KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SODES’LE Bir Mesleğim Var Projesi Tanıtıldı.

Onikişubat İlçesinde SODES’LE Bir Mesleğim Var Projesi kapsamında İşsiz vatandaşlara destek olmak, istihdam sağlamak amacıyla hazırlanan projeler Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Müdürlüğü salonunda açılış kurdelesi kesilerek  tanıtıldı.
SODES’LE Bir Mesleğim Var Projesi Tanıtıldı.

Tanıtım programında yapılan konuşmada şu bilgiler verildi:

‘’Kalkınma Bakanlığımız tarafından uygulanan Sosyal Destek Projesi (SODES) ile ilimizde ki beşeri sermayeyi güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme süreci içerisinde buna destek olmak amacıyla dezavantajlı göç, yoksulluk ve işsizlik gibi kavram sorunlarının ve değişen toplumsal yapıların biran önce çözüme kavuşması amacıyla oluşturulmuş olan bir projelerdir.

 

SODES projesi kapsamı itibariyle birçok bileşeni de beraberinde getirmektedir. Özellikle istihdam bileşeni, sosyal bileşenler, kültür sanat ve spor bileşenleri olmak üzere 3 ana başlık görmekteyiz. Bu bileşenler çok önemli başlıklar özellikle dezavantajlı kesim dediğimiz yaşlılarımız, yoksulluk çeken kesimimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, özellikle engellilerimiz için bu proje sayesinde yeni imkânlar oluşturuluyor. Bu yeni imkânlarla küçük dokunuşlar, mutlu yarınlar diyoruz.

 

SODES’LE BİR MESLEĞİM VAR projesi kapsamında Onikişubat ilçemizde işsiz kardeşlerimizin meslek sahibi olmalarım sağlamak ve istihdam edilmelerine destek olmaktır. Bu amaçla Halk Eğitim Merkezimizde 120 bayan kursiyerin katıldığı 4-6 yaş çocuk eğitimi ve etkinlikleri kursu, 20 bayan kursiyerin katıldığı cilt bakım kursu açılmıştır. Aynca 125 Yıl Özel Eğitim Merkezinde 10 engelli kursiyerimize ahşap işi oymacılığı kursu, Ertuğrul Gazi Görme Engelli Orta Okulunda 10 görme engelli kursiyerimize bilgisayar işletmenliği kursu açılmıştır. Engelli kardeşlerimize servis imkanı sağlanmıştır. Kurslarımız 15 Mayıs 2016 tarihine kadar devam edecektir.’’

 

Ertuğrul Gazi Görme Engelli Orta Okulu öğrencisi Fatma Selaldı ise yaptığı konuşmada görme engelli olduğunu, görme engellilerin, inşaat, tarım vb işlerde çalışmalarının mümkün olmadığını, bilgisayar ekran okuyucu programı sayesinde masa başında bilgisayarla çalışarak üretken olabileceklerine dikkat çekti. Kurs süresince servisle evden alınıp taşıma yapılmasına ve bu kursun açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

SODES’le bir mesleğim var projesi, engelliler için ağaç oymacılığı (hediyelik eşya yapımı) kursu kursiyeri Enes Poyrazda bir konuşma yaptı ve şu ifadelere yer verdi:

‘‘Kursumuz yaklaşık iki hafta önce 125.Yıl Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulunda başlamış bulunmaktadır. Bugüne kadar, peçetelik, oyuncak beşik, kalemlik, isimlik gibi çeşitli ürünler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Daha önce boş duruyorduk, Üretmek çok güzel. Bizlere bu imkanları oluşturan, Onikişubat Kaymakamımız Mustafa Anteplioğlu’na, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Akkurt’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Enver Gökşen’e, 125.Yıl Özel Eğitim Mesleki Eğitim merkezi okuluna ve tüm emeği geçenlere kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür eder saygılar sunarım.’’ Dedi.

Proje tanıtım programı Ertuğrul Gazi Görme Engelli Orta Okulu öğrencilerinin mehter takımının muhteşem gösterisiyle son buldu.

 

Tanıtım Programına Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen İl Milî Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikçi, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri: Ramazan Paksoy, Mustafa Duran, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık Ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri: H.Emre Gökşen Süleyman Dal, Ömer Güner,  Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Müdürü Hamza Büyüksakallı, Proje Koordinatörleri S.Erdal Darak, Alaittin Köse  İlgili okulların yöneticileri ve kursiyerler katıldı.

 

18-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-2015

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.