KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezinin Tanıtımı Yapıldı

Kahramanmaraş Mesleki Eğitim Merkezinde, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü H. İbrahim Çolakkadı, İl Millî Eğitim Şube müdürleri Ali Tiyek, Ramazan Paksoy, Ali Karaköse, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri, Yunus Haskılıç, Yahya Dertli, Yılmaz Bozdere, Millî Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şefi Bayram Metin meslek liseleri müdürleri ve rehber öğretmenlerinin katılımlarıyla çıraklık eğitim sistemini tanıtma toplantısı gerçekleştirildi
Mesleki Eğitim Merkezinin Tanıtımı Yapıldı

Toplantının açış konuşmasında hayat boyu öğrenmenin öneminden bahseden Ahmet Taşkıran şunları söyledi:

 

“Saygıdeğer katılımcılar, sizleri okul müdürüm, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm personelimiz adına saygıyla selamlıyor ve hoş geldiniz diyorum. Çıraklık Eğitim Sistemi, atalarımızın bu topraklarda yüzyıllardır süregelen sağlam temellere dayalı Ahilik Geleneğinin devamı niteliğindedir. Kurum olarak bizler Ahilik Nasihati’ni eğitimimizin temeli kabul ettik. Okul toplumumuzun tamamı, öğretmeniyle idarecisiyle, teknik elemanı memuruyla bu şuurla öğrencilerimizi hayata hazırlamaya gayret ediyoruz. Öğrencilerimizi haftada 5 gün işyerlerinde mesleklerini usta-çırak münasebetiyle öğrenirlerken, 1 gün de okulumuzda sabah 8’den akşam 16:00’ya kadar genel bilgi ve meslek dersleri eğitimleri sırasında sürekli gözlemliyoruz. Ta ki eğitimlerinin sonunda hem mesleki hem de ahlaki anlamında istenilen olgunluğa ulaşılsın.

 

Merkezimizde okuyan ve belgelerini alan öğrencilerimizi aradan yıllar geçtiğinde görüyoruz ki sanayimizin, üretim ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerimizin aranılan belli başlı ustaları olmuşlar. Hem istihdam yoluyla hem de üretim yoluyla katma değer sağlayarak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Kurumumuz her yıl ortalama 1200 vatandaşımıza Kalfalık, Ustalık, İşyeri Açma ve Usta Öğreticilik belgelerini vererek şehrimizin nitelikli insan gücü ihtiyacına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Hijyen Eğitimi, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Mesleki Eğitimi, İŞKUR Eğitimleri gibi kurslar düzenleyerek 5 bin vatandaşımızın belge sahibi olmasını sağlamıştır.

 

Çok değerli okul müdürlerimiz ve rehber öğretmenlerimiz, sizlerden isteğimiz hayat boyu öğrenmenin en önemli unsurlarından olan çıraklık eğitim sisteminin bilinmesi ve eğitim sisteminin dışında kalmış gençlerimize bu konuda rehberlik edilmesidir. Çırak kaydı yapılan öğrencilerimizin açık lise kayıt ve diğer işlemleri de yine okulumuzda gerçekleştirilmektedir.

 

Merkezimize kayıtlar ocak ile Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılmaktadır.” Bu konuşmadan sonra Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış “Çıraklık Eğitim Sistemi Tanıtım Videosu” izlendi. Mesleki Eğitim Merkezi Tanıtım Sunusu Ahmet Taşkıran tarafından gerçekleştirildi.

 

Soru-Cevap bölümünde katılımcıların soruları ve önerileri alındı.

Mesleki Eğitim Merkezi müdürü Mustafa Yeşil tüm katılımcılara teşekkür etti. Bu toplantıların tüm ortaokullar ile liselerimizin yönetici ve rehber öğretmenleriyle de gerçekleştirileceğini belirtti.

 

Son olarak Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü kısa bir konuşma yaparak mesleki eğitime verdikleri önemi anlattı. Bu toplantının da bu anlamda hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni etti.

 

Karşılıklı iyi dilek ve temennilerle toplantıya son verildi.

 

Programa katılanlara, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğretmeni Dilek Erkan ve kursiyer öğrencilerinin ikramı oldu.

 

14-01-201614-01-201614-01-201614-01-201614-01-201614-01-2016


14-01-2016

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.