KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kahramanmaraş’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Coşku İle Kutlandı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri başöğretmenliğini kabulünün 88. Yıl dönümü münasebetiyle 24 Kasım Öğretmenler günü programı Vali Vahdettin Özkan, diğer protokol üyeleri, ilçe kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ve daire amirlerinin katılımı ile Onikişubat TOBB Fen Lisesinin hazırladığı programla coşkulu bir şekilde kutlandı.
Kahramanmaraş’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Coşku İle Kutlandı

Kutlama programı sabah saat 09.30’da Atatürk Anıtında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt tarafından Millî Eğitim Müdürlüğü çelengi sunulmasından sonra burada ki program sona erdi.

 

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sitesinde ki Program

 

“Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’ın kutlama mesajı okundu. Kahramanmaraş Onikişubat TOBB Fen Lisesi Müdür Vekili Aytaç Kartal açılış konuşması yaparak şu ifadeleri kullandı:

 

“Bugün en büyük kahramanlar ve tüm kahramanların mimarları için buradayız. Geleceğe meydan okuyacak bir neslin ve bu neslin kuracağı bir medeniyetin temellerini atan öğretmenler, cehalet batağının da korkusuz ve yılmaz savaşçılarıdırlar. Bugün eğer gerçek bilgi aydınlığında yaşıyorsak, çağın uygarlığını yakalamaya çalışıyorsak bu başarı, meşalesiyle yollarımıza ışık tutan öğretmenlerimize aittir. Uygarlık bayrağını onurla dalgalandırmamızı bekleyen öğretmenlerimize duyduğumuz sevgi, saygı ve gönül borcumuz hiçbir zaman tükenmeyecektir. Biliyoruz ki ülkemize güneş gibi doğacak nesiller ve aydınlık bir gelecek siz öğretmenlerimizin eseri olacaktır.

 

Yıllardır huzur ve barış içinde yaşadığımız bu coğrafyada 15 Temmuz gecesi hain bir saldırıyla karşılaştık ve tüm dünya yüce Türk milletinin vatanına nasıl sahip çıktığına o gece bir kez daha şahit oldu. Bizler o karanlık ve sisli gecede demokrasinin ve özgürlüğün önemini yeniden yüreklerimizde hissettik. Geleceği inşa edecek nesillerin mimarı olan öğretmenler 15 Temmuz gecesi yaşanılanları öğrencilerimizin zihninde her daim taze tutmalıdır. Ancak bu şekilde geçmişini bilerek geleceğe adım atan, vatanı için kahramanlık destanları yazmaktan hiçbir vakit çekinmeyecek güçlü nesillerin yetişmesine vesile olunabilir.

 

Başöğretmen Atatürk’ün de dediği gibi;“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Bu vatana armağan ettiğiniz, milletine, dinine, bayrağına bağlı, köküyle gürleşen, sevgi dolu nesiller adına siz öğretmenlerimize çok şey borçluyuz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi burada saygı ile anıyor, büyük bir özveri ile geleceği nakış nakış dokuyan bütün öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü yürekten kutluyorum.

 

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.” dedi

 

Bu konuşmadan sonra Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’ta bir konuşma yaptı.

 

“Sayın valim sayın, büyükşehir belediye başkanı, sayın Garnizon komutanı çok kıymetli protokol üyeleri Değerli mesai arkadaşlarım sevgili öğrenciler kıymetli basın mensupları

 

Bugün Gazi Mustafa Kemal’in millet mekteplerinin baş öğretmenliğini kabul edişinin 88 yıldönümüdür. Biz bu günü öğretmenler günü olarak kutluyoruz. Öğretmenler Günü herkese kutlu olsun Bugün aynı zamanda Maraş’ta 21500 sekizinci sınıf öğrencisini 303 kurumda temel eğitimden orta öğretime geçiş için girmiş olduğu sınavın ikinci günü tüm öğrencilerimize Başarı dileklerimi iletmek istiyorum Bu öğrencilerimizin yetişmesi için çaba gösteren velilerimizi ve öğretmenlerimizi de çaba ve gayretlerinden dolayı kutluyorum İnşallah gönüllerine göre bir sınav geçirmiş olurlar

 

Sayın valim dün 3 sınavdan oluşan temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavı ilimizde ve ilçelerimizde başarıyla sonuçlandırılmış hiçbir sorun ve sıkıntı yaşanmamıştır İnşallah bugün de kazasız belasız biter temenni mi buradan tekrarlamak istiyorum.

 

Alimin atının ayağından sıçrayan çamurdan bile kendine şeref payı çıkaran hükümdarların asrı nihayet bulduktan sonra devletimizin yapısında farklılıklar yaşandı son dönemlerde birçok yeni kurumlar açıldı ve hepsi de şekle bağlı gelişmelere başvurdu bu gelişmeler zaman zaman Öğretim programlarında zaman zaman da binaların değişikliğinde ya da yenilenmesinde ortaya çıktı ama hiçbiri İnsanı merkeze alan ona sevgiyi adaleti ahlakı başkası için yaşamayı bir Erdem olarak vermedi Bugün konuşmamız gereken öğrencilerimizin yetişmesinde emek veren öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmesi yeni dünya düzenine ve dünya şartlarına ayak uydurması ve öğrencilerinin tamamını gelecek dünyanın şartlarına göre yetiştirmesidir Bunun için çok çalışmamız çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Eğer bunları yapmazsan öğrencilerimizin aklını eleştirme yeteneklerini ve özgür düşüncelerini geliştirmek Yarın birilerinin peşine düşüp kendi akıllarını kiraya vererek birilerinin Kurşun askeri olabilirler .Bu gün yaşadığımız FETÖ /PYD terörü de bunun bir sonucudur.

 

Sayın velim çok kıymetli katılımcılar öğretmen Tüccar değildir maaş ücreti azlığı da çokluğu tartışmasıyla Mukaddes görevi yapmış sayılmayız okulu ticarethane, öğretmenliği esnaflık yerine koyan kültür fukaralarının işi değildir.öğretmenlik para değil ruh işidir öğretmen genç beyinleri örs üzerinde döverek işleyen bir demirci işidir.  bu iş sadece okuma yazma öğretme işi değildir ruh ve adanmışlık verme işidir çocukların midesiyle ile ilgilendiğimiz kadar eğitimi ile ilgilenmeniz gerekmektedir çocuklarımızın sadece maddi hayatlarını dizayn etmek yerine manasını da ciddi anlamda düşünme zamanı gelmiştir

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım iyi bilen iyi olmak ister fenayı bilen fena Olmak İster farkında olsun ya da olmasın bunu heveslenir Zira her bilgi de bir cazibe vardır. Bilmek hareketi hazırlamaktır, onun için ben bilgiden sonra fenalıktan korunmak için ayrıca Bir mukavemet kuvvetine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Onun için sizler öğrencilerinize hep İyiyi güzeli adanmışlığı milleti ve memleketi için çalışmayı öğretin ki fenalığı önlemek için yeni çabalar uğraşlar içine girmeyelim.

 

Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır düsturundan hareketle Burada bulunan ve bulunmayan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar ve bizimle işbirliği içinde çalışan kurum yöneticilerimize ve programımıza katılma nezaketi gösteren herkese teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 

Cumhuriyetin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ile meslektaş olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden emekli öğretmen Fikir Gökçe, emekli öğretmenler adına yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün resmiyette sonlandırdığımız meslek hayatımızı, uzun yıllar devam ettirmek istesek de meşaleyi genç meslektaşlarımıza teslim etme zamanının geldiğinin bilinci ile enerji dolu görev aşkı ile heyecanla çarpan yürekleri daha fazla bekletmemek gerektiğini düşünerek gönül rahatlığı ile devrediyoruz.”

 

Konuşmaların ardından, adaylıkları sona eren öğretmenler yemin etti, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri ve emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi.

ANAOKULLARI RESİM YARIŞMASI KATEGORİSİNDE:

 

1.Birinci Öğrenci Ecrin Kaçar (Kurtuluş İHO anasınıfı öğrencisi)

 

2.İkinci Öğrenci Fatma Reyyan Melenkiş (Zübeyde Hanım Anaokulu)

 

3.Üçüncü öğrenci İsmail Emin Merk (Zübeyde Hanım Anaokulu)

 

İLKOKULLAR RESİM YARIŞMASI KATEGORİSİNDE :

 

1.Birinci Öğrenci Eda Çınar  (Yaşar Gölcü İlkokulu)

 

2.İkinci Öğrenci Zehra Toptan (Bilim Sanat Merkezi)

 

3.Üçüncü öğrenci Bengü Yeter Arslan (Bilim Sanat Merkezi)     

 

ORTA OKULLAR ŞİİR YARIŞMASI KATEGORİSİNDE :

 

1.Birinci Öğrenci Fatma Akpınar (Sümer Ortaokulu)

 

2.İkinci Öğrenci Hümeyra Özdek (Seyrantepe Ortaokulu)

 

3.Üçüncü öğrenci Özlem Yarım (İmkb Doğukent Ortaokulu)

 

LİSE KOMPOZİSYON (ANI) YARIŞMASI KATEGORİSİNDE :

 

1.Birinci Öğrenci Şule Yüksel Edikli (Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesi)

 

2.İkinci Öğrenci Esra Ezgi Saraç (Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi)

 

3Üçüncü öğrenci Furkan Özdemir (Sütçü İmam Anadolu İHL)

 

ÖĞRETMENLER MAKALE YARIŞMASI KATEGORİSİNDE :

 

1.Birinci Öğretmen Medine Şerbetçioğlu (Öğretmenler Kız İHL)

 

2.İkinci Öğretmen Mevlüt Tekelek (Fatih İlkokulu)

 

3.Üçüncü Öğretmen Enver Çapar (Bağlarbaşı İHO)

 

 

 25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.