KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK OKULLAR BELLİ OLDU

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin 9 Şubat 2021 tarih ve 04 numaralı karar sayısında yüz yüze eğitim ile ilgili kararlar alınmıştır.
 YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK OKULLAR BELLİ OLDU

Yüz yüze eğitime başlayacak okullar ve sınıf düzeyleri ile ilgili alınan kararlar aşağıda belirtilmiştir.

Bu kararlara göre:

15 Şubat 2021 tarihinden itibaren;

 • Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda bakanlıkça belirlenen dersler, haftada 5 (beş) gün yüz yüze olacak şekilde işlenecektir.
 • Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmî ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarında ilçe hıfzıssıhha kurullarının koordinasyonunda alınacak kararlarla haftada 5 (beş) gün bakanlıkça belirlenen dersler, yüz yüze eğitimle yapılacaktır.
 • Tüm bağımsız resmî anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 (beş) gün ve günde 6 (altı) etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacaktır.

1 Mart 2021 tarihinden itibaren;

 • 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle açılmış okullara ek olarak resmî ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 (iki) gün yüz yüze eğitim yapılacak ve bu ilkokullardaki yüz yüze eğitimlerde bakanlıkça belirlenen dersler işlenecek, diğer dersler ise uzaktan eğitim yoluyla işlenecek; bu okullardaki ana sınıflarında ise yüz yüze eğitim yapılmayan diğer günlerde uzaktan eğitim yapılacaktır.
 • Tüm resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8.sınıflarında yüz yüze eğitime başlanacak, bu eğitimlerde bakanlıkça belirlenen dersler işlenecek, belirtilmeyen diğer zorunlu ve seçmeli dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.
 • Tüm resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 5., 6. ve 7.sınıflarında tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecektir.
 • Yüz yüze eğitim yapan resmî okullar bünyesindeki ana sınıfı ve uygulama sınıflarında yüz yüze eğitim, bulunduğu okulla aynı günde gerçekleştirilecektir.
 • Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılacaktır.
 • Bilim ve Sanat Merkezlerinde de programları dâhilinde yüz yüze eğitime başlanacaktır.
 • Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilerimizin sınıf seviyelerine göre destek eğitim odası eğitim faaliyetleri, yüz yüze veya uzaktan yapılacaktır.
 • İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10'ar dakika olacak şekilde planlama yapılacaktır.
 • Okul öncesi eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimlerde bir etkinlik saati 30 dakika ve aralıksız olarak planlanacak, uzaktan eğitimlerde ise bakanlıkça belirlenen dersler işlenecektir.
 • Uzaktan eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinden sağlanan alt yapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecektir.
 • Fiziki imkânları uygun olan anaokullarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecektir.
 • Kayıtlı çocuk sayısının yeterli olduğu durumlarda okul öncesi eğitim kurumlarında mevzuat hükümlerine göre bir grupta en az 10 çocuk olacak şekilde şubeler oluşturulabilecek, kayıtlı çocuk sayısının az, öğretmen sayısının fazla olduğu okullarda ise Covid-19 salgını süresi ile sınırlı olmak kaydıyla okulun fiziki imkânları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecektir.
 • Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacaktır.

 

 

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.