KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ CEMAL YILMAZ'DAN MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINA ÖZEL MESAJ

100 yıl önce bugün Maraş düşman işgalinden kurtulup kahramanlık destanını yazmıştır. Merhum Sütçü İmam'ın 31 Ekim 1919'da ilk kurşunu sıkması ile başlayan kurtuluş ruhu, Avukat Mehmet Ali Kısakürek'in beyannamesi ile Maraş halkında vücut bulmuştur.
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ CEMAL YILMAZ'DAN MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINA ÖZEL MESAJ

Maraş Kurtuluş Mücadelesini tetikleyen iki temel sebep vardır:

Birisi Kale'den Türk Bayrağı'nın indirilmesi olayıdır. İkincisi ise kadınlarımızın örtüsüne yapılan saldırıdır. Bizim için bayrağımız ve örtümüz bir bez parçası değildir. Özgürlüğümüzün en önemli sembolleridir.

Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya ne güzel ifade eder:

Maraş Türkiyenin köşe taşıdır / Maraş Türkiyenin kalem kaşıdır / Maraş tarihleri inşaa ettiren / Koca Sinanların usta başıdır.

12 Şubat 1920 tarihi, Maraşlının istiklal mücadelesinde destan yazarak milletin azim ve inancı karşısında hiçbir gücün duramayacağını ilan ettiği kurtuluş günüdür. Ecdadımızın; 100 yıl önce düşman işgalinden temizleyerek bize emanet bıraktığı, şehit kanıyla sulanmış bu toprakların değerini bilip bugün de, geçmişten aldığımız güçle istiklalimizi muhafaza etmek ve istikbalimizi temin etmek için azim ve kararlılıkla çalışacağız.

Maraşlı şairimiz bu mücadeleyi şöyle anlatır:

Bir hamaset destanı nakşedildi bağrına / Yurdumun aslanları öldü iman uğruna / Ruhlarda bayraklaşan Allah için savaştır. / Bu şehitler diyarı, işte bu yer Maraştır.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin aziz hatırasına saygıyla, "İstiklal Madalyalı Kahraman Şehrimizin" kurtuluşunun 100.yılını kutluyor, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. "Maraş bize mezar olmadan düşmana gülzar olmaz" diyen ecdadımızın taşıdığı imanı ve ruhu muhafaza etmeye mecburuz. Bu duygularla; 12 Şubat Kurtuluş Bayramımızı kutluyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.           

                                                                                                                                                                                                                                                                         Cemal Yılmaz          

                                                                                  İl Millî Eğitim Müdürü

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.