KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kitap Okuyoruz Geleceğe Koşuyoruz” Etkinliği Yapıldı

  Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Yaşar Gölcü İlkokulu Türkiye’de 81 ilde ve 12 Avrupa Birliği ülkesinde ortaklaşa yürüttüğü “Kitap Okuyoruz Geleceğe Koşuyoruz” etkinliği kapsamında piazza alışveriş ve yaşam AVM merkezinde özel bir sergi açtı.
“Kitap Okuyoruz Geleceğe Koşuyoruz” Etkinliği Yapıldı

Etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Millî Eğitim Maaarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Sıddık Şirikçi, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri Ramazan Paksoy, Mustafa Duran, Cuma Doğan, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri Mehmet İspir, Yunus Haskılıç,Yaşar Gölcü İlkokulu Müdürü Bekir Güneşlice, Müdür Yardımcısı Zahide Karaköse, Sınıf öğretmeni Emin Güven, okul müdürleri, çok sayıda öğrenci ile vatandaşlar katıldı.

 “OKUMAK YAŞAMIMIZIN BİR PARÇASIDIR”

 Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt yaptığı konuşmada, “Bugün Türkiye’de 81 ilde ve 12 Avrupa birliği ülkesinde ortaklaşa yürütülen proje kapsamında okumak yaşamaktır sloganıyla yürüttüğümüz bir çalışma. Bu çalışmaya da Kahramanmaraş ev sahipliğini yapan Yaşar Gölcü ilkokulumuz onların yapmış olduğu bu faaliyetleri çalışmaları hem yerinde görmek hem de bütün Türkiye’de ve Dünya ülkelerinde Avrupa ülkelerinde bu çalışmaların bir ayağı olmak için buraya geldik. Ben öncelikli olarak okul yönetimine, öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerime başarı dileklerimi ve teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bunun hem ülke ve şehir tanıtımına son derece önemli katlıklar yaptığını biliyorum. Bu önemli katkıların öğrencilerimizin umutlarını yeşerteceği çalışmalar olduğunu biliyorum. Okumak aynı zamanda bizim yaşamımızın bir parçasıdır” dedi.

“ŞEHİRLERİ GEZMEDEN ŞEHRİ GEZİYOR GİBİ TANIMAYI AMAÇLAMAK VE OKUMAYA KARŞI DUYARLILIK OLUŞTURMAK

” Yaşar Gölcü İlkokulu Müdürü Bekir Güneşlice ise, “Etkinlik kapsamında okumak yaşamaktır projesi kapsamında bu sergimiz gerçekleşmiştir. Sergimize 81 ilimiz ve 12 Avrupa ülkemizden resimler var. Bu sergimizin amacı ülkemizin tarihi kültürel mekânlarını tanıtmak şehirleri gezmeden şehri geziyor gibi tanımayı amaçlamak ve okumaya karşı duyarlılık oluşturmak. Bize kurs sergimizin açılışında destek olan il milli eğitim müdürlüğümüze, İlçe millî Eğitim müdürlüğümüze, Büyükşehir belediyemize ve piazza müdürlüğüne çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“HERKES YAPTIĞI ETKİNLİĞİ FOTOĞRAFLADI”

Yaşar Gölcü İlkokulu sosyal faaliyetlerden sorumlu Okul Müdür Yardımcısı Zahide Karaköse ise, “ Şubat ayında başlamış olduğumuz, ortağı olduğumuz okumak yaşamaktır projesini 3 aydır yürütmekteyiz. Bu projenin de finalini resim sergisiyle yapıyoruz.3 ay boyunca proje kapsamında çok farklı okuma etkinlikleri gerçekleştirdik. Okulumuzdan yola çıkarsak okulumuzda okuma saatleri vardı bütün öğrenciler ve öğrencilerimizle birlikte okuma saatlerinde kitaplar okuduk. Yine diğer bir etkinliğimiz öğrencilerimizden okudukları kitapları resmetmelerini istedik ve okudukları kitapları resmettiği saatler uyguladık. Yine çocuklarımıza kitaplar armağan edebilmek için kitap okumaya yine teşvik edebilmek için biz belli sayıda kitaplar aldık.100 temel eserden seviyelerine uygun kitaplar aldı. Kitaplarının isimlerini balonların içerisine yerleştirdik. Ve okulun penceresinden attık. Boş balonumuzu yoktu. Boş balonumuz yoktu. Kitap olmayan balonlarda çikolatalarımız vardı. Ve çocuklarımız tuttukları balonda kim kitap yazılı balonu yakaladıysa o kitapları biz çocuklarımıza armağan ettik. Tabiki bunun dışında Kahramanmaraş’a açıldık belediyemizin de desteğiyle. Kahramanmaraş’ımızın tarihi kültürel ve doğa güzelliklerini temsil eden alanlara öğrencilerimizi proje kapsamında götürdük ve burada okuma etkinlikleri gerçekleştirdik. Bu etkinlikleri gerçekleştirirken de orayı fotoğrafladık. Biz bunları yaparken 81 ilimizde proje ortağı okul ve 13 Avrupa ülkesi de aynı etkinliği eş zamanlı gerçekleştiriyor. Ve herkes yaptığı etkinliği fotoğraflıyor. Ve projenin bitiminde resim sergisinden hemen önce havuzda bu fotoğraflar toplandı. Ve eş zamanlı olarak şuanda burada gerçekleşen sergi 81 ilde ve 13 Avrupa ülkesinde de gerçekleşiyor. Bu bütün proje ortaklarımıza, öğretmen arkadaşlarımıza, Avrupa’daki proje ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Tabiki piazza yönetimine özellikle Şeyma hanıma bizi nezaketli bir şekilde karşıladığı için naifliği ve zarifliği için bize bu mekanı gösterdiği için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BÜTÜN ESERLER ÖĞRENCİLERİMİZE AİT”

Yaşar Gölcü Sınıf öğretmeni Sıddık Küçükkemiksiz, “Projemiz çocukların hikâye yazması üzerine bunu biz Türkçe dersimizin 1 saatini haftalık ders saatimizi yazarlık dersi için ayırdık. Ger öğrenci bir yazarlık defteri oluşturdu. Bunun akabinde ben öğrencilerime her hafta anahtar kelimler verdim. Örneğin süt, örümcek, ayı gibi bunların etrafında her hafta hikâyeler yazdılar bu hikâyelerin içerinde yazmış oldukları hikâyelerden beğendiklerini duvardaki kertenkele hikâye kitabımızı oluşturdu. Bunlar 3.sınıf öğrencileri ve bu şekilde bir eser ortaya çıktı. Bütün eserler öğrencilerimize ait” ifadesini kullandı.

“İNSANLARIMIZ ARTIK TEKNOLOJİNİN ESİRİ OLMUŞ”

Yaşar Gölcü Sınıf öğretmeni Emin Güven ise, “Okumak yaşamaktır projesi uluslararası bir proje. Bu projenin içerinde Yaşar Gölcü okulun unda olması Yaşar Gölcü okulunda öğretmen olmak beni de ayrıca mutluluk ve gurur veriyor bana. İnsanlarımız artık teknolojinin esiri olmuş. Okumaktan uzaklaşmışlar. Bunu büyük bir eksiklik olarak görüyorum. Okumanın bir yaşı yoktur. Gerçekten bu fotoğraflar çok şey anlatıyor.7’den 70’e insanların ellerinde kitap okuyan insanları görmek bir eğitimci olarak beni çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

 30-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-201830-05-2018

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.