KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"ÇEVRE DOSTU OKUL PROJESİ" İLE 11 OKULUMUZDA GES KURULACAK

Millî Eğitim Bakanlığımızca okullarda enerji üretimi, tasarruf ve çevre bilincinin oluşturulması amacıyla uygulamaya konulan 'Çevre Dostu Okul Projesi' kapsamında ilimize bağlı 11 ilçedeki toplam 11 okulumuza güneş enerji santralleri (GES) kurulacak.


"Çevre Dostu Okul Projesi" kapsamında Türkiye genelindeki her ilçede bir okula güneş enerji santrallerinin kurulması planlanıyor. Bu sayede ilimize bağlı 11 ilçedeki toplam 11 okulumuza güneş enerji santralleri (GES) kurulacak.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, "Santrallerin kurulması için etüt proje çalışmalarımız başladı. İhaleler yapıldıktan sonra bu yıl içerisinde projenin ilimizde yürütülen çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Derdimiz ülkemizin kendi öz kaynaklarıyla kendi kendine yetebilmesidir. Okullarımızda da bu işin ilk adımını atmış olacağız." dedi.

Proje ile ilgili çalışmaları 2022 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, "Bu proje kapsamında okullarda güneş enerji santrallerinin kurulmasının yanında sensörlü lambalar kullanılacak, tüm bataryalar fotoselli olacak şekilde değiştirilecek, tüm aydınlatmalar LED olacak, yağmur suyunun bahçede kullanımı için depolanması sağlanacak, kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi yapılacak, elektrik, su ve doğal gaz kullanımlarının anlık olarak izlenebilmesi için gösterge panelleri kurulacak, ısıtma kazan sistemi dönüşümü yapılacak ve son olarak termostatik vana uygulaması yapılacak. Tüm bu çalışmalar sayesinde öğrencilerimizde enerji üretimi, tasarruf ve çevre bilinci konusunda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz." diye konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, proje tamamlandığında yaklaşık 50 tane okulun elektrik enerjisi ihtiyacını çok rahat bir şekilde karşılayabileceklerini umduklarını kaydederek, "Bu projeden daha önce uygulanan başka bir proje sayesinde Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde güneş enerji santrali kurulmuştu. Bu okulumuzda kullanılan elektrik enerjisini şu anda okulumuz kendisi üretiyor. Buradaki enerjiyi kendimiz ürettiğimiz gibi artan enerji üretimi sayesinde fazla olan enerjiyi anlık olarak elektrik dağıtım şirketlerine satabiliyoruz. Burada çok başarılı bir proje uygulandı. Çevre Dostu Okul Projesi ile de 11 okulumuzda daha başarılı çalışmalara imza atacağımızı düşünüyoruz."  ifadelerini kullandı.

PROJENİN UYGULANACAĞI OKULLAR:

Onikişubat: 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu                               

Dulkadiroğlu: Muhsin Yazıcıoğlu Ortaokulu

Elbistan: Ali Tekinsoy Ortaokulu                                             

Afşin: Aşık Mahzuni Şerif Ortaokulu

Göksun: Yavuz Selim Ortaokulu                                                             

Türkoğlu: Yavuz Selim Ortaokulu

Çağlayancerit: Çağlayancerit İmam Hatip Ortaokulu      

Pazarcık: Çimko İlkokulu                             

Ekinözü: Ekinözü Abdurrahim Karakoç İlkokulu               

Andırın: Cumhuriyet İlkokulu

Nurhak: Nurhak İlkokulu                               

01-04-202201-04-202201-04-202201-04-202201-04-2022

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.