KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HEFİAD ve TÜBİTAK PROJELERİNDE DERECE ELDE EDEN ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Yarışması'nda mücadele eden öğrencilerimiz ve danışman öğretmenleri ile ortaokul ve lise öğrencilerimiz arasında yapılan 'Komşuluk Mazi Olmasın' temalı karakalem resim, öykü ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz için ödül töreni düzenlendi.
HEFİAD ve TÜBİTAK PROJELERİNDE DERECE ELDE EDEN ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Müdürlüğümüz M. Sait Kırmacı Toplantı Salonu'nda yapılan törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, Helal Finans Araştırmaları Derneği (HEFİAD) Başkanı Mehmet Gürdaş, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız ve Şube Müdürlerimiz, TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Yarışması'nda mücadele eden öğrenciler ve öğrencilerin danışman öğretmenleri ile velileri, Müdürlüğümüz ile HEFİAD iş birliğinde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan "Komşuluk Mazi Olmasın" temalı karakalem resim, öykü ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz ve veliler katıldı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş gerçekleştirdi. İnsan olmanın hayatı irfanla dokumak olduğunu kaydeden HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş, "İnsanlar ölmek için doğarlar, örnek olmak için yaşarlar, hesap vermek için ölürler. Geriye bir vefa, bir selam, yaptığımız veya yapmaya niyet ettiğimiz güzel şeyler, kırıp dökmeden geçirilmiş günler kalıyor. İnsan ünsiyete muhtaç, toplum ünsiyetten uzak, iş hayatı, şehir mimarisi, insan ilişkilerini yalıtılmış bir hayatı yaşamaya mahkûm etti. Yalnızlık en yakın dostumuz oldu. Toplumumuzu bir arada tutan ortak değerler yıpranıp yok olmaya yüz tuttu. Kendi mirasına sahip çıkmayıp, bunları geliştirmeyip, genç nesillere aktarmayanlar çok büyük bir vebal içerisindedirler. Bunlar ihmal edildiği sürece de ihmalin faturası ağır bir şekilde ödenmiştir; ihmaller devam ettiği sürece de ödenmeye devam edilecektir." diye konuştu.

HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş, HEFİAD'ın yaptığı ve bundan sonra yapacağı çalışmalarda iyiliğin, güzelliğin ve hayrın izinde olmaya gayret edeceğini ve bunu amaç edindiğini belirterek, şunları söyledi: "Bu amaç doğrultusunda da inşallah gayretlerimiz sürecektir. HEFİAD olarak sosyal sorumluluk projelerini de bazı vilayetlerimizde hayata geçirmeye gayret ediyoruz. 'Komşuluk Mazi Olmasın' projesi saha çalışmalarının başında 'Komşuluk Mazi Olmasın' temalı çalışmalarımız gelmektedir. 2020 tarihinde Cemal Yılmaz hocamızın döneminde başlattığımız bu çalışmalar, Kahramanmaraş'a da sıçrar temennisiyle bir gayret içerisine girdik. Çok şükür ki Kahramanmaraş'ta da bu faaliyetlerimiz hayat buldu. Bu faaliyetimizde bizlere kapı açan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman'a, 2020 tarihinde ziyaretine geldiğimiz ve 2021 tarihinde protokol imzaladığımız Cemal Yılmaz'a, Cemal Yılmaz ile mutabakat sağladığımız dönemde ARGE'den sorumlu Şube Müdürü İsa Çetin'e, şu anda ARGE'den sorumlu Şube Müdürü Fatih Şeref'e, ARGE biriminde görevli Kadir Demirkaynak, Dilek Kuzun, Yılmaz Ergenekon Keklik ve ARGE biriminde ismini hatırlayamadığım diğer hocalarıma, jüri heyetine, yavrularımızı bu yarışmaya hazırlayan öğretmenlerimize ve siz eli öpülesi velilere gönülden teşekkür ederim. Bilgi, hikmet ve irfan yolunda olabilmek temennisiyle..."

Ardından konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, iki ayrı tören için bir araya geldiklerini ifade ederek, "İki ayrı güzel başarıyı tebrik etmek için bir aradayız. Böyle güzel bir ortamda, böyle güzel bir günde, böyle güzel insanlarla bir arada olmak da bir nasip olsa gerek. Burada 7 tanesi TÜBİTAK, 24 tanesi HEFİAD kapsamında olmak üzere toplam 31 ayrı öğrencimizi ayrı ayrı ödüllendireceğiz ve onların sevinçlerine ortak olacağız. Adana'da TÜBİTAK bölge finaline bizzat katılmak suretiyle heyecanlarına, sevinçlerine ortak olduğum kıymetli öğrencilerimize ve HEFİAD'ın İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile iş birliğinde komşuluk değerlerimizi yaşatmak üzere düzenlemiş olduğu 'Komşuluk Mazi Olmasın' temalı üç ayrı dalda karakalem resim, şiir ve öykü alanlarında birinci, ikinci, üçüncü ve mansiyon ödülleri olmak üzere toplam 24 ayrı öğrencimize burada çam sakızı çoban armağanı bir hatıra vereceğiz." diye konuştu.

Eğitimin hayat boyu devam eden ve verilen emeklerin neticesinde ortaya çıkan güzellikler dolayısıyla da tüm yorgunlukların giderildiği bir süreç olduğunu kaydeden İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, "Biz İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak iyi insan yetiştirmek çabasıyla, gayretiyle, hedefiyle bir koşuşturmacanın içerisindeyiz. Bazen herkese ulaşabiliyoruz, bazen ulaşamıyoruz. Bu vesileyle de ulaşabildiğimiz öğrencilerimizden böyle güzel örnekleri görünce memnun oluyoruz. Eğitimin tüm hedefi, amacı iyi insan yetiştirmektir. Burada akademik olarak en zirvede olan insandan bahsetmiyorum, iyi insandan bahsediyorum. İyi insan kimdir? Ahlâklı, karakterli, erdemli, duruşuyla, davranışıyla ve sözüyle hareketiyle gıpta edilen, imrenilen 'Keşke benim evladım da bu şekilde olsa' denilen, örnek olan insandır. İşte biz o iyi insanı, ahlâklı, karakterli, erdemli, iyi insanları yetiştirebilmek için gayret ediyoruz. Bu anlamda bir kişinin bile istikametinin, hayatının düzgün olmasında bir katkımız varsa bizim için en büyük onur kaynağı bu olsa gerek. Başarılarından dolayı öğrencilerimizi, onları yetiştiren başta anne ve babaları, kıymetli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında TÜBİTAK 2204-A Lise Araştırma Projeleri Yarışması'na ilimizden başvurusu yapılan 56 proje arasından sıyrılarak Türkiye finallerinde mücadele eden öğrenciler ile danışman öğretmenlere ödülleri takdim edildi. Türkiye finallerinde jüri üyeleri tarafından yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucunda Coğrafya alanında Osman Sarıgül'ün danışman öğretmen olarak görev aldığı " 'Mai Ve Siyah' Modern Dünya'nın Aksu Çayı'nda Yarattığı Ekolojik Felaketin Bir Romanı" isimli proje ile Türkiye 3.sü olan Süha Erler Anadolu Lisesi, Merkez Atatürk Anadolu Lisesi ve Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Hasan Sarıgül, Elif Sarıgül ve Belkıs Kepenek; Dil ve Edebiyat alanında Fatih Özaka'nın danışman olarak görev aldığı "Afet (Animasyon Filmlerle Edebiyat ve Türkçe)" isimli proje ile teşvik ödülü almaya layık görülen Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Metin Kara ve Mustafa Esat Bekar; Özlem Kahraman'ın danışman öğretmen olarak görev aldığı "Özserminant ile Geometrik Şekilli Tarlalar" isimli proje ile ilimizi temsil eden Kadriye Çalık Anadolu Lisesi ve Nuri Pakdil Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Halil Serdar Solak ve Tuncay Barış Özşahin'e ödülleri verildi.

Müdürlüğümüz ile HEFİAD iş birliğinde ortaokul ve lise öğrencileri arasında "Komşuluk Mazi Olmasın" temalı karakalem resim yarışmasına yapılan 42, öykü yarışmasına yapılan 33 ve şiir yarışmasına yapılan 50 başvuru sonucunda dereceye giren 24 öğrenci ödüllendirildi.

Ödül takdiminin ardından çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

17-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-202217-06-2022

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.