KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması için Eylem Planı Hazırlık Çalışmaları Yapıldı

Kahramanmaraş´ta Suriyeli çocukların okullaşma oranları ve eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik İl Millî Eğitim Müdürlüğü, UNICEF ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde Eğitim Çalıştayı düzenlendi. 
Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması için Eylem Planı Hazırlık Çalışmaları Yapıldı

Suriye´de yaşanan iç karışıklıklar ve savaş nedeniyle İlimize yoğun şekilde Suriyeli sığınmacı  gelmiş olup, İlimiz genelinde yaklaşık 65.000 Suriyeli sığınmacının ikamet ettiği bilinmektedir.

Çalıştayda, Suriyeli okullaşmamış öğrencilerin tespiti, okullara erişim, dil sorunu, tercüman ihtiyacı, eğitim öğretim materyalleri ve öğretmen ücretlerinin yetersizliği, okulların fiziksel durumları, eğitim programları, müfredat, öğrencilerin okulda yeterli beslenememesi, Suriyeli ve Türk velilerin kaynaşamaması,  öğrenciler arasında denklik ve seviye belirleme sorunu, çocuk istismarı, erken evlilikler, değerler eğitimi eksikliği, rehberlik ve uyum ihtiyaçları, Suriyeli ve Türk öğrencilerin aynı zamanda aynı ortamı paylaşma sorunları gibi konular görüşüldü. 

 

UNICEF Acil Durumlar Eğitim Bölümü Başkanı Deema Jarrar, yaptığı açıklamada, Millî Eğitim Bakanlığı ve diğer paydaş kurumlarla birlikte, Suriyeli çocuklar ile Türk çocukların okullaşma oranları ve eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik çalışma başlattıklarını belirtti. Türkiye´de özellikle Suriyeli sığınmacılara yönelik okul yapımı, eğitim yardımı, öğretmenlere teşvik ve eğitim gibi hususlarda destek verdiklerini ifade eden Jarrar, amaçlarının yapılan çalıştayla Suriyeli çocuklar ile Türk çocuklarının eğitimlerine katkı sağlamak olduğunu söyledi. 

 

Suriyeli çocukların eğitimlerinden sorumlu İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ertan Göl ise kent genelinde yaklaşık 7 bin Suriyeli çocuğu okulla buluşturduklarını aktardı. Çadırkent ve dışında okul çağındaki 14 bin 304 çocuk olduğunu anlatan Göl, şunları kaydetti: "Suriyeli çocuklarımızın okullaşma oranı ilimiz genelinde yüzde 55´lik bir orana tekabül ediyor. Çalışmalarımız hala sürüyor önümüzdeki yıl bu oranın yüzde 100´e varmasını hedefliyoruz. Eğitim alamayan her birey daha sonra sorunlu hale geliyor. Mutlaka her bireyin eğitim ihtiyacı var. Dolayısıyla burada eğitimsiz bırakılan insanlar ilimiz ve ülkemiz adına daha sonra sorunlu hale gelmiş olacaklar. " Göl, sorunları en alt düzeye indirebilmek ve insanları eğitim imkanlarından mahrum bırakmamak gerektiğini de sözlerine ekledi. İHH gönüllüsü Süleyman Erayman da UNICEF ve MEB iş birliğiyle başlatılan çalışmanın çok faydalı olacağına inandığını belirtti.

 

Düzenlenen çalıştaya, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Müdür Yardımcısı Ertan Göl, Şube Müdürü Mecit Topal, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Süleyman Dal,  UNICEF Acil Durumlar Eğitim Bölümü Başkanı Deema Jarrar Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı okullarda görev yapan koordinatörler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.