KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Erişimi Toplantısı Yapıldı

Ülkelerinde yaşanan iç karışıklık nedeniyle ülkelerini terk ederek ilimiz Kahramanmaraş’ta bulunan geçici koruma altında bulunan öğrencilerin eğitime erişimi ile ilgili olarak Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt başkanlığında değerlendirme toplantısı yapıldı.
Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Erişimi Toplantısı Yapıldı

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt; Bakanlığımız da ülkemizde bulunan okul çağındaki göçmen (geçici koruma altındaki Suriyeliler, uluslararası koruma altında bulunanlar, son dönemde vatandaşlık hakkı almış olup Türkçe dil becerisi yeterli olmayan) çocukların nitelikli eğitime erişimlerinin sağlanması ve okullaşma oranlarının yükseltilmesi için imkânlarını seferber etmektedir. Bu amaçla Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü uhdesinde "Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanlığı" oluşturulmuştur.

2016-2017 eğitim öğretim yılı başından itibaren imkânlar dâhilinde bu öğrencilerin Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel okullara kayıtlan konusunda daha kapsamlı çalışmalar yapılması planlanmaktadır. Ayrım yapılmaksızın her çocuğun eğitim hakkı ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve T.C. Anayasası tarafından garanti altına alındığından göçmenlik statüsüne bakılmaksızın ülkemizde yaşayan tüm çocukların nitelikli eğitime erişimi için gerekli tedbirler alınacaktır.” Dedi.

Yapılan toplantıda 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi itibariyle okullarımızda 1. Sınıflarda, 5. Sınıflarda ve 9. Sınıflarda Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına geçilecek.

5. Sınıfa geçen GEM öğrencileri kesinlikle devlet okullarına kayıtları yapılacak (İmam Hatip Ortaokulları da dahil)

Onikişubat İlçesinde bulunan Alaaddin Özdenöner Yatılı Bölge Okulu (Kız-Erkek) ve Mehmet İnan İmam Hatip Ortaokulu pansiyonlu (Kız) öğrencilerin gönderilmesi yapılacak.

Toplantıya Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Millî Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Duran,Cuma Doğan, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü H.Emre Gökşen, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Yunus Haskılıç, Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Sorumlusu Fatih Aksu katıldı.

25-09-201625-09-201625-09-201625-09-201625-09-2016

 

 

 

 

 

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.