KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKÎ ve TEKNİK ANADOLU LİSELERİNDE YENİ EĞİTİM MODELİ: AKADEMİK PAKET

Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde yeni dönemde 12.sınıfa geçen öğrencilerimiz için işletmelerde beceri eğitimi almak istemeyen ve üniversiteye hazırlanmak isteyenlere yeni eğitim modeli hakkı getirildi.
MESLEKÎ ve TEKNİK ANADOLU LİSELERİNDE YENİ EĞİTİM MODELİ: AKADEMİK PAKET

Millî Eğitim Bakanlığımız, Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinin 12.sınıflarında tek eğitim modeli olarak uygulanan işletmelerdeki beceri eğitimi yanında yeni bir eğitim modeli daha uygulayacak. Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde eğitim gören öğrencilerimiz artık sadece meslekî alana yönelmek zorunda kalmayacak ve üniversiteye hazırlık yapma fırsatına kavuşacak.

Akademik Paket adı verilen yeni eğitim modeli ile birlikte Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde 12.sınıfa geçen öğrencilerimize iki seçenek sunulacak. Buna göre bu öğrencilerimiz seçeneklerden birisinde işletmelerde beceri eğitimi alabilecek; diğer seçenekte ise yeni eğitim modeli olan ve 4 alandan oluşan yükseköğretime hazırlık yani üniversite sınavına yönelik eğitim alabilecek. Bu alanlar sayısal ağırlıklı, eşit ağırlıklı, sözel ağırlıklı, yabancı dil ağırlıklı 31'er ders saatinden oluşmakta. Ayrıca bu öğrencilerimiz 12.sınıfa geçtiklerinde seçtikleri alanla ilgili haftanın 5 günü boyunca üniversite hazırlık eğitimi ve bunun yanı sıra kitap destekleri de alabilecek.

Akademik Paket'i tercih etmek isteyen öğrencilerimizin bu paketten yararlanabilmesi için 9, 10 ve 11.sınıf ortalamasının 70 puan üzerinde olması ve 11. veya 12. sınıfın sonunda 40 gün stajlarını tamamlaması gerekiyor. Bu öğrencilerimiz, stajlarını ise 11 ya da 12. sınıfın yaz döneminde yapabilecekler.

Öğrencilerimiz, en yakın meslek lisesine giderek veya "http://meslek.eba.gov.tr" adresinden konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilecek.

14-06-2021

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.