KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Gelecek” Protokolü İmzalandı.

İl Millî Müdürlüğü İle Halk Sağlığı Müdürlüğü Arasında “Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Gelecek” Adlı Projenin Protokolü İl Millî Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un Makamında İmzalandı. 
“Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Gelecek” Protokolü İmzalandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Millî Müdürü Mehmet Emin Akkurt, “Okullarımızda daha erken yaşlarda öğrencilerimizi Sağlıklı Yaşam konusunda bilinçlendirmek, Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak amacıyla, Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün bize teklif ettiği bu projeye sıcak bakarak birlikte çocukluk çağı obezitesine farkındalık oluşturmak ve önlenebilir hastalık risklerini en aza indirmeyi hedefledik. Bu projede emeği geçenlere ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet Yanar, “ Türkiye’de Sağlıklı Yaşam Merkezleri sayısının az olduğunu belirterek, İlimizde de Sağlıklı Yaşam Merkezi kurduklarını ve bu projeyi Sağlıklı Yaşam Merkezi üzerinden yürüteceklerini, “Ağaç Yaş İken Eğilir” Atasözünden yola çıkarak, küçük yaştaki çocuklarımıza beslenme ve Sağlıklı Yaşam ilkelerini anlatarak bilinçlendirmek istediklerini belirterek, İl Millî Eğitim Müdürlüğüne katlılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

 

“Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Gelecek” Projesinin Amacı; 10-14 yaş ortaokulu öğrencileri ve 14-18 yaş lise öğrencilerini sağlıklı bir geleceğe hazırlama, sağlıklı beslenme bilincini erken yaşlarda kazanmalarını ve bunu hayat felsefeleri olarak benimsemeleri hedeflenmektedir. Proje kapsamında örnekleme uygun bir şekilde okullarda boy, kilo ölçümü yapılarak öğrencilerin BKİ’leri hesaplanacak, BKİ sonuçları aşırı kilolu ve kilolu çıkan öğrenciler Sağlıklı Yaşam Merkezlerinde beslenme ve diyet polikliniğinden beslenme programı alınarak takipli hastalar programına alınacaklar. Halk Sağlığı Merkezinde hem velilere hem de öğrencilere beslenme eğitimleri verilecek.

Bu proje ile çocukluk çağı obezitesine farkındalık yaratmak ve önlenebilir hastalık risklerini en aza indirgenmesi planlanmaktadır.

 

Protokol İmza Törenine; İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet Yener, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinatörü Harun Kadıoğlu katıldı.

 

16-12-201516-12-201516-12-201516-12-2015

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.