KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü Töreni

Kahramanmaraş´ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü nedeniyle Dulkadiroğlu Şeyhadil Mezarlığı´nda bulunan şehitlikte bir tören yapıldı.
18 Mart Şehitleri Anma Günü Töreni

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman´ın şehitlik anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Şehitler için saygı atışının da yapıldığı törende Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ile kent protokolü, şehit yakınları, askeri ve mülki erkan ile törene katılanlar mezarları ziyaret edip karanfil bıraktı. Kur´an-ı Kerim´in de okunduğu tören, Millî Mücadele şehitlerinin bulunduğu şehitlik anıtı önünde devam etti, burada da anıta karanfiller bırakıldı Kur´an-ı Kerim okundu ve dualarla sona erdi.

Çanakkale Zaferinin Salon Töreni

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sitesinde Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı programı saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Peşinden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl dönümü mesajı okundu.

“Bugün düşman kuvvetlerine tam 253 bin askerimizi şehit verdiğimiz, ancak tarihe altın harflerle “ Çanakkale geçilmez “ sözünü yazdığımız Çanakkale Şehitleri Anma ve zaferini anma günü nedeniyle bir araya geldik. Hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” diyerek açılış konuşmasına başlayan Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi Müdürü Hayri Gel konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “ Bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları yad etmek üzere bir aradayız.

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından

Koşar adım gitmeli onların arkasından.

Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından

İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Geri dönmeyeceklerini bildikleri halde koşarak, düğüne gider gibi gidenlerin zaferidir Çanakkale. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri canı pahasına karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtu ki o ruh karşısında çelikle, barut inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. “ dedi. Ve zafere giden yolu ve önemini anlattı.

Bu konuşmadan sonra “Çanakkale Zaferi ve Şehitleri” konulu sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

“Sayın Valim, sayın Komutanım, aziz şehit aileleri, değerli gazi ve gazi aileleri, saygıdeğer konuklar, bugün burada Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan, yüzyıllar boyunca Türklük, özgürlük ve vatan uğruna mübarek kanlarını akıtarak canlarını veren vatanın her bir karış toprağını kanlarıyla sulayan varlığımızı ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz şehitlerimizi minnet duygularıyla anmak için toplanmış bulunuyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Piyade Yüzbaşı Yavuz Klıçarslan konuşmasında Çanakkale savaşında yaşananlar ve zaferin önemini anlattı.

[otw_shortcode_button href="http://marastahaber.com/foto-galeri/kahramanmarasta-sehitleri-anma-gunu-ve-canakkale-zaferi-kutlandi-138721h.html" size="medium" icon_type="general foundicon-star" icon_position="left" shape="square" color_class="otw-red"]Çanakkale Töreni Fotoğraf Galerisi[/otw_shortcode_button]

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran “ Şehitler ve Gazi” isimli kendisine ait şiirini okudu.

Konuşmalardan sonra Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenleri yönetiminde öğrencilerce hazırlanan “Çanakkale Zaferi Oratoryosu” sahnelendi.

Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Sinem Narlı’nı okuduğu “Hasan Çavuş’a Mektup” şiirinden sonra okulun müzik öğretmeni Müge Tekerek yönetiminde “ Çanakkale Türküleri” söylendi.

Program topluca çekilen fotoğraf enstantanesiyle son buldu.

20-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-2018

 

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.