KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"KAHRAMANMARAŞ BİLGİ İLE BULUŞUYOR PROJESİ" PROTOKOL İMZA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlimiz genelindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize yönelik Onikişubat Belediyesi iş birliği ile uygulanacak olan 'Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi' protokol imza töreni gerçekleştirildi.


Onikişubat Belediyesi'nde gerçekleştirilen projenin protokol imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman ve Onikişubat Belediyesi Başkanı Hanefi Mahçiçek katıldı.

Öğrencilerimize kitap okumayı sevdirmek, okumanın kalıcı davranış haline gelmesine katkı sağlamak, kitap okuma oranlarını artırmak, nitelikli okuma yapmalarını sağlamak ve okuma faaliyetlerinin hayatlarının önemli bir uğraşısı olmasını sağlamak amacıyla planlanan proje ile ilgili konuşan Onikişubat Belediyesi Başkanı Hanefi Mahçiçek, projeyi 7 yıldır uyguladıklarını belirterek, "Maalesef geçen sene salgın dolayısıyla bir çalışma yapılmamıştı. Ama salgından önceki yıllarda projemiz kapsamında toplamda 600 bin kitabın basımını gerçekleştirdik. Bunun 340 bin 500 adedini okullarımıza dağıttık. Proje dâhilinde sadece Onikişubat ilçemizdeki okullara değil, ilkokul 3'ten başlayarak lise sona kadar beşli setler halinde ilimizin tüm okullarına İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber belirlediğimiz kitapları daha önceki yıllarda dağıttık. Bu sene de 100 bin civarında kitap daha dağıtacağız." diye konuştu.

Kitapların şu anda temin aşamasında olduğunu belirten Onikişubat Belediyesi Başkanı Hanefi Mahçiçek, "Sonra bir araya geleceğiz ve kitaplarımızı okullarımıza dağıtacağız. Süreç sonunda da öğrencilerimizin okudukları ve anladıkları ile ilgili İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte bir sınav yapacağız. Hiçbir zorunluluk olmadığı halde salgından önceki yılda 72 bin öğrencimiz bu sınavlara katılmıştır. İnanıyoruz ki bu başarı ile devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de bizlere çok değerli katkılar veriyor. Ben başta İl Millî Eğitim Müdürümüz olmak üzere bütün eğitim camiamıza gönülden teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Onikişubat Belediyesi Başkanı Hanefi Mahçiçek, son olarak şunları söyledi: "Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projemizin protokolünü bugün imzalayacağız ve süratle de uygulamaya geçeceğiz. Biz inanıyoruz ki bir ülkenin geleceği eğitimdir, bu ülkenin geleceğini belirleyecek sektör eğitimdir. Ne kadar nitelikli, ne kadar iyi yetişmiş insanımız olursa bu ülkenin başarısı ve geleceği çok daha güzel olacak, aydınlık olacak."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman ise "yedi güzel adam"ın şehrinde okumaktan, kitaplardan daha güzel bir husus olamayacağını kaydederek, "En büyük ve en anlamlı yatırım, eğitime yapılan yatırımdır. Fizikî olarak insanımızın birçok ihtiyaçları karşılanıyor ama fizikî ihtiyaçlar kadar ruhî ihtiyaçların karşılanması da gerçekten önemli. Karnı doymuş ama ruhu aç insanlar her zaman bizim için problemdir. Dolayısıyla ruhu da doymuş ruhu da zenginleşmiş; iyiliklerin, güzelliklerin peşinde olan insanların yetişmesi ancak ve ancak kitaplarla olur. Bundan dolayı da hem öğrencilerimizi hem öğrencilerimiz vesilesiyle öğretmenlerimizi ve velilerimizi bilgi ile buluşturmanın yollarından birisi olarak bu proje kapsamında ciddi bir adım atıyoruz." şeklinde konuştu.

İlimizde resmî okul olarak bin 83 tane okulun var olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, "426 tane okulumuzda kütüphane ya yok ya da iyileştirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda bakanlığımız 426 okulumuz için ilimize ödenek gönderdi. Fizikî olarak kütüphanelerin dolap, sandalye, masa, yani tefrişat boyutunu tamamlamış olacağız. Bu kapsamda gerekli kitapların temini kısmında 'nasıl yaparız, nasıl bir çözüm buluruz' boyutunda bir arayışında içerisindeydik. Başkanımız bu anlamda imdada yetişti. 100 bin tane kitabı okullarımıza, kütüphanelerimize bağışlayacak. En anlamlı, en kalıcı ve geriye dönüp baktığımızda 'işte bu' diyeceğimiz güzel bir hizmet. Okuyan insandan kötülük gelmez; okumayan, cahil insandan kötülük gelir. Ondan dolayı da başta başkanımız olmak üzere Onikişubat Belediyesi çalışanlarına, Müdürlüğümüzde bu projeyi sürdüren tüm personellerimize bu kıymetli ve anlamlı proje için gönülden teşekkür ederim." diyerek sözlerini noktaladı.

Açıklamaların ardından "Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor Projesi" protokol imzaları atıldı.

Proje sonunda bu kapsamdaki kitapları okuyarak yapılacak sınavlar neticesinde her kategoride ilk 3'e girecek öğrencilerimiz ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca mansiyon alan öğrencilerimize de ödül verilecek.

08-11-202108-11-202108-11-202108-11-2021

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.