KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Destekleme ve Yetiştirme Kursları İle İlgili Toplantı Yapıldı

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü M. Sait Kırmacı toplantı salonunda yapılan toplantıda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan toplantı sonucunda alınan kararlar değerlendirildi.
Destekleme ve Yetiştirme Kursları İle İlgili Toplantı Yapıldı

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikçi, ‘’İlimizde Destekleme Ve Yetiştirme Kursları (DYK) da 382 kurs merkezinde 79 bin 578 öğrenci hizmet almakta olup, kurslarda gerekli başarı ve verimin alınması için her türlü tedbirler alınmıştır.

 Bu yönergede: Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile kursiyerler (mezunlar) için, örgün eğitim müfredatındaki derslerle sınırlı olarak resmî örgün ve yaygın eğitim kurumlarında açılan destekleme ve yetiştirme kursları ile ilgili usul ve esaslar düzenlenmiştir.

Kurslar; Yıllık (iki yarıyılı kapsayacak şekilde) ,Dönemlik (1. dönem, 2. dönem),Yaz dönemi şeklinde açılır.

Kurs merkezleri ile kurslarda görevlendirilecek öğretmenler, birinci dönemde Eylül ayı, ikinci dönemde Şubat ayı, yaz döneminde ise Haziran ayı sonuna kadar belirlenir.’’ dedi.

 

“Halk eğitim merkezlerinde ise kurs gün ve saatleri merkez müdürlüğünce belirlenir. 

Kursların hangi gün ve saatlerde yapılacağını gösterir program ile program değişiklikleri kurs merkezi müdürlüklerince ilan edilir.

 Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; Ortaöğretim kurumlarının 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar,  haftalık kurs alabilirler.

Kurslarda her bir öğrenci/kursiyer için, hafta içi günde en fazla 2 farklı dersten toplam 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 farklı dersten toplam 8 saate kadar kurs verilebilir.” Diye bilgiler aktaran İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mecit Topal daha sonra aşağıda ki konu başlıkları ile bilgiler aktardı:

Kurslara kimler katılabilir? Kursların açılması, Kurs merkezi müdürü ve görevleri, Kurs merkezi müdür yardımcısı ve görevleri, Kurs çalışmalarının ve öğrenci/kursiyer başarısının değerlendirilmesi, Kursların denetimi, Sorumluluk, Kurs giderleri, Tutulacak defter ve dosyalar, İl/ilçe komisyonunun oluşturulması, Kurs merkezlerinin başvurularının alınması, Kurs merkezi

başvurularının onaylanması, Öğretmen başvurularının alınması, Öğrenci başvurularının alınması, Öğretmen görevlendirmelerinin yapılması, Kurs sınıf/şubelerinin oluşturulması.

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mecit Topal, Millî Eğitim Bakanlığı karalarını sunu eşliğinde anlattı. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve şefler ise destekleme kursları ile ilgili ilçelerinde ki çalışmaları değerlendirdiler.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla son buldu.

Toplantıya  İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sıddık Şirikçi başkanlığında yapılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları değerlendirme bilgilendirme toplatısına  il Millî Eğitim Şube Müdürü Mecit Topal, İlçe Şube Müdürleri ve şefler katıldı.

 

22-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-201522-12-2015

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.