KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Ödül Töreni” Yapıldı

Kahramanmaraş genelindeki tüm İlkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimizin kitap okuma adetlerini arttırmak, nitelikli okuma yapmalarını sağlamak ve okuma faaliyetlerinin hayatlarının önemli bir uğraşısı olmasını sağlamak amacıyla Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesinin maddî desteğiyle 4 yıldır birlikte sürdürülen  “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesinin" Ödül Tören Yapıldı
“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Ödül Töreni” Yapıldı

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle, Onikişubat Belediyesince ortak yürütülen ve bu yıl 73 bin toplamda 153.500 kitap basımı gerçekleştirilen Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesinin son yılında dağıtılan kitaplardan başarı oranlarını tespit etmek amacıyla sınava tabi tutulan öğrenciler, 88.000 kişi sayısı ile hiçbir zorunlulukları olmadığı halde sınavlara katılım sağlamıştı. Büyük ses getiren projenin sadece son yılında 800.000 okuma elde edilirken, başladığı günden bu yana toplamda 1 milyon 660 bin okuma oranına ulaşıldı.

Son final sınavının ardından öğrenciler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde ödül töreni heyecanını yaşadı.

Ödül Törenine Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ahmet Özdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ödül töreni öncesinden konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt bir teşekkür konuşması yaparak, şu ifadelere yer verdi.

“Bugün 4 yıl önce çok küçük imkânlarla başladığımız ve bugün hakikaten onurla gururla bütün Türkiye’ye mal ettiğimiz projemizin ödül töreninde bir aradayız. 3 yıldan beri Kahramanmaraş Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Onikişubat Belediyemizin bir protokol çerçevesinde uyguladığı ve Kahramanmaraş’taki bütün öğrencilere ulaştırdığımız kitap sayısı sadece bu yıl 73 bini aştı. Hiçbir zorunluluk olmadığı halde 88 bin öğrencimiz bu okuma faaliyetlerine katıldı. Bizim buradaki aslında amacımız bir yarışma yapmak değil. Bizim buradaki temel amacımız Kahramanmaraş’ın özünde beslediğimiz eğitim, kültür ve medeniyet kenti olan bu şehri okuma, yazma ve medeniyet anlamında çok daha derinlere indirip, çok daha kıymetli insanlara yetişmesini sağlamaya zemin hazırlamak. Bunun içinde sadece teşvik etmek anlamında bir sınav yapıyor sınavın sonunda da ödüller veriyoruz. Bu vesile ile biz Kahramanmaraş’ta bugün itibarıyla bu dört yıllık süre içerisinde 1,5 milyon okuma oranını geçtik. Bu projenin sayesinde Milli Eğitim bakanlığının dikkatini çektik.”

Konuşmasında Onikişubat Belediyesi’nin vermiş olduğu desteklerden bahseden Akkurt, özverili çalışmalarından bahsederek, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e seslendi.

“Sayın Hanefi Başkanım ben Çukur Hisar tarafındaydım. Oraya gittiğimde sizin hem okullarınıza hem de köylerinize yaptığınız katkıları ve emekleri gördüm. Oraya gittiğimde Bilgi ve Kültür Evlerini, sokaklara döşenmiş parke taşlarını, okulumuzun bahçesine yapılmış okul parkları ve oyun alanlarını gördüm.  Her alanda sizin katkılarınızı, çabalarınızı ve gayretlerinizi gördüğümü ifade ediyorum. Ve bu projenin bundan sonraki süreçte de daha geniş kitlelere ulaşmasını temenni ediyorum. Çünkü biz 4 yıl önce bu sürece başladığımızda ancak 20 bin öğrenciye ulaşabilmiştik. Bugün ise 88 bin öğrenciye ulaşmış olduk. Bundan sonrada bu süreç artarak devam edecek. Ben Milli Eğitim Müdürü olarak, Onikişubat Belediye Başkanı ve ekibine bu projeye ve bundan sonra ki yapacağımız diğer projelere katkılarından, desteklerinden ve çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu programın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Daha sonra konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, böyle bir projede yer almasından dolayı mutluluğunu ifade ederek, fiziki çalışmaları yapmanın kolay olduğunu ama insana yapılan yatırımın her zaman öncelik olduğunu belirtti. Konuşmasında ülkelerin gelişmişlik endeksini değerlendiren Mahçiçek, yetişmiş donanımlı insanların en önemli faktör olduğuna değindi.

Onikişubat Belediyesi olarak göreve geldikleri günden bu yana eğitim ve spor alanına ağırlık verdiğini belirten Başkan Mahçiçek, toplamda 80 milyon civarında yatırım yaptıklarını söyledi. Öğrencilerin şuan ki dönemde çok iyi şartlarda eğitim aldığını belirten Başkan Mahçiçek, öğrencilere “çok iyi şartlarda eğitim alıyorsunuz, kıymetini bilin” ifadelerini kullandı.

“Bir dönem parçasını dahi alamadığımız insansız hava araçlarını bugün bizim gençlerimiz üretiyor ve satıyor” ifadelerini kullanan Başkan Mahçiçek, gençlerle gurur duyduğunu ve yeni projeler üreterek, ülkenin iyi noktalara gelmesini istediğini belirtti.

Onikişubat Belediyesi’nin hizmetlerinden de bahseden Başkan Mahçiçek, Kırsalda yaptıkları 62 Bilgi ve Kültür Evi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü Sosyal Etkinlik Merkezleri’nden bahsetti.

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesinde desteklerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür eden Mahçiçek, eğitim açısından her alanda faaliyet gösterdiklerinden bahsetti.

Spor faaliyetlerine de önem verdiğini belirten Başkan Mahçiçek, çok kısa sürede halkın hizmetine sunacakları yüzme havuzlarından bahsetti.

Konuşmasını “ sizlere sunduğumuz hizmetleri mutlaka değerlendirin, özellikle hanım kızlarımız okuyup kendini geliştirsin istiyorum” sözleriyle tamamlayan Başkan Mahçiçek, yakın zamanda 8. Sınıfların katıldığı Liseye Geçiş Sınavı için öğrencilerin başarılı sonuçlar alması hususunda temennilerde bulundu.

Daha sonra bir konuşma yapan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Ahmet Özdemir Onikişubat Belediyesi Hanefi Mahçiçek’i “ilçemizin babası” sözleriyle nitelendirerek, yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Öğrencilere Onikişubat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çok iyi imkânlar sunulduğundan bahseden Özdemir, eski dönemlerde çok zor şartlarda eğitim aldıklarını ifade ederek, “ bu imkânların kıymetini bilin” ifadelerini kullandı. Ayrıca kitap okumanın önemine değinen Özdemir,öğrencilerin kitap okudukça neler kazanabileceğini belirterek, böyle bir projeye katkı sağladıkları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Onikişubat Belediyesi’ne teşekkür etti.

Ödül Töreni sonunda dereceye giren öğrencilere 9 adet tam, 9 adet yarım, 9 adet çeyrek olmak üzere toplamda 27 altın ödülü verilirken, yarışma süresince öğrencilere destek veren danışman öğretmenlere de yarım altın verildi. Ayrıca finale girmeye hak kazanıp, derece alamamış öğrencilere de toplamda mansiyon ödülü verildi. Yarışma süresince yarışmayı takip eden komisyon üyelerine de ödül verilirken, tüm öğrencilere katılım belgesi verildi.

05-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-2018

 

 

 

 

 05-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-201805-06-2018

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.