KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KAHRAMANMARAŞ "FİKİR, SANAT, AKSİYON: NECİP FAZIL KISAKÜREK" PANELİ AÇILIŞI YAPILDI

Kahramanmaraş'ta, "Fikir, Sanat Aksiyon: Necip Fazıl KISAKÜREK" Programı gerçekleştirildi. Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kahramanmaraş Valiliği, Sütçü İmam Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odası paydaşlığında 5-7 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen Anadolu Mektebi etkinliğinin açılışı 5 Kasım 2019 tarihi saat 10.00'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde; "Necip Fazıl KISAKÜREK fotoğraf sergisi" ile başladı.
KAHRAMANMARAŞ

Açılışa; Kahramanmaraş Valisi Sayın Vahdettin ÖZKAN, Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hayrettin GÜNGÖR, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin DÖNMEZ, Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Cemal YILMAZ, protokol üyeleri, 19 farklı şehirden panelist öğrenciler, Kahramanmaraş genelinden okul idarecileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

Anadolu Mektebi tanıtım filminin gösterimiyle başlayan etkinlik programın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Cemal YILMAZ, panel hakkında bilgilere vererek, panelin Kahramanmaraş'ta yapılmasının büyük heyecanını yaşadığını dile getirdi. Yılmaz, konuşmalarının devamında şu ifadelere yerdi. "Necip Fazıl Kısakürek Paneli'ni şehrimizde yapmanın büyük bir gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Kitaplar okuyan, kitaplarla beslenen ve kitaplarla yaşayan bir nesli yetiştirmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Okuyan, düşünen ve okuduklarını ifade edebilen bir nesli yetiştirme çabasındayız. Necip Fazıl Kısakürek üstadın deyimi ile "bir gençlik, bir gençlik, bir gençlik... Zaman bendedir ve mekân bana emanettir! Şuurunda bir gençlik..." böyle bir gençlik yetiştirmek için tüm gücümüz ile gece gündüz çalışıyoruz. Projenin hazırlanmasında ve ilimizde uygulanmasında gerek maddi, gerek manevi katılım sağlayan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

Açılış konuşmasının ardından panel bölümüne geçildi.  Yaklaşık bir saat süren panelin sonrasında ise değerlendirme konuşmalarına geçildi.

İlk değerlendirme Eski Tarım Ve Köy İşleri Bakanı Ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ tarafından yapıldı. Anadolu Mektebi hakkında bilgiler veren Güçlü, "Anadolu Mektebi'nin Necip Fazıl okumalarının programlara çeşitli şehirlerde öğrencilerimizin sunumlarıyla gerçekleştirdiğimiz anma programlarının sonuncusuna bugün huzurlarınızda başladık. Burası öyle bir toprak ki yazarları, şairleri okuyanları Anadolu'da öncü kişilerdir. Edebiyatın ve şiirin başkenti diye ifade edelim. Zaman şöyle bir şeyi ortaya koydu, bu şehirde Anadolu Mektebi bir gelişme gösterdi. Bu gelişmenin en anlaşılır tarafı da, Ankara'dan, İstanbul'dan liseyi bitirip Üniversiteye gelen öğrencilerimiz içerisinde öncü kadroda hep Maraşlılar var. Kültürel kanadını takmış bu öğrenciler hayatlarına başlarken mesleklerini ellerine aldıkları takdirde bu ülkede geleceğe dair çok önemli roller üstlenecekler. İçlerinden şairler, yazarlar, düşünce adamları ve akademisyenler çıkacak ama bunlar alanlarında çok ünlü isimler olacaklar. Çünkü, böyle bir hedef üzerinde çalışıyorlar. Türkiye'nin sorunlarını çözmek iddiası ile yola çıkacaklar inşallah. Böyle bir niyetle yola çıkanların bu emeklerinin karşılığını alma konusunda hayat onlara fırsatlar tanıyacaktır." dedi.

Programa Katılan Necip Fazıl Kısakürek'in Torunu Şeyma KISAKÜREK ise "Anadolu Mektebi Projesi ile binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleşen Necip Fazıl okumaları programının sonuncusundayız. Necip Fazıl adını hiç katmadan da bunu çok rahatlıkla söyleyebileceğimi düşünüyorum, günümüzde artık tüm dini ve siyasi söylemler tüketildi. Dolayısıyla görüyoruz ki artık yapılacak bütün adımlar kültür üzerinden üretilmeli. Tam da bu noktada Anadolu Mektebi'nin bu projesini gerçekten de çok değerli ve kıymetli görüyorum. Maraşlı olmaktan iftihar eden üstadımızın kapanış programının burada olmasından dolayı imkanı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin DÖNMEZ, "Anadolu Mektebinin düzenlediği okumaların Türk edebiyatının önemli insanlarının anlaşılmasına vesile olduğunu belirterek, Anadolu Mektebi'nin okumaları aslında müfredatımızın açılımıdır. Bu etkinliğin önemli iki özelliği var, bunlardan birisi anmak, diğeri anlamaktır. Üstadı Kahramanmaraş'ta birlikte anmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Anlamaya gelince, Necip Fazıl'ı anlayabilmek çok kolay bir olay değil 2023'de Türkiye'nin 100'üncü yıl dönümüne ulaşacağız ancak buraya gelene kadar biz öğretmen ağırlıklı bir anlayışla işi götürdük. Artık bize ne mutlu ki bizim yerimize gençler konuşuyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor. Gençlerin konuşmasının devam etmesini diliyoruz. Sözü çok uzatmadan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada olmaktan mutlu olduğumu belirtmiştim, konuya bu kadar sahip çıkan gençleri gördüğümde de aslında Üstad'ın amacına ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin GÜNGÖR ise şu ifadeleri kullandı. "Anadolu Mektep okulları kapsamında bu şehrimizin bir değeri olan,  "birçok eser verdim ama en çok  övündüğüm şey Maraşlı olmam" diyen Üstat Necip Fazıl okumaları ile bir araya geldik. Anadolu irfan ocağıdır ve bu irfan ocağının mimarları vardır. Bu şehir birçok şeyin başkentidir. Şiirle edebiyatın başkenti, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şiirle edebiyat bizim önemli kültür faaliyetlerimizden biridir. Bu konuda da UNESCO yartıcı şehirler ağına müracaatımızı yaptık, ön elemeleri geçtik inşallah buradan olumlu bir sonuç bekliyoruz." Şeklinde konuştu.

Programda son olarak konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN ise "Anadolu kurtuluş sahasının mümessilinin burada oluşturulup ve kıvılcımın burada çıktığını hatırlatıyor Kurtuluş mücadelemizin 100'üncü yılını hep beraber idrak ediyoruz. İlimle irfanla donatılmış olan böylesine bir faaliyet hem Kahramanmaraş'ın sevdiği hem de özlediği bir faaliyet. Anadolu Mektebi'nin düzenlemiş olduğu bu faaliyeti özellikle 100. yıl etkinlikleri kapsamında istediler. Anadolu Mektebi faaliyetlerini bizim Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) ve derneklerin yapmış olduğu protokollerin hepsi kıymetli fakat bu faaliyetin sivil tarafının ve ilim, irfan tarafının çok ağırlıklı olduğunu ifade etmek istiyorum. Kamu otoritesinin ritüeli hükmündeki bir kuruluş, bir dernek veya bir faaliyet olmaması bunun kıymetini kat ve kat arttırıyor. Bu yönü faaliyeti özellikle kıymetli kılmaktadır. Bizim milli hedeflerimiz, Bakanlıklarımızın stratejik hedefleri ve bununla uyumlu olması kıymetli bir şeydir. Bunun lokomotifinin halkın olması, sivillerin olması çok daha sürdürülebilir olmasına vurgu yapmak istiyorum" şeklinde ifadelerde bulundu. 

Konuşmalarının ardından panelist öğrencilere teşekkür belgelerinin ve hediyelerinin verilmesiyle birlikte, etkinliğin düzenlenmesine katkı ve destekte bulunanlara da hediye takdimiyle son buldu.

Program şehir gezisi, yazar-öğrenci buluşmaları, Kültür Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Konseri ile devam etti. 06.11.2019 Çarşamba günü ise Okul Panelleri ve akşam saat 20.00' da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Toplantı Salonunda "Reis Bey" Tiyatro gösterisi olacak; 07.11.2019 Perşembe günü Kapanış Paneliyle Fikir, Sanat, Aksiyon Necip Fazıl Kısakürek programı son bulacaktır.

06-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-201906-11-2019

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.