğitim ARGE Koordinatörleri Ali Çolak, Fatih Kaynar, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

 

Ekinözü Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda başlayan Kitap Şenliği Fuarı’nın açılış konuşmasında Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürü Daniye İlik, “Çağımızda en çok ihmal ettiğimiz ve en çok ihtiyaç duyacağımız alışkanlık okuma tutkusu ve kitap sevgisidir. Beşikten mezara ilim öğreniniz diyen bir peygamberin ümmeti olarak ilim öğrenmeyi, dini ve içtimai hayat bilgilerini kaçımız kaynağından öğreniyoruz. Bazı konularda bu bilgileri nesilden nesile, kulaktan kulağa aktarılarak doğruluğunu, yanlışlığını irdelemeden öğreniyoruz.

 

İlk emri “oku” diyen bir dinin mensubu olarak kaçımız düzenli şekilde kitap okuyoruz. Anne dizi takip ediyor, baba maç takip ediyor, abi kahveye gidiyor. Keşke bu işlere harcadığımız sürelerin yarısını kitap okumakla geçirsek.

 

Değerli veliler;Son yıllarda ulusal sınavlara göz attığımızda sözel alanda çıkan soruların tamamına yakını okuma ve anlamaya yönelik sorular. Tabii ki kitap okumak sınavlarda başarılı olmak için okumak amacını gütmemeli. Okuyan kişinin ufku genişler, söz dağarcığı zenginleşir, hoşgörüsü artar, İnsanlara, dünyaya ve yaratıcısına bakış açısı değişir. Günümüz insanının şu anki vasıl olduğu netice okumaya ve kitaplara değer vermeyişindendir.

 

Öldüğünde unutulmamak istiyorsan ya okunacak eserler bırak, ya da yazılmaya değer işler yap. Bu vesileyle İl Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği, Büyükşehir Belediyesinin destek verdiği Kitap Okuma Şenliği Fuarına hoş geldiniz.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Serdar Yakar, “Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi” kapsamında Büyük Şehir Belediyemiz, İl Millî Eğitim Müdürlüğü’müz ve İşler Kırtasiye ile birlikte organize ettiğimiz bu kitap fuarımıza, kitap şenliğimize hoş geldiniz diyorum. 

 

Büyükşehir Belediyemiz geçtiğimiz Aralık ayında 1. Kitap fuarını gerçekleştirdi. Bu kitap fuarı için oluşturduğumuz komisyon aylar öncesinden çalışmalara başladı. Ama kaygılarımız vardı, insanları kitaplardan uzaklaştıracak o kadar cazibeli eğlenceler, telefonlar, bilgisayarlar varken, insanlar kitaplarla buluşturabilir miyiz diye endişelerimiz vardı. Ama 1. Kitap fuarında gördük ki insanlar akın akın fuara akın ediyorlar. Yani bu fuarda yazarlarda, yayınevleri de, okuyucularda memnun oldu. Bu memnuniyeti ve faydayı tüm ilçelerimize de ulaştırmak arzusuyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bu kitap fuarı şenliğine başladık. Çağlayancerit’ten sonra burada dördüncüsünü başlatmış oluyoruz.

 

Büyükşehir Belediyemizin Kültür çalışmaları tüm ilçelerimizde devam edecek geçtiğimiz günlerde yaptığımız Hayati Vasfi Taşyürek programımızı Afşin Tanır İlçemizde yapmak istemiştik ama bazı nedenlerle kısmet olmadı, ama Haziran ayı içerisinde Büyükşehir Belediye Başkanımızın da katılımı ile Ekinözü’nde Abdurrahim Karakoç’u anma programı yapacağız” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Serdar Yakar’dan sonra konuşan Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, ise eğitimin ve kitap okumanın önemine vurgu yaparak, eğitime ellerinden gelen bütün desteği sunmaya hazır olduklarına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

 

“Çocuklarımızı kitaplarla daha çok buluşturmalıyız. Kitap okuma alışkanlığı yerini teknoloji bağımlılığına bıraktı. Kitapların yeniden en iyi dostlarımız olmasını sağlamalıyız. Ekinözülü bir çocuğumuzun ileride makam mevki sahibi olması bizler açısından gurur vericidir. Bizim Çocuklarımızda doktor olsun, hâkim, mühendis olsun.  Ekinözü Belediyesi olarak eğitimin öneminin bilincindeyiz ve daima destek olmaya hazırız” dedi.

 

“Kitap Şenliği” kurdelesi kesilerek kitaplar okuyucularıyla buluşturuldu. Öğrenciler kitap kumbaralarında biriktirdikleri paralarla kitap almanın mutluluğunu yaşadılar.

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.