KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarımızda STEM Bilim Sınıfları Kurulmaya Başlandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi  arasında gerçekleştirilen protokol gereği  Okullarımızda STEM  Bilim Sınıfları kurulmaya başlandı.
 Okullarımızda STEM  Bilim Sınıfları Kurulmaya Başlandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından iki ortaokul, iki ilkokul ve bir tanede anaokulu olmak üzere 5 okulda kurulacak STEM ile Bilim Sınıflarında görev alacak personel ve öğretmenlere uygulamalı robotik ve kodlama eğitimi geçtiğimiz günlerde verilmişti.

 

Dulkadiroğlu İlçesi Bağlarbaşı İmam Hatip Ortaokulu ve Onikişubat Mimar Sinan İlkokulunda kurulan Bilim Sınıfı’nın açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ve İlçe Millî Eğitim Müdürü ve şube müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kısa adı STEM olan Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşan proje kapsamında 5 okulda Bilim Sınıfları Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 142 parça Stem Eğitim Setleri alınarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmişti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim işbirliği ile Bilim sınıfı kurulacak diğer okullar ise şunlar: Bağlarbaşı İmam Hatip Orta Okulu (kuruldu), Mimar Sinan İlkokulu, Tenzile Erdoğan Anaokulu, Kervan Turgut Pekel İmam Hatip Orta Okulu ve Yahya Kemal İlkokulu.

Açılış sonrasında eğitimlere katılan personel ve öğretmenlere sertifikaları İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ve diğer ilgililer tarafından verildi.

Stem Etkinlik Seti-Taşıtlar , Stem Etkinlik Seti-Temel Aktivite, Stem Etkinlik Seti-İleri Aktivite,  Blocks Okul Öncesi Kiti, Stem Etkinlik Seti-Uzman Aktivite ,Stem Etkinlik Seti-İş Makineleri , Lunapark Seti , Süper Vinçler, Mekanik ve Statik Sistemler,Enerji Dönüşüm Sistemleri   Dinamik ve Kuvvet Sistemleri, Arabalar ve İtiş Mekanizmaları, Optik - Gözlem ve Astronomi Seti

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji Dönüşüm Sistemleri,Basınçlı Hava Sistemleri, Mühendislik Seti,Dinamik ve Kuvvet Sistemleri,Robot Yarışmaları Seti,Robot Kollu Otomasyon Sistemleri, Robota Giriş Seti Robo Txt Discovery ve Tip Jumbo setlerinden oluşmaktadır.

STEM İle Bilim Sınıflarında görev alacak personel ve öğretmenlere uygulamalı robotik ve kodlama eğitimi verildi. Eğitim Marmara üniversitesinden Erhan Kayaalp ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sami Topçu tarafından uygulamalı olarak verildi.

STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Eğitimi; teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan dünyada birçok ülkenin öğretim programlarına dâhil ettiği bir eğitim yaklaşımı olma özelliğini taşıyor.

Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle kurulacak Stem Sınıfları ile;

Çocuklara keşfetme imkanı sunarak onlara bilimi sevdirmek;

Zihinsel becerilerini geliştirmek;

Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek;

Bilimsel iletişim ve sosyal iletişim becerileri kazandırmak;

Bilime ilgi oluşturarak öğrencilerin ilerideki tercihlerine olumlu katkıda bulunmayı amaçlayan geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır.

STEM eğitimi, üretim, buluş yapma bilgi ve becerilerini kazandırmayı hedefliyor. STEM Eğitimi almış bireylerin, iş dünyasına girdiklerinde de bu becerileri sayesinde iş hayatının istediği niteliklere kolayca uyum sağlayabilmesi ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı vermesi bekleniyor. STEM Eğitimi dünyada okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm eğitim sürecini kapsayan disiplinler arası bir yaklaşım olarak kabul ediliyor.

26-04-201826-04-201826-04-201826-04-2018

 

 26-04-201826-04-2018

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.