KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt basın mensupları ile bir araya gelerek Kahramanmaraş´ta ki eğitimi masaya yatırdı. Akkurt, Kahramanmaraş´ın eğitiminde bir problem olmadığını, eğitim yatırımlarının tasarruf tedbirlerine takılmadığını söyledi ve kent eğitimi hakkında detaylı bilgiler verdi.
Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

 

Eğitimde her geçen yıl başarı seviyesinin yükseldiğini belirten Akkurt, iki Fen lisesinden Tıp Fakültelerine yerleşen öğrenci sayısındaki artışları örnek verdi. Tasarruf tedbirlerinin Kahramanmaraş´ı etkilemediğine de değinen Akkurt, Kahramanmaraş´a yapılan derslik, spor salonu ve pansiyonları anlattı. Akkurt şu anda Kahramanmaraş´ta öğrencilerin yerleşememe gibi bir sorununun da kalmadığını söyledi.

2018-2019 Eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte Bu dönemin başında Kahramanmaraş´ta yaklaşık 3.5 milyon kitabı, 300 bin öğrenciye dağıttıklarını belirten Akkurt, ´´Öğretmen çalışma kitaplarını da yaklaşık 15 bin öğretmen ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok ciddi bir problem olmadan bu noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Şu anda okullarımızda boş geçen dersimiz yok diyebilecek kadar az. Sadece raporlu, izinli olan ve yerlerine atama yapamadığımız arkadaşlarımızın dersleri boş geçiyor´´ dedi.

Bunun dışında ilimiz ile ilgili olarak bütün tedbirleri aldık diyen Akkurt şöyle konuştu; ´´Okullarımızda derslerimiz en güzel şekilde devam ediyor. Lise yerleştirmeleri ile ilgili olarak bir değişiklik oldu. Bu değişikliğe dayalı olarak da Milli Eğitim bakanlığı adrese dayalı bir kayıt sistemi üzerinde çalışarak bu süreci uyguladı. Bu uygulanan süreç içerisinde ilk yerleştirmelerde yaklaşık 90 bin civarında, ilimizde ise 2 bin civarında öğrenci yerleşememişti. Bugün itibari ile yerleşemeyen öğrenci sorunumuz kalmadı.´´

Eğitim öğretimimizin hemen başında bir yıl süre içerisinde yapmaya çalıştığımız, yapmak istediğimiz ve kendimize hedef olarak koyduğumuz çalışmalarımızı sizlerle paylaşmak, bu konuda varsa basın mensuplarımızın öneri ve değerlendirmelerini dinlemek için bir araya geldik diyen Akkurt, ´´Kendi içimizde yapacağımız değerlendirmeler süreci ile birlikte Kahramanmaraş´ımıza, Kahraman kentimize, ilimize en güzel hizmeti yapmanın gayreti ve çabası içerisindeyiz.´´

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, ´´Eğitim öğretim dönemi Eylül ayı içerisinde başladı. Biz bu dönemin başında Kahramanmaraş´ta yaklaşık 3.5 milyon kitabı, 300 bin öğrenci ile, öğretmen çalışma kitaplarını da yaklaşık 15 bin öğretmen ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok ciddi bir problem olmadan bu noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Şu anda okullarımızda boş geçen dersimiz yok diyebilecek kadar az. Sadece raporlu, izinli olan ve yerlerine atama yapamadığımız arkadaşlarımızın dersleri boş geçiyor. Bunun dışında ilimiz ile ilgili olarak bütün tedbirleri aldık. Okullarımızda derslerimiz en güzel şekilde devam ediyor. Belki ilerde sorarsınız ama ben peşinen söylemek istiyorum. Lise yerleştirmeleri ile ilgili olarak bir değişiklik oldu. Bu değişikliğe dayalı olarak da Milli Eğitim bakanlığı adrese dayalı bir kayıt sistemi üzerinde çalışarak bu süreci uyguladı. Bu uygulanan süreç içerisinde Kahramanmaraş ilinde, ilk yerleştirmelerde yaklaşık 90 bin civarında, ilimizde ise 2 bin civarında öğrenci yerleşememişti. Bugün itibari ile yerleşemeyen öğrenci sorunumuzun olmadığını, yerleştiği yeri değiştirmek isteyen onunla ilgili talepleri olan öğrenciler ve vatandaşlarımızın olduğunu gördük. Bu çalışmalarda bugün itibari ile genel olarak sonuçlandı´´ dedi.

Bundan önce Eylül ayı içerisinde okullarımızda haftalık nakiller devam ediyordu diyerek sözlerine şöyle devam etti; ´´Ekim ayı itibari ile aylık yerleştirmeler devam edecek. Her ay sonunda öğrencilerimizin nakil taleplerinde bulunduklarında ve boşluk bulunması durumunda nakil talepleri gerçekleştirilecektir. Çok ciddi bir sıkıntı oluşmadığını düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde sayın bakanımızın 15 Ekimde açıklayacağı vizyon belgesi ile birlikte bizde Kahramanmaraş´ta yapmamız gereken, kendi üzerimize almamız gereken tedbirleri alarak bu çalışmaları en güzel şekilde götürürüz düşüncesindeyim. ´´

Kahramanmaraş ilinde genel anlamda, özellikle lise ve üniversite yerleştirmelerinde, kamuoyunda zaman zaman paylaşımlar olduğunun altını çizen Akkurt, ´´Bunların büyük bir çoğunluğu veriye dayanmadan önceden başlayan ve Kahramanmaraş algısı ile devam eden bir süreci ifade ediyor. İki okul bazında ve İl genelinde söylemem gerekirse mevzu şu; Biz her geçen gün, bundan önceki TEOG sınavlarında olduğu gibi ilimizin ve okullarımızın fotoğraflarını çekiyor, bu fotoğraf üzerinden de geçen yılla bu yıl arasındaki mukayezemizi yapıyor, geriye gidiş varsa... ki çok rastlamadık buna. Bunun sebeplerini araştırarak onlar üzerinde çalışıyoruz. İyi giden işlerinde puanlarını daha yukarıya ve daha ileriye doğru taşımaya gayret ediyoruz´´ dedi.

Akkurt, ´´Sadece iki okul bazında söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yıl Süleyman Demirel Fen Lisesinde bizim Tıp Fakültesini kazanan öğrenci sayımız 36 idi. Bu yıl ise sadece Süleyman Demirel Fen lisesinden Tıp fakültesini 58 öğrencimiz kazandı´´ dedi.

Geçtiğimiz yıl Çukurova Elektrik Anadolu lisesinde 8 öğrencimiz Tıp Fakültesini kazanmıştı diyen Akkurt, ´´Bu yıl ise 23 öğrencimiz Tıp Fakültesini kazanmış durumda. Şu an itibari ile sadece Tıp anlamında söylemem gerekirse 120 öğrencimiz Tıp Fakültesini kazandı. Bunların içinde İlçelerimizde dahil olmak üzere çok yoğun bir kazanım oranı var. Önümüzdeki dönemde bunların daha da artacağını düşünüyoruz. Yeni açılan Fen liselerimiz mezun vermemişti. Bunların mezun vermesi ile birlikte bu çalışmalarımız belli bir noktaya gelecektir umudundayım. Biz yaptığımız iş itibari ile insanların geleceğini şekillendiriyoruz. Bu çalışmalarında son derece önemli ve kayda değer olması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum´´ dedi.

İnşaat çalışmaları ile ilgili olarak konuşan Mehmet Emin Akkurt, ´´Milli Eğitim Bakanlığının iki tür proje süreci var. Bir tanesi il yatırım programı bir tanesi ise devlet yatırım programıdır. İl Yatırım programı, ilde bizim yaptığımız ilkokul ve ortaokulları ifade eden yatırım türüdür. Devlet yatırım programları da lise ve lise pansiyonlarını ifade eden alandır. Biz İl yatırım programlarına temel yatırım programı diyoruz. Bizim 52 tane temel eğitim yatırım programımız var. 634 derslik yapıyoruz bu süreç ile ilgili olarak. Bu projenin içerisinde bir projemiz 24 derslikli okulumuzun yapımı tamamlandı ve bu yıl itibari ile hizmete aldık. 41 projemiz 492 derslik yapımı şu anda devam ediyor. 7 projemiz var buda 106 dersliği ifade ediyor. Şu anda ihale tarihleri alındı ve ekim ayı içerisinde ihalesi yapılacak. 3 projemizde ise 72 dersliğimiz var. Bu dersliklerinde zemin etütleri ile ilgili proje ve yaklaşık maliyet hazırlık çalışmaları devam ediyor´´ dedi.

Akkurt daha sonra şöyle konuştu; ´´2018 yılı Devlet Yatırım Programında ise 26 projemiz mevcut. Bu projeler 336 derslik ifade ediyor. Bunlardan 12 adedi 2 bin 660 öğrenci kapasiteli pansiyon, 6 spor salonu, 6 atölye, 10 daireli bir lojman ve bununla ilgili olarak diğer müştemilatı projeye dahil edilmiştir. Bu projelerden 5 projemiz, 48 dersliği, 200 öğrenci pansiyonunu ifade ediyor. Biz bunları tek tek saymıyoruz. Hepsini proje olarak sayıyoruz. Mesela bu 5 proje içinde 48 derslik 200 öğrenci pansiyonu bir spor salonu ve bir atölye yapım işi eğitim öğretim döneminin başında tamamlanarak hizmete açılma çalışması tamamlandı. 18 projemizin 248 derslik, 10 adet 2 bin 2260 öğrenci kapasiteli pansiyon, 4 spor salonu, 2 atölye ve 10 daireli bir lojmanın yapım işi de devam etmektedir. Bir projemiz 24 derslik, 200 öğrenci pansiyonu ile ilgili ihale sürecinin tarihi alındı. Bunlar 8*8 16 derslikli, bir spor salonu yapımı ile ilgili de zemin etüdü ve proje hazırlık çalışmaları devam ediyor.´´

´´Bunları Kahramanmaraş´ta derslik başına düşen öğretmen, derslik başına düşen öğrenci sayıları her geçen gün proje anlamında belli bir noktaya doğru gitmekte, bundan sonraki süreçte inşallah çok daha yoğun oluşacaktır. Bizim normal eğitime geçebilmek için yaklaşık bin 200 dersliğe ihtiyacımız var. Biraz önceki rakamları da değerlendirdiğimiz de biz bunu zaten yapıyoruz. Nüfus artışı ve şehre doğru göçüde varsaydığımız da, bugün itibari ile yaptığımız bir kısım okullarımız istediğimiz verim ve öğrenci kapasitesine ulaşamayacaktır. Şu an bulunduğumuz alan, çok yoğun ihtiyaç alanıdır. Bunlarında analizlerini yaparak bu hazırlığımızı yapıyoruz.´´

2019 yılının sonunda bu planlamalar ile birlikte yaptığımız yatırımlar ve planladığımız alanlarla birlikte inşallah Kahramanmaraş´ta yapısal anlamda çok ciddi bir sorun kalmayacağını düşünüyoruz diyen Akkurt, ´´İnşallah en kısa sürede bu ihalesi yaptığımız okullarda başlarsa, herkes bunu çevresinde bir alan olarak görme fırsatını bulur´´ ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

 

 04-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-201804-10-2018

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.