KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmenler MEM’de Tecrübelerden Yararlanıyor.

Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü emrinde aday öğretmen olarak görevli 242 aday öğretmen belli bir program dâhilinde 5 ayrı grup halinde İl Millî Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek burada çalışmalarına devam ediyor.
Aday Öğretmenler MEM’de Tecrübelerden Yararlanıyor.

öğretmenlere, E-okul, mebbis, doküman yönetim sistemi, nakiller, yazılı notu girme, hizmet içi eğitimler, sınav görevi isteme, mailler, şifre işlemleri konusunda bilgilendirdi. Özellikle şifrenin bir başkasına verilmesi sonucunda yaşanan çok büyük sıkıntılar ve olumsuzluklarla yaşanmış gerçek olaylardan kesitler anlatarak şifrenin gizli tutulmasına dikkat çekti. Ayrıca sosyal paylaşım siteleri ile yaşanmış olumsuzlukları dile getirdi

Bu konuşmadan sonra Salona Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük teşrif ettiler.

 “İnşallah yaptığınız bu çalışmalar sizler için sıkıcı geçmiyor. Biz kurumsal anlamında elimizden geldiğince sizlere, kurumun yapısını, işleyişini anlatmaya çalışacağız, tecrübelerimizi paylaşacağız. Yakup Bey’in anlattıkları olayları farklı yerlerde, farklı zamanlarda yaşandığından haberdar olan bir arkadaşınız olaraktan, bir meslektaşınız olaraktan karşınızdayım” diyerek konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt daha sonra şu ifadeler yer verdi:

“ Bazen yaptığım toplantılarda bu yaşananları utanarak söylüyorum. Ama bunları utamadan, sıkılmadan yapan bir sürü de insan var. Artık sanal medya hayatı, özel olmanın dışına çıkardı, bir sürü olumsuzlukla karşılaşılıyor. Medya, basın ve internetle olan işlerde çok dikkatli olunması, olumsuzlukları yaşamamak için temkinli hareket etmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Biz Millî Eğitim Bakanlığı olarak büyük bir kurumuz ve bu kurumumuzun 800 binin üzerinde çalışanı var. Bunların içerisinde yanlış ve hatalar yapan elbette olacak ama bunun hepimiz hatalıymış gibi önümüze konulması da bizleri üzüyor. Bunların olmaması hepimizin ortak temennisidir, bunu biliyorum. Bunun olmaması içinde hepimizin dikkat etmesi gereken, temkinli olmamamızı gerektiren bir süreç var.

6 Ay sonra sınıflara gireceksiniz. Bu alanlarda karşılaşacağınız olumsuzlukları arkadaşımız anlattı, bende hatırlatıyorum.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak resmi ve özel kurumların toplamı bin 83 olup, derslik sayımız 9 bin 433, Öğretmen sayımız 13 bin 854 ve öğrenci sayımız 261 bin 136 olup büyük bir kurum olarak görevimizi sağlıklı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Akkurt İl Millî Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalar anlattıktan sonra kendisini tanıttı, aday öğretmenlerden de kendilerini tanıtmasını istedi. Tanıtımdan sonra adaylara mesleğe sımsıkı sarılmaları istedi, okumaya önem verilmesine dikkat çekti ve onlara başarılar diledi.

Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük’te ilk göreve başlayışında bu güne kadar geçen süreyi özetleyerek kendisini tanıttı ve yaptığı konuşmada şunları dedi:

 

“ Okumak, eğitim öğretimin kapısıdır. Bir eğitimci yazar biz eğitimcilerle ilgili şöyle diyor. ‘Öğretmen okumayı bırakmışsa, öğrenme heyecanını da yitirmişse bu mesleği yapmasın’ diyor. Bu cümle bir eğitimci olarak beni çok etkiledi. Biz öğrenen kişi olmak zorundayız. Kendimizi geliştirdiğimiz sürece, gelişimlere açık tuttuğumuz sürece ve okuduğumuz sürece öğrencilerimize ve hitap ettiğimiz çevremize faydalı olabiliriz.” Dedi ve daha sonra alan hâkimiyeti (Öğretim programlarına hâkim olma), doğru kaynakları ve materyalleri kullanma, derslere planlı girme, Sağlıklı ölçme ve değerlendirme yapma konusunda örnekler vererek anlattı. Toplantı İl Millî Eğitim Müdürlüğü önünde çekilen fotoğrafla son buldu.

28-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-2016

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.