KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB Genel Müdürlerinden Bülent Çiftçi Kahramanmaraş’ta

Kahramanmaraş İl geneline aday öğretmen olarak atanan 442 öğretmen adayının yetiştirilmesi için görevlendirilen danışman öğretmenlere 16 saatlik seminer verilmeye başlandı.
MEB Genel Müdürlerinden Bülent Çiftçi Kahramanmaraş’ta

Bu kapsamda – Dulkadiroğlu Kahramanmaraş Anadolu Lisesi salonunda 67 danışman adayının seminerine Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Mehmet İspir, seminerin eğitim formatörü Onikişubat Ali Galip Çalık Anadolu Lisesi Müdürü Erdal Şahin Gedikoğlu, Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Müdürü Mehtap Süt,  Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Melih Gemci ve danışman öğretmenler katıldı.

“Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın genel müdürüm, çok kıymetli mesai arkadaşlarım, değerli danışman öğretmen adaylarımız ,Öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yapmış olduğu bu projenin son derece önemli olduğunu ve bu önem doğrultusunda sizlerle bir araya geldiğimizi ifade etmek istiyorum. Bizim yaklaşık olarak 13 bin 500 öğretmenimiz var. Bu 13 bin 500 öğretmenin içinden seçile seçile Bakanlığımızın bize vermiş olduğu kontenjan ve talimatlar doğrultusunda yaklaşık olarak 1840 civarında danışman öğretmen adayı belirledik, daha ileriki süreçte bu sayı revize ederek 750 civarına çekmiş durumdayız. Burada bulunan arkadaşlarımız bu 750 öğretmenden bir kısmı. Bu kadar insan arasında size ihtiyaç duyulmanın, sizinle birlikte bu projeyi götürebilecek olmanın keyfinin ve mutluluğunu yaşamış olmanız gerekir. Bunu bir angarya olarak değil de bunu bu memlekete, bu millete, bu ülkeye ve bu şehre bir vefa borcu olarak yapmamız gereken bir vefa borcu zorunluluğumuz olduğunu ifade etmek istiyorum. Şu anda 81 İlde Milli Eğitim Bakanlığın üst yöneticilerince bu programlar icra ediliyor.

 Sizlerde burada formatör arkadaşlarımız tarafından gereken bilgilendirmelere sahip olacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığımız bu sürece olabildiğince çok önem veriyor ve şu anda 81 ilde Millî Eğitim bakanlığının üst düzey yöneticileri bulunduğu programlar icra ediliyor. Bu sürece sizler sahip çıkarsanız, sizler katkı sunarsanız, bu işin önem ve ehemmiyetini kavrar onun üzerinde çalışırsanız bilin ki hem sizin açınızdan, hem stajyer öğretmenlerimiz açısından ciddi bir kazanım ve bu kazanımı bağlı olaraktan da eğitimimizin kazanımı olacağını ifade etmek istiyorum.” dedi.

 İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’tan sonra konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi ise adaylara şöyle konuştu:

 “Arkadaşlar biz buraya sayın bakanımızın talimatıyla geldik, Sayın bakanımız bakanlığımızda ki genel müdürlerimizi müsteşar ve müsteşar yardımcılarımız bugün pazartesi itibariyle 81 vilayetimizde bu programımızın açılışını yapıyor, hem de aday öğretmen yetiştirme sürecinin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorlar.

 Müdür bey biraz önce anlatmaya çalıştı niçin buna ihtiyaç duyuldu? Niçin Ağustos ayında yapılması gereken atamalar şubatta yapıldı ve 16 haftalık süreç başladı? Tabii bunun yaz tatilinde de hizmetiçi boyutu var.

 Arkadaşlar eğitimin ana unsuru, temel unsuru öğretmendir. Eski mevzuatımızda da aday dediğimiz süreç öğretmenin 1 yıl yetişmesini gerektiriyordu. Bizim öğretmen ihtiyacımızdan dolayı Talim Terbiye Kurulu kararıyla bu öğretmenlerimizi ilk günden itibaren derse sokuyorduk.

 Arkadaşlar insan, insanın gölgesinde yetişir. Şimdi biz sizlere 442 tane aday öğretmeni teslim edeceğiz. Siz daha onlarla tanıştığınız andan itibaren şöyle düşünün. Bir iş sahibi olmuş, o kadar öğretmen arasından atanma mutluluğunu düşünün. Bir tarafta göreve başlamanın heyecanı, bir taraftan da bu adaylık süreci nedir, ne değildir? Bunun kaygısını taşıyan bir insanın sizin yanınıza geldiğini düşünün, kendi öğretmenliğinize başladığınız ilk gününüzü düşünün, hangi duyguları yaşıyorsunuz.

 Bir tarafta sınıfa nasıl girsem etkili olur? Öğrencileri nasıl kontrol altına alabilirim? Acaba okul müdürü hangi şeye kızar? Öğretmenler odasında nasıl davranmam gerekir gibi bir sürü kafalarda soru işaretleri var.

 Ama arkadaşlar bu sene atana aday öğretmenlerimiz bu sene şanslı. Daha ilk tanıştığınız andan itibaren, size o arkadaşlarımızı il müdürümüz, bizim adımıza size emanet ettiği andan itibaren onlara tebessümünüzle, içtenliğinizle, varlığınızla şunu hissettireceksiniz “Arkadaşlar telaşa gerek yok biz varız. Biz sizi bu ikibuçuk aylık süre içerisinde iyi bir öğretmen nasıl olur, hiç söze gerek kalmadan sizin içtenliğiniz, onlara karşı samimiyetiniz, onlara sahiplenmenizle, derslere girip çıkışınızla, ders anlatışınızla, öğrencilerle iletişiminizle, okul idaresiyle ilişkilerinizle onlara iyi bir öğretmenin nasıl olması gerektiğini rol model olarak, yaşayarak anlatacağınıza inanıyorum. Biz sizi bunun için seçtik” dedi.

 Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi daha sonra aday danışman öğretmenlerin konu ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Müdürü Mehtap Süt adına İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından Genel Müdür Çiftçi’ ye bir çiçek takdim edildi

 

 

23-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-2016

 

 

.


23-02-201623-02-201623-02-201623-02-2016

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.