KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Soframızı Suriyeli Eğitimcilerle Paylaştık

İlimiz Kahramanmaraş geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli öğretmenlerimize TOKİ Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ‘’Değerler Eğitimi’ kapsamında ayın konusu olan ‘misafirperverlik ‘ nedeniyle bir program hazırlanarak İl ve İlçe Millî Eğitim yöneticilerinin katılımı ile öğle yemeği birlikte yenildi.
Soframızı Suriyeli Eğitimcilerle Paylaştık

Suriyeli eğitimciler okula gelişlerinde karanfille karşılandı. Program TOKİ Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü İlknur Kılıç’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Kılıç yaptığı konuşmada Türk toplumunda misafirperverliğin önemine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı.

“Türk Milletinin misafirperverliği dünyaca takdir edilen bir kültür mirasıdır. Türkler, evine gelen misafir, kim olursa olsun kendi ailesinden birisi gibi kabul eder ve en değerli şeylerini ona ikram eder” dedi ve katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt konuştu ve şunları dedi:

‘’Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. İslam dininin özünde, kültüründe; komşusu aç iken tok yatmamanın, kendisine ikram edileni bir arkadaşıyla bir misafiriyle paylaşmanın bir erdem olduğunu biliyoruz. Bunun en güzel örneklerinden birisi şu salonu dolduran misafirlerimiz, mesai arkadaşlarım ve ev sahibi arkadaşlarımızdır.

Tarihin çok eski dönemlerinden beri Suriye ile Türkiye arasında çok yakın akrabalık ve dostluk ilişkileri olmuştur. Hatta bu arkadaşlıklar, dostluklar ve komşuluklar bizim Güneydoğu’nun barak havasına intikal etmiş, Ezo Gelin türküsünü ve hikâyesini dinleyerek bu günlere gelindiğini de biliyorum. Bizim, Suriye’de akrabalarımız, tanıdıklarımız, arkadaşlarımız var. Suriyelilerin de Türkiye’de akrabaları, arkadaşları ve dostları var.  

Biz bugün Türkiye Cumhuriyetinin tanımış olduğu imkânlarla burada yaklaşık olarak 20 bin Suriyeli öğrenciyi okullaştırmanın çabası içerisindeyiz. Şu an itibariyle 31 Okulumuzda Suriyeli kardeşlerimizin, Suriyeli öğretmenleriyle birlikte eğitimini yapıyoruz. Bugün de onlarla suyumuzu paylaştığımız, havamızı paylaştığımız, evimizi paylaştığımız bu kardeşlerimizle aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Burada bulunan ve diğer kardeşlerimizden bir istirhamım olacak, bu talebim şu. Hala okullaştıramadığımız öğrencilere sizlerin vasıtasıyla ulaşıp onların okullaşmasını sağlamak. Eğer onları okullaştıramazsak, onları sokaklarda, çarşılarda, pazarlarda arada kaybolup gitmelerine, kötü yollara düşmelerine engel olamayız. Onun için sizin çok yoğun gayretinizin, çabanızın olmasını arzu ettiğimi ifade ediyorum ve bunun peşinden şunu söylemem gerekir ki mutlaka karşılaştığınız zorluklar, sıkıntılar, problemler vardır. Ama onları sevginizle, saygınızla, fedakârlığınızla, gayretinizle inşallah aşarsınız.

Çok acı çektiğinizi, imkânsızlıklarla karşılaştığınızı, gözünüzün hala memleketin bir köşesinde devam eden bu acının bir dönüş olduğunu biliyorum. Sizden şikâyetçi olarak değil de bir kardeşinizin, bir dostunuz, bir yakınınız olarak bir an önce bu sıkıntının, bu savaşın, bu problemlerin bitmesini bütün arkadaşlarımla birlikte, bütün kalbimizle temenni ediyoruz. 

İyi günde arkadaşınız, seveniniz ve dostunuz çok olur. Ama önemli olan kötü günde yan yana, omuz omuza, destek olarak durabilmektir. Biz bugün hem gönlümüzü, hem ülkemizi, hem de soframızı size açtık. Diliyorum ki bu sıkıntılar bu problemler biter, bu tanışıklıklar, bu dostluklar devam eder.” 

 

Akkurt’un konuşmasından sonra Melek İpek İlkokulu Müdürü Erol Yorulmaz tarafından Suriyeli öğrencinin yaptığı anlamlı bir resim tablosu İl Millî Eğitim Müdürüne takdim edildi, peşinden günün anısına yine Erol Yorulmaz kendisinin yaptığı bir tabloyu TOKİ Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü İlknur Kılıç’a armağan etti.

 

Okulumuz yapmak üzere buraya davet ediyorum,

‘’ Anadolu’nun ve Türk insanının en güzel geleneklerinden biri de dininin gereği olan misafirperverliktir. Misafir Anadolu insanının olmazsa olmazlarındandır.’’ Diyerek konuşmasına başlayan okulun Tarih öğretmeni Zeynep Sultan Çakmak, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

 

Bir eve misafir geldiği zaman o evde sevinç olur, ev sahibi ise gelen misafirlerine en güzel ikramlarda bulunur, bu ikramları hazırlarken ne yorulurlar, ne de usanırlar. Ellerinden ne geliyorsa onları hazırlayıp misafirlerine en güzel şekilde ikram ederler.

 

 Şu inançla da misafirin değerinin yüksek olduğunu adeta haykırırlar. "Misafir on kısmetle gelir, birini yer dokuzunu bırakır gider."  felsefesi ile insanlığın iftihar tablosu peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi vesellem) "Misafir, rızkıyla gelir, ev sahiplerinin günahlarının affedilmesine vesile olarak çıkıp gider." hadisi ışığında Müslüman Türk milletinin misafire verdiği önem daha da artar. Misafir baş tacı olur, misafir Allah´ın misafiri konumunda ağırlanır.

Bizlerde sizleri bu amaçla misafir ettik inşallah memnun kalırsınız” dedi

Program, Okul öğrencilerinden Arife Küçükönder’ni “Tanrı Misafiri” adlı şiirini okuması ve peşinden de öğrencilerinden Ayşe Milcan´ın Misafirlikle ilgili Hadis-i Şerifleri okumasıyla tamamlandı ve yemek ikramı yapıldı.

 

18-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-201518-12-2015

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.