KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EKİNÖZÜ'NDE ŞEHİT ÖĞRETMENLERİN OKULU MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Ekinözü ilçesinde 26 yıl önce PKK'lı teröristlerce şehit edilen üç öğretmenimizin görev yaptığı Altın Yaprak İlkokulu, sosyal donatı alanı ve müze haline getirilerek bölge halkının kullanımına açıldı.
EKİNÖZÜ'NDE ŞEHİT ÖĞRETMENLERİN OKULU MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

22 Nisan 1996'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hazırlıkları yaptıkları esnada PKK terör örgütü tarafından şehit edilen üç öğretmenimiz anısına bu üzücü olayın gerçekleştiği, aynı zamanda o acı günden sonra kapalı bulunan ve öğrenci azlığı nedeniyle önümüzdeki süreçte de açılma ihtimali bulunmayan Ekinözü Altın Yaprak İlkokulu, yerel imkânlar aracılığıyla Eğitim Müzesi ve Kurs Merkezi, okul bahçesi ise Şehit Öğretmenler Yaşam Alanı'na dönüştürülerek törenle bölge halkının kullanımına açıldı.

Bölücü terör örgütü PKK'nın tehditlerine rağmen öğrencilerini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na hazırladığı için şehit edilen öğretmenler Nurettin Aslan, Hacı Ömer Serin ve Aydın Yılmaz'ın görev yaptıkları Altın Yaprak İlkokulu, Ekinözü Kaymakamlığı'nın girişimleriyle iki aylık hummalı bir çalışmanın ardından yeniden düzenlendi.

Çalışmalar kapsamında okul yerleşkesinde sosyal donatı alanı ve şehit öğretmenlerin fotoğraflarıyla kişisel eşyalarının yer aldığı "Şehit Öğretmenler Eğitim Müzesi" oluşturuldu.

Bu vesileyle yapılan açılış törenine Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Kahraman, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Halit Demirtaş ve Önder Erdem Gökşen, Ekinözü İlçe Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Turaç ve ilçe protokolü katıldı.

Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, açılıştaki konuşmasında, ilçede göreve başladığı ilk günlerde gezme fırsatı bulduğu okulun şehit öğretmenler anısına düzenlenmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Okulun en iyi şekilde hizmete alınması için kamu personellerinin katılımıyla çalışma yaptıklarını anlatan Kaymakam Bağış, şunları kaydetti: "Çok kutsal bir değer olan bu okulun atıl ve metruk bir şekilde durması bende rahatsızlık yarattı. Arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda bu okulda neler yapılabileceğini konuşup, hızlı bir şekilde proje geliştirerek işe başladık. Adını da 'Şehit Öğretmenler Yaşam Alanı' olarak belirledik. Burası eğitim müzesi olmasının yanında halk eğitimi merkezimize bağlı bir kurs merkezi olarak da yöre halkımızın talepleri doğrultusunda değerlendirilecek. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

İlçe Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Turaç ise şehit edilen öğretmenleri rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, ilçe halkı için önemli ve anlamlı bir güne şahitlik ettiklerini dile getirdi.

Diğer taraftan Kahramanmaraş Valiliği onayıyla şehit öğretmenlerin isimleri ilçedeki üç okulda yaşatılacak. Şehit öğretmenlerin isimlerinin yer aldığı yeni okul tabelaları törende okul müdürlerine teslim edildi.

 30-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-2022

Fatih Mahallesi Osman Bey Caddesi No 13 İç Kapı No 02 46050 Onikişubat/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.